Web Analytics Z archiwum...rocka : Alan Silvestri

poniedziałek, 23 października 2023

Alan Silvestri

Alan Silvestri | Berklee College of MusicAlan Silvestri urodził się 26 marca 1950 r. w Nowym Jorku. Jednakże wczesne lata dzieciństwa spędził w niedaleko położonej od Nowego Jorku miejscowości, Teaneck. Od wczesnych lat Alan zafascynowany był muzyką, mimo że wychowywał się w środowisku, które nie zajmowało się nią, ani nawet interesowało. Mając zaledwie 3 zaczął grać na perkusji ujawniając swoje talenty rytmiczne. Kilka lat później przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie podjął naukę w szkole elementarnej. Należąc do szkolnej orkiestry imał się gry na wielu instrumentach, między innymi: na perkusji, saksofonie, klarnecie i flecie. W wieku 14 lat Alan otrzymał od ojca w prezencie pierwszą gitarę, przy której spędzał później sporą ilość swojego wolnego czasu. W tym też okresie zaczął powoli zastanawiać się nad swoją karierą muzyczną. Nie przypuszczał jednak, że może zostać kompozytorem muzyki filmowej. Nadzieję wiązał raczej z jazzem widząc siebie jako gitarzystę bebopu.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1968 roku Alan zdecydował się na wstąpienie do Berklee College of Music w Bostonie, by dalej rozwijać swoje horyzonty muzyczne. W szkole tej spędził jednak tylko 2 lata, ponieważ chciał jak najszybciej zacząć grać. Przeprowadził się zatem do Las Vegas i zawiązał współpracę z bluesowym zespołem Wayne Cochran (“The White James Brown”) i C.C. Riders grając tam na gitarze i razem z nimi podróżując. Na początku lat 70-tych Alan poznał Bradforda Craiga, kompozytora piosenek zaprzyjaźnionego z Qioncym Jonesem, który zatrudnił go do drobnych prac asystenckich przy kilku swoich projektach. Nawiązana w ten sposób sieć znajomości zaowocowała już w 1972 pierwszą poważną ofertą sporządzenia na współ z Craigiem oprawy do niskobudżetowego filmu Gang Dobermanów. Jak wspomina po latach Silvestri, zanim udał się na pierwsze spotkanie z producentem, starał się jak najwięcej dowiedzieć o komponowaniu do filmu, toteż kupił sobie nawet książkę “How To Score A Film” Earla Hagena i spędził nad nią całą noc, czytając od deski do deski. Lektura zapewne przydała się, bowiem bez większych trudności napisał ponad 60 minut muzyki w ciągu niespełna 2 tygodni. Tak oto rozpoczęła się filmowa kariera Alana Silvestriego.

Sukces debiutanckiej kompozycji, Gang Dobermanów wkrótce zaowocował kilkoma nowymi ofertami, między innymi do niszowych obrazów: Las Vegas Lady oraz Niesamowite Dobermany. W 1976 roku poznał Abe Frasera, który zaczął go uczyć gry na fortepianie. W międzyczasie otrzymał angaż na zilustrowanie jednego odcinka popularnego wówczas serialu Starsky & Hutch. Było to jednocześnie jego pierwsza przygoda z muzyką orkiestrową, co nie najlepiej wspomina sam kompozytor, przyznając: “Nie pracowałem nigdy z orkiestrami symfonicznymi, tylko z małymi lub odrobinę większymi grupami muzycznymi. Zrobiłem więc ten epizod, tracąc przy tym kilka kilogramów i niemalże żonę. W rezultacie muzyka ta wyszła nawet dobrze, choć nie była ona do końca konsekwentna.” Silvestri zrobił jeszcze potem kilka odcinków Starsky & Hutch jednakże potem wycofał się z projektu, wiążąc się natomiast z innym telewizyjnym przedsięwzięciem, serialem CHiPs, na którego potrzeby napisał około 120 godzin rytmicznej, luźnej muzyki. W międzyczasie oddawał się również swojej pasji grania na gitarze aktywnie działając u boku Jimmy’ego Smitha oraz z grupami Mistique i Scherrie & Susaye. Po pięciu latach serial CHiPs zszedł z anten, a Silvestri szukając nowego projektu dorabiał jako pomocnik Marka Snowa w T. J. Hooker. Sporządził nawet indywidualnie oprawę do jednego z epizodów, ale producenci odrzucili ją.

Kariera Alana nabrała rozpędu, gdy w 1983 roku otrzymał propozycję napisania muzyki do filmu Miłość, Szmaragd i Krokodyl, którego reżyserem był Robert Zemeckis. Obraz ten okazał się niezwykle istotna dla kompozytora. Otworzył mu bowiem wrota do dalszej, bardziej obiecującej kariery, a zarazem związał go z samym reżyserem, Zemeckisem, z którym współpracuje po dziś dzień. Wtedy też poznał Jamesa Campbella, który stał się później jego nadwornym orkiestratorem aż do filmu Rykoszet po którym miejsce to zajeli: William Ross, Mark McKenzie oraz David Slonaker. Pisząc Miłość, Szmaragd i Krokodyl Silvestri nie stronił od różnego rodzaju eksperymentów odkrywając przy tym ogromne możliwości elektroniki.

Znajomość z Zemeckisem okazała się bardzo korzystna. Ten bowiem zareklamował kompozytora Spielbergowi, który produkował właśnie film Fandango, toteż Silvestri prędko został zaangażowany. Problemów przysporzyło mu jednak widmo komponowania muzyki na pełną orkiestrę, z czym ostatecznie poradził sobie całkiem dobrze, do tej pory sentymentalnie wspominając tamtą ciężką, ale owocną pracę: “To było niczym tworzenie kryształu (…) jedna z moich najbardziej cudownych chwil życia. Myślę, że na zawsze partytura ta pozostanie moją ulubioną…”. Udowadniając swoją umiejętność tworzenia ciekawych, orkiestrowych prac, Silvestrii szybko zyskał zainteresowanie w branży. Mimo, że z orkiestrowym pisaniem Silvestri oswoił się stosunkowo szybko, nigdy nie rezygnował z eksperymentowania z brzmieniami elektronicznymi, czego doskonałym przykładem są partytury do Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego, Oddział Delta, Bez Litości oraz Lot Nawigatora. Powodem tego były nie tyle ograniczone fundusze co niektórych produkcji, ale raczej czysta chęć wzbogacenia symfonicznych instrumentów o nowe formy muzycznego wyrazu.

Stymulatorem rozwoju kariery były nadal kontakty zawodowe z Robertem Zemeckisem, który zatrudnił Alana do swojego kolejnego filmu, Powrót do Przyszłości. Zarówno film jak i muzyka oraz ich sequele okazały się wielkim hitem wynosząc obu artystów na wyżyny. Nie bez przesady można by stwierdzić, że u boku Zemeckisa, Silvestri pisał jedne ze swoich najlepszych partytur, wśród których wyszczególnić należy Co Kryje Prawda, Forrest Gump, Kontakt jak również Ekspres Polarny. Kluczem do podboju Hollywood była jednak wspomniana wyżej partytura z Back to the Future, dzięki której Alanem Silvestrim zainteresowało się wielu producentów i reżyserów trudniących się w kinie familijnym i akcji. Następnym wielkim sukcesem kompozytora stał się Predator, który przez wielu fanów uważany jest do tej pory za jedną z najlepszych prac w karierze muzyka. 2 lata później napisał on oprawę do sequela tegoż filmu. Częste udzielanie się w kinie przygody i akcji wykrystalizowała u niego specyficzny język muzyczny, oparty na żywiołowej grze dęciaków oraz wzmożonej pracy sekcji perkusyjnej od czasu do czasu wspieranej elektroniką.

Filmografia Silvestriego z roku na rok zapełniała i zapełnia się nadal kolejnymi tytułami z gatunku przygody i akcji. Wśród nich wyszczególnić można między innymi: Młode Strzelby 2, Sędzia Dreed, Szybcy i Martwi, Wulkan, Tomb Raider 2. Ostatnio kompozytorem zainteresował się również reżyser Stephen Sommers, dla którego napisał między innymi partytury do: Mumia Powraca i Vana Helsinga. Muzykę Alana również usłyszeć możemy w różnego rodzaju animacjach i filmach dla najmłodszych takich jak: Kto Wrobił Królika Rogera?, Stuart Malutki, Lilo i Stitch, Dżungla oraz Ekspres Polarny.

Twórczość Alana Silvestriego doceniana była wielokrotnie. Nominowany był do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za partyturę do Forresta Gumpa, a także za piosenkę “Believe” pochodzącą z Ekspresu Polarnego. Wyróżniony został Saturnami za Powrót do Przyszłośći, Predatora i Vana Helsinga. Otrzymał również kilka nominacji do Grammy (Forrest Gump, Powrót do Przyszłości, Kto Wrobił Królika Rogera?), a także statuetkę za Cast Away. Kilkakrotnie nominowany był również do nagrody Złotego Globu jednakże żadnej nie otrzymał.

Alan Silvestri wraz z żoną Sandrą i swoimi dziećmi mieszkają w Kaliforni. W wolnych chwilach kompozytor lubi spacerować po swoim rancho i doglądać prac w winnicy. Artysta bowiem oprócz zajmowania się muzyką filmową produkuje również własnej marki wino.

 

 

 

                                                                                 Filmografia
Pinokio Pinocchio 2022 / Wiedźmy The Witches 2020 / Avengers: Koniec gry Avengers: Endgame 2019 / Avengers: Wojna bez granic Avengers: Infinity War 2018 / Player One Ready Player One 2018 / Witajcie w Marwen Welcome to Marwen 2018 / Predator The Predator 2018 / Sprzymierzeni Allied 2016 / The Walk. Sięgając chmur The Walk 2015 / Noc w muzeum: Tajemnica grobowca Night at the Museum: Secret of the Tomb 2014 / Krudowie The Croods 2013 / Red 2 2013/ Here There Be Monsters 2012 / Avengers The Avengers 2012 / Lot Flight 2012 / Captain America: Pierwsze starcie Captain America: The First Avenger 2011 / Drużyna A The A-Team 2010 / G.I. Joe: Czas Kobry G.I. Joe: The Rise of Cobra 2009 / Noc w muzeum 2 Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 2009 / Opowieść wigilijna A Christmas Carol 2009 / Beowulf 2007 / Dżungla The Wild 2006 / Noc w muzeum Night at the Museum 2006 / Ekspres polarny The Polar Express 2004 / Van Helsing 2004 / Tożsamość Identity 2003 / Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life 2003 / Two Soldiers 2003 / Stuart Malutki 2 Stuart Little 2 2002 / Showtime 2002 / Lilo i Stich Lilo & Stitch 2002 / Pokojówka na Manhattanie Maid in Manhattan 2002 / Mumia powraca The Mummy Returns 2001 / Igraszki losu Serendipity 2001 / Mexican The Mexican 2001/ If It Bleeds We Can Kill It: The Making of 'Predator' 2001 / Uwikłany Reindeer Games 2000 / Co kryje prawda What Lies Beneath 2000 / Cast Away - poza światem Cast Away 2000 / Czego pragną kobiety What Women Want 2000 / Spotkanie z Jezusem The Miracle Maker 2000 / Stuart Malutki Stuart Little 1999/ Siegfried & Roy: The Magic Box 1999 / Totalna magia Practical Magic 1998 / Cudotwórca Holy Man 1998 / Dziwna para 2 The Odd Couple II 1998 / Nie wierzcie bliźniaczkom The Parent Trap 1998 / Polowanie na mysz Mousehunt 1997 / Wulkan Volcano 1997 / Kontakt Contact 1997 / Polubić czy poślubić Fools Rush In 1997 / Długi pocałunek na dobranoc The Long Kiss Goodnight 1996 / Egzekutor Eraser 1996 / Sierżant Bilko Sgt. Bilko 1996 / Szybcy i martwi The Quick and the Dead 1995 / Ojciec panny młodej II Father of the Bride Part II 1995 / Sędzia Dredd Judge Dredd 1995 / Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy Grumpier Old Men 1995 / Rodzina Perezów The Perez Family 1995 / Forrest Gump 1994 / Eksplozja Blown Away 1994 / Richie milioner Ri¢hie Ri¢h 1994 / Detektyw bez pamięci Clean Slate 1994 / Super Mario Bros. 1993 / Dwaj zgryźliwi tetrycy Grumpy Old Men 1993 / Sądna noc Judgment Night 1993 / Półtora gliniarza Cop and ½ 1993/ Under Pressure: Making 'The Abyss' 1993 / Bodyguard The Bodyguard 1992 / Kumple Sidekicks 1992 / Ze śmiercią jej do twarzy Death Becomes Her 1992 / Stój, bo mamuśka strzela Stop! Or My Mom Will Shoot 1992 / Dolina paproci FernGully: The Last Rainforest 1992/ Diner 1992 / Babka z zakalcem Soapdish 1991 / Ojciec panny młodej Father of the Bride 1991 / Rykoszet Ricochet 1991 / Okruchy wspomnień Shattered 1991 / Do szaleństwa Dutch 1991 / Męskie opowieści Two-Fisted Tales 1991 / Predator 2 1990 / Powrót do przyszłości III Back to the Future Part III 1990 / Młode strzelby II Young Guns II 1990 / Śródmieście Downtown 1990 / Otchłań The Abyss 1989 / Powrót do przyszłości II Back to the Future Part II 1989 / Szalona małolata She's Out of Control 1989/ Back to the Future Part II Featurette: A Behind the Scenes Look 1989 / Kto wrobił Królika Rogera Who Framed Roger Rabbit 1988 / Moja macocha jest kosmitką My Stepmother Is an Alien 1988 / Mac i ja Mac and Me 1988 / Predator 1987 / Dama za burtą Overboard 1987 / Zwariowane szczęście Outrageous Fortune 1987 / Stan krytyczny Critical Condition 1987 / Oddział Delta The Delta Force 1986 / Bez litości No Mercy 1986 / Ucieczka nawigatora Flight of the Navigator 1986 / Klan niedźwiedzia jaskiniowego The Clan of the Cave Bear 1986 / Amerykański hymn American Anthem 1986 / Powrót do przyszłości Back to the Future 1985 / Oko kota Cat's Eye 1985 / Fandango 1985 / Zakład Summer Rental 1985 / Miłość, szmaragd i krokodyl Romancing the Stone 1984 / Par ou t'es rentré? On t'a pas vu sortir 1984 / The Fifth Floor 1978 / Damy z Las Vegas Las Vegas Lady 1975 / The Mack 1973 / Gang dobermanów The Doberman Gang 1972


                                                    Rozmiar: 1223 bajtówAwards
Oscar [Muzyka filmowa]

Nominacje do Oscara [Muzyka filmowa]
2005 Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song Ekspres polarny For the song "Believe".
1995 Best Music, Original Score Forrest Gump


Golden Globe

Grammy

2006 Best Song Written for Motion Picture, Television or Other Visual Media Ekspres polarny For the song "Believe"
2002 Best Instrumental Composition For "Cast Away - End Credits"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz