Web Analytics Z archiwum...rocka : James Horner

poniedziałek, 23 października 2023

James Horner

James Horner, Film Composer, Dies at 61; His Score for 'Titanic' Was a Hit,  Too - The New York Times James Roy Horner (ur. 14 sierpnia 1953r -zm.  22 czerwca 2015r) był amerykańskim kompozytorem i dyrygentem. W latach 1978-2015 pracował przy ponad 160 produkcjach filmowych i telewizyjnych, za co był zdobywcą dwóch Oscarów i wielu innych wyróżnień. Był znany z łączenia elementów chóralnych i elektronicznych z tradycyjnymi orkiestracjami oraz z wykorzystywania motywów kojarzonych z muzyką celtycką.

 

James Horner, jeden z najbardziej znanych i lubionych przez fanów muzyki filmowej kompozytorów, urodził się tak blisko Hollywood, że nikogo nie powinno dziwić, iż praca w amerykańskim przemyśle filmowym okazała się być tym, co czekało go w przyszłości, zwłaszcza iż był synem uznanego tam dekoratora wnętrz - Harry’ego Hornera (drogą ojca podążył jego drugi syn - Christopher). Jednak droga Jamesa do hollwyoodzkiej machiny filmowej nie była tak prosta i oczywista. Tym bardziej, iż jako mały szkrab, w połowie lat 50-tych przeprowadził się wraz z rodzicami do Londynu. Tam też dorastał i rozpoczął studia w klasie Györgi Ligetiego na Royal College of Music. Jednak po roku wrócił do rodzimej Kalifornii i tam też dokończył muzyczną edukację, uzyskując tytuły doktorskie z teorii muzyki i kompozycji i planując swoją przyszłość na muzycznej akademii w roli nauczyciela i kompozytora. Jednak niepowodzenie jego awangardowego koncertu Spectral Shimmers, napisanego w roku 1977, zirytowało go strasznie i zmieniło jego zamiary. James Horner doszedł do wniosku, że najlepszym sposobem na realizację swoich muzycznych ambicji będzie komponowanie ścieżek dźwiękowych.

Jak wielu, a właściwie jak zdecydowana większość, filmowych kompozytorów Horner zaczął od filmów studenckich, a nastepnie od niskobudżetowych horrorów i obrazów fantastycznych klasy B, nawiązując pod koniec lat 70-tych współpracę ze znanych z tego typu „ambitnych inaczej” dzieł, studiem Rogera Cormana. Tak powstały m.in. partytury do Humanoids from the Deep czy Battle Beyond the Stars, które zwróciły na młodego muzyka twórców bardziej znaczących filmów. Pojawiła się prawdziwa szansa zabłyśnięcia, gdyż Horner dostał propozycję napisania ścieżki najpierw do filmu Olivera Stone’a The Hand a potem do drugiej kinowej odsłony kultowego Star Treka pt. Gniew Khana. Z propozycji skorzystał, a dane szanse wykorzystał w pełni. Star Trek II: The Wrath of Khan stał się początkiem marszu na szczyty pierwszej ligi hollywoodzkich twórców muzyki filmowej dla zaledwie 29-letniego wówczas twórcy. 

 Kolejnymi stopniami były główne filmy sci-fi i fantasy: Krull, Burza mózgów, Kokon, Obcy: Decydujące Starcie, Willow, oraz filmy animowane jak Amerykańska opowieść, Pradawny ląd, Dawno temu w lesie czy Balto. Wielkie uznanie przyniosły później Hornerowi także epickie dramaty jak Chwała, Wichry namiętności i przede wszystkim Braveheart: Waleczne serce. Jednak jedyną w karierzę statuetkę Oscara (a tak po prawdzie to dwie, bo także za najlepszą piosenkę) przyniósł mu powrót do współpracy z Jamesem Cameronem w Titanicu, w 1997 roku. Po raz pierwszy (i wydawało się wtedy, że ostatni) jeden Jim udźwiękowił film drugiemu w roku 1986. Aliens, o którym to obrazie mowa, dał Hornerowi pierwszą nominację do Oscara. Jednak kompozytor nie był wdzięczny reżyserowi, a wprost przeciwnie. Był niezwykle zdenerwowany tym, iż Cameron pociął jego partyturę według swego uznania, wiele rzeczy popodmieniał, z wielu fragmentów zrezygnował. Wydawało się, że obrażony Horner z tym reżyserem współpracować już nie będzie. A jednak, kiedy jakąś dekadę później Cameronowi nie udało się przekonać do stworzenia muzyki do swego projektu, słynnej piosenkarki Enyi, zwrócił się do Jamesa Hornera. I ten propozycję przyjął. Titanic okazał się wielkim kasowym sukcesem, a jeden i drugi James dostąpili zaszczytu odebrania statuetki na gali w Kodak Theatre.

Niestety Titanic i Oscar nie były natchnieniem dla Hornera, czy mobilizacją do kolejnych znakomitych prac na polu muzyki filmowej. Nie oznacza to bynajmniej, że po 1997 r. twórca ten nie napisał już ciekawej partytury, jednak nie da się ukryć, że średnia ich jakość mocno spadła, a Horner co raz mocniej zaczął się powtarzać, zwłaszcza jeśli chodzi o tematy. Słuchacze soundtracków zamiast radować uszy muzyką Hornera, co raz częściej przy jego pracach mogli bawić się w zgadywanki pt. „gdzie już słyszałeś tę melodię?”. Mimo to, Horner wciąż odnosił kasowe sukcesy, dwukrotnie nawet nominowano go do Oscara (za Piękny umysł oraz Dom z piasku i mgły), a takie soundtracki jak Maska Zorro czy Podróż do Nowej Ziemi, mimo zapożyczeń z wcześniejszych prac, wciąż znajdowały fanów. Jednak większość zgodnie przyznawała, że nie są to tak dobre ścieżki, jak największe dokonania Jamesa. A już wręcz fatalne opinie zbierały takie prace jak Plan lotu czy muzyka z kontrowersyjnego Apocalypto Mela Gibsona. 

Selfplagiatyzm to nie jedyny zarzut w stosunku do Hornera. Amerykaninowi wytyka się także kopiowanie w swych dziełach fragmentów muzyki klasycznej. Najgłośniejszym takim przypadkiem jest bez wątpienia główny temat jednej z najlepszych prac Hornera – Willow – zapewne nieprzypadkowo mocno podobny do motywu z III Symfonii Roberta Schumanna. Co by nie mówić, muzyka Jamesa Hornera, zwłaszcza w jego najlepszym okresie, z reguły cechowała się wysoką klasą, głębią i solidnymi orkiestracjami, często zresztą z bardzo ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi. W swoich partyturach, zwłaszcza do filmow fantastycznych kompozytor często sięgał po żeński chórek, czy żeńskie wokalizy w ogóle, oraz po japoński flet shakuhachi.

James Horner wywołuje kontrowersje nie tylko swoją muzyką, a zdania o nim, jako o osobie, są dość podzielone. Jedni twierdzą, że to „nie jest gość, z którym chciałoby się iść na piwo” (Lukas Kendall), krążą nawet plotki o Hornerze wydzierającym się podczas nagrań na muzyków, są jednak także opinie, że James to mily i sympatyczny facet. Legendą obrosła już wypowiedź kompozytora na temat swoich kolegów po fachu: Williamsa i Goldsmitha. Horner miał powiedzieć, iż nie miał pojęcia kim są i czym się zajmują ci dwaj panowie dopóki podczas tworzenia muzyki do obrazu The Hand z 1981 r., producenci nie zażądali od niego, by napisał coś w stylu orkiestralnych score’ów tych dwóch panów. 

James chcąc nie chcąc musiał choć pobieżnie zapoznać się z ich twórczością, żeby zrozumieć o co chodzi jego pracodawcom, gdyż, jak mówi, nie był w sytuacji, w której mógł odpowiedzieć „Idźcie do diabła!”. James Horner mieszka obecnie gdzieś w okolicach Malibu (w Kalifornii), wraz z żoną Sarah oraz dwiema córkami. Wciąż jest stosunkowo młody na kompozytora, choć jego bogata filmografia wskazywałaby na wiekowe zaawansowanie. Horner jednak swe pierwsze sukcesy święcił jako bardzo młody artysta. 

Wydaje się, że wciąż jeszcze wiele projektów przed nim i nawet jeśli w ostatnich latach, pisze mało i na niezadowalającym większości fanów poziomie, to jednak jest szansa, że to się odmieni. Przez 18 miesięcy Horner pracował nad score do wielkiego epickiego sci-fi Jamesa Camerona pt. Avatar i choć ponownie kompozytorowi nie udało się uniknąć powielania swoich starszych prac, to potrafił dorzucić także kilka nowych pomysłów i przede wszystkim świetnie odnaleźć się w filmie. Niejako idąc za ciosem rok później zaskoczył wszystkich udanym symfonicznym scorem do remaku Karate Kida.

Gdy w 2015r. po 3 latach bez żadnej pracy na koncie, Horner najpierw powrócił do współpracy z J.J. Annaudem przy Wolf Totem, wydał koncertowe dzieło

i gdy wszyscy czekali na jego kolejne ścieżki, świat obiegła tragiczna wiadomość o śmierci kompozytora w wypadku pilotowanej przez niego samego awionetki.

James Horner odszedł mając niespełna 62 lata, mając prawdopodobnie przed sobą jeszcze wiele potencjalnie ciekawych projektów, pozostawiając po sobie jednak wiele fantastycznej, niezapomnianej muzyki.

 

                                                                                 Filmografia
Siedmiu wspaniałych The Magnificent Seven 2016 / Wilczy totem Lang Tu Teng 2015 / Do utraty sił Southpaw 2015 / 33 The 33 2015 / Jeden dzień w Auschwitz One Day in Auschwitz 2015 / Living in the Age of Airplanes 2015 / Cristiada For Greater Glory: The True Story of Cristiada 2012 / Niesamowity Spider-Man The Amazing Spider-Man 2012 / First in Flight 2012/ Reflections on Titanic Ścieżka dźwiękowa z filmu "Titanic" 2012 / Czarne złoto Black Gold 2011 / Karate Kid The Karate Kid 2010 / Avatar 2009 / Kroniki Spiderwick The Spiderwick Chronicles 2008 / Chłopiec w pasiastej piżamie The Boy in the Striped Pyjamas 2008 / Życie przed oczami The Life Before Her Eyes 2007/ Tajemnice kamiennych kręgów 2007 / Wszyscy ludzie króla All the King's Men 2006 / Apocalypto 2006 / Legenda Zorro The Legend of Zorro 2005 / Plan lotu Flightplan 2005 / Podróż do Nowej Ziemi The New World 2005 / Miłego dnia? The Chumscrubber 2005 / Troja Troy 2004 / Bobby Jones: Zamach geniusza Bobby Jones: Stroke of Genius 2004 / Życie, którego nie było The Forgotten 2004 / Dom z piasku i mgły House of Sand and Fog 2003 / Bez granic Beyond Borders 2003 / Zaginione The Missing 2003 / Radio 2003/ The Making of 'Sneakers' 2003 / Szyfry wojny Windtalkers 2002 / Cena honoru The Four Feathers 2002 / Pradawny Ląd 9: Wyprawa nad Wielka Wodę Land Before Time IX: The Journey to the Big Water 2002 / Wróg u bram Enemy at the Gates 2001 / Piękny umysł A Beautiful Mind 2001 / Iris 2001/ From Morf to Morphing: The Dawn of Digital Filmmaking 2001 / Pieśń wolności Freedom Song 2000 / Gniew oceanu The Perfect Storm 2000 / Grinch: świąt nie będzie How the Grinch Stole Christmas 2000 / Człowiek przyszłości Bicentennial Man 1999/ Lions and Monkeys and Pods... Oh My! The Special Effects of 'Jumanji' 1999 / Dzień zagłady Deep Impact 1998 / Maska Zorro The Mask of Zorro 1998 / Pradawny Ląd 6: Tajemnica jaszczurczej skały The Land Before Time VI: The Secret of Saurus Rock 1998 / Wielki Joe Mighty Joe Young 1998 / Pradawny Ląd 5: Tajemnicza wyspa The Land Before Time V: The Mysterious Island 1997 / Titanic 1997 / Zdrada The Devil's Own 1997 / Okup Ransom 1996 / Szalona odwaga Courage Under Fire 1996 / W cieniu przeszłości The Spitfire Grill 1996 / Miłość z marzeń To Gillian on Her 37th Birthday 1996 / Pradawny Ląd 4: Podróż przez mgły The Land Before Time IV: Journey Through the Mists 1996 / Apollo 13 1995 / Przygody psa Balto Balto 1995 / Jade 1995 / Jumanji 1995 / Kacper Casper 1995 / Braveheart - Waleczne Serce Braveheart 1995 / Pradawny ląd 3: Czas wielkich darów The Land Before Time III: The Time of the Great Giving 1995 / Stan zagrożenia Clear and Present Danger 1994 / Władca księgi The Pagemaster 1994 / Wichry namiętności Legends of the Fall 1994 / Pradawny ląd 2: Przygoda w Wielkiej Dolinie The Land Before Time II: The Great Valley Adventure 1994 / W sercu Afryki A Far Off Place 1993 / Bopha! 1993 / Człowiek bez twarzy The Man Without a Face 1993 / Dom z kart House of Cards 1993 / Jack Niedźwiadek Jack the Bear 1993 / Pewnego razu w lesie Once Upon a Forest 1993 / Raport Pelikana The Pelican Brief 1993 / Szachowe dzieciństwo Searching for Bobby Fischer 1993 / Dzieci swinga Swing Kids 1993 / Opowieść o dinozaurach We're Back! A Dinosaur's Story 1993 / Czas patriotów Patriot Games 1992 / Włamywacze Sneakers 1992 / Na rozkaz serca Thunderheart 1992 / Obsesja namiętności Unlawful Entry 1992 / Amerykańska opowieść. Feiwel rusza na Zachód An American Tail: Fievel Goes West 1991 / Precedensowa sprawa Class Action 1991 / My Heroes Have Always Been Cowboys 1991/ Norman and the Killer 1991 / Jedna runda Once Around 1991 / Człowiek rakieta The Rocketeer 1991/ Zbliżenie Extreme Close-Up 1990 / Kocham cię na zabój I Love You to Death 1990 / Następne 48 godzin Another 48 Hrs. 1990/ Wow! 1990 / Chwała Glory 1989 / Na wrogiej ziemi In Country 1989 / Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki Honey, I Shrunk the Kids 1989 / Pole marzeń Field of Dreams 1989 / Tato Dad 1989 / Tummy Trouble 1989 / Andy Colby w świecie wideo Andy Colby's Incredible Adventure 1988 / Czerwona gorączka Red Heat 1988 / Kokon: Powrót Cocoon: The Return 1988 / Pradawny ląd The Land Before Time 1988 / Wibracje Vibes 1988 / Willow 1988 / Bez baterii nie działa *batteries not included 1987 / P.K. i dziecko P.K. and the Kid 1987 / Projekt X Project X 1987 / Amerykańska opowieść An American Tail 1986 / Kapitan EO Captain EO 1986 / Imię róży Der Name der Rose 1986 / Obcy - decydujące starcie Aliens 1986 / Nie do taktu Off Beat 1986 / Tam, gdzie rzeka jest czarna Where the River Runs Black 1986 / Commando 1985 / Grzeszni chłopcy Heaven Help Us 1985/ In Her Own Time 1985 / Kokon Cocoon 1985/ Let's Go 1985 / Surviving 1985 / Podróż Natty Gann The Journey of Natty Gann 1985 / Ochotnicy Volunteers 1985 / Wizards of the Lost Kingdom 1985 / Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka Star Trek III: The Search for Spock 1984 / Chłopiec z marmuru The Stone Boy 1984 / Burza mózgów Brainstorm 1983 / Krull 1983 / Park Gorkiego Gorky Park 1983 / Coś paskudnego tu nadchodzi Something Wicked This Way Comes 1983 / Kosmiczni najeźdźcy Space Raiders 1983 / Testament 1983 / Garderobiany The Dresser 1983 / Niespotykane męstwo Uncommon Valor (I) 1983 / Między przyjaciółmi Between Friends 1983/ Journey to Krull 1983 / 48 godzin 48 Hrs. 1982 / Rascals and Robbers: The Secret Adventures of Tom Sawyer and Huck Finn 1982 / Star Trek II: Gniew Khana Star Trek: The Wrath of Khan 1982 / Fortepian dla pani Cimino A Piano for Mrs. Cimino 1982/ A Few Days in Weasel Creek 1981/ Angel Dusted 1981 / Śmiertelne błogosławieństwo Deadly Blessing 1981 / Ręka The Hand 1981 / W poszukiwaniu D.B. Coopera The Pursuit of D.B. Cooper 1981 / Wilkołaki Wolfen 1981 / Bitwa wśród gwiazd Battle Beyond the Stars 1980 / Humanoidy z głębiny Humanoids from the Deep 1980 / The Lady in Red 1979 / Up from the Depths 1979/ The Watcher 1978


                                                    Rozmiar: 1223 bajtówAwards
1999 Best Song Written Specifically for a Motion Picture or for Television Titanic For the song "My Heart Will Go On" artist: Celine Dion
1999 Song of the Year For the song "My Heart Will Go On" artist: Celine Dion
1991 Best Instrumental Composition Written for a Motion Picture or for Television Chwała
1988 Best Song Written Specifically for a Motion Picture or Television Amerykańska opowieść
1988 Song of the Year Amerykańska opowieść For the song "Somewhere Out There" artists: Linda Ronstadt & James Ingram
Oscar [Muzyka filmowa]
1998 Best Music, Original Song Titanic
1998 Best Music, Original Dramatic Score Titanic

Nominacje do Oscara [Muzyka filmowa]
2010 Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score Avatar
2004 Best Music, Original Score Dom z piasku i mgły
2002 Best Music, Original Score Piękny umysł
1996 Best Music, Original Dramatic Score Apollo 13
1996 Best Music, Original Dramatic Score Braveheart - Waleczne Serce
1990 Best Music, Original Score Pole marzeń
1987 Best Music, Original Song Amerykańska opowieść
1987 Best Music, Original Score Obcy 2 - decydujące starcie


Golden Globe
1998 Best Original Score - Motion Picture Titanic
1998 Best Original Song - Motion Picture Titanic

Grammy


                                         Kompozycje Jamesa Hornera na listach przebojów

 


[with Barry Mann & Cynthia Weil]
11/1986 Somewhere Out There Linda Ronstadt & James Ingram 2.US/8.UK

[with Will Jennings]
12/1997 My Heart Will Go On Céline Dion 1.US/1.UK
03/1998 My Heart Will Go On Déjà Vu 58.US/94.UK
03/1998 My Heart Will Go On Clueless 96.UK

[solo]
03/1998 Southampton James Horner 55.US
02/1999 Protect Your Mind (For the Love of a Princess) DJ Sakin & Friends 4.UK

[with Mariah Carey, Will Jennings]
12/2000 Where Are You Christmas? Faith Hill 65.US

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz