INXS to australijski zespół rockowy z Sydney w Nowej Południowej Walii. Powstał w 1977 roku i rozwiązał się w 2012 roku. Jej członkowie rozpoczynali karierę grając covery w pubach i klubach, a okazjonalnie wykonując autorskie utwory. W skład zespołu wchodzą kompozytor i klawiszowiec Andrew Farriss, perkusista Jon Farriss, gitarzyści Tim Farriss i Kirk Pengilly, basista Garry Gary Beers oraz autor tekstów i wokalista Michael Hutchence . Przez dwadzieścia lat INXS miał zmarłego w 1997 roku wokalistę Michaela Hutchence'a, którego magnetyczna obecność na scenie uczyniła go centralnym punktem grupy.
Pierwotnie znana ze stylu new wave/pop, grupa rozwinęła styl pub rocka, który zawierał elementy funku i tańca. W 1980 roku INXS dotarło na australijskie listy przebojów ze swoim debiutanckim albumem, a następnie odniosło międzynarodowy sukces dzięki albumowi Shabooh Shoobah (1982) i singlowi The One Thing. Najbardziej znanym albumem grupy jest Kick wydany w 1987 roku.
Andrew Farriss i Michael Hutchence uczęszczali do tej samej szkoły, Davidson High School. Farriss zaprasza Hutchence'a do dołączenia do jego ówczesnego zespołu Doctor Dolphin. Pozostali członkowie grupy pochodzą z innej szkoły średniej, Forest High School; wśród nich znajdziemy Garry'ego Beersa, przyszłego basistę INXS. W 1977 roku Tim Farriss, starszy brat Andrew, zaprosił Andrewa, Hutchence'a i Beersa, aby dołączyli do niego w grupie składającej się z niego samego i Kirka Pengilly'ego. Powstał zespół Farriss Brothers, a ich pierwszy występ odbył się 16 sierpnia 1977 roku (co przypadkowo było datą śmierci Elvisa Presleya) w Whale Beach, czterdzieści kilometrów na północ od Sydney. Następnie w 1978 roku bracia Farriss wrócili do rodzinnego Perth. Wrócili do Sydney dziesięć miesięcy później, aby nagrać serię demówek.
Któregoś wieczoru do Tima podszedł Gary Morris, menadżer słynnego Midnight Oil: „Pamiętam, jak podszedł do mnie i zapytał: «Dla kogo pracujesz, kolego?». » ; i wyjąkałem: „Och, nazywamy się Farriss Brothers”. » Od razu zaproponował mi możliwość wystąpienia jako support na koncertach Midnight Oil. » Rzeczywiście, zespół zaczął supportować Midnight Oil i inne zespoły z Sydney. Morris poinformował ich, że członek Midnight Oil wymyślił dla nich nową nazwę: INXS, zainspirowaną brytyjską grupą XTC i australijskim producentem dżemów IXL. Według Tima Farrissa „brzmiało to nieco ekstrawagancko, ale było fajne”.
Pierwszy występ grupy jako INXS odbył się 1 września 1979 roku w Toukley, w prowincji Nowa Południowa Walia. Pod koniec 1979 roku Chris Murphy został zatrudniony jako agent. Murphy był skutecznym biznesmenem i zapalonym negocjatorem. Na początku 1980 roku grupa miała już podpisany 5-letni kontrakt z niezależną wytwórnią z Sydney Delux Records, której właścicielem był Michael Browning, były menadżer AC/DC.
INXS wydało swój pierwszy album, zatytułowany po prostu INXS, w 1980 roku; ten album zawiera ich pierwszy singiel i hit w Australii Just Keep Walking. Po wydaniu albumu koncerty były kontynuowane. W 1981 roku ukazała się ich druga płyta Underneath the Colours, która odniosła ogromny sukces w ich rodzinnym kraju. Jednak dopiero wydanie albumu Shabooh Shoobah pod koniec 1982 roku sprawiło, że grupa naprawdę zyskała sławę, szczególnie w Ameryce Północnej, gdzie jeden z singli z tego albumu, zatytułowany The One Thing, zajął pierwsze miejsce w1983 na amerykańskiej Top 40, docierając także do kanadyjskiej Top 20; The One Thing był także ich pierwszym teledyskiem wyemitowanym w MTV, co pozwoliło im zyskać rozgłos w Stanach Zjednoczonych. Ten sukces pozwolił grupie wyruszyć w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych wiosną 1983 roku.
Pierwszą trasę koncertową odbyły się z Adam and the Ants, później z Hall and Oates i Go-Go's. W maju 1983 roku INXS potwierdziło swoje powiązania z ruchem nowej fali, uczestnicząc w Dniu Nowej Fali w Kalifornii. To właśnie wtedy Gary Grant, ich współzarządca od 1981 roku, założył stałe biuro w Nowym Jorku, aby zapewnić sobie obecność na półkuli północnej. Zespół kontynuował trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych do końca roku, grając nawet z Men at Work - inną australijską grupą - w Nowym Jorku.
Na początku 1984 roku ukazała się płyta The Swing, na której znalazł się m.in. wyprodukowany przez Nile'a Rodgersa singiel Original Sin, który był ich pierwszym prawdziwym wielkim hitem na skalę światową, dzięki któremu grupa zyskała międzynarodową sławę: album zajął 1miejsce w Australii a singiel uplasował się na 1. miejscu w tym samym kraju oraz w Argentynie, 2. we Francji, 6. w Nowej Zelandii, 20. w Kanadzie i dotarły do Top 40 w Holandii i Szwajcarii (nr 20), 58 w Stanach Zjednoczonych). Jednak Wielka Brytania stawia opór; brytyjska prasa muzyczna zlekceważyła grupę i skorzystała z okazji, aby wydać kilka ostrych antyaustralijskich wyroków przeciwko zespołowi z Sydney. Wręcz przeciwnie, Amerykanie chwalą „pasję”, jaką wykazują ci artyści (o czym czytamy w magazynie Rolling Stone) . W 1985 roku grupa dołączyła do australijskiego oddziału Live Aid (nazwanego Oz dla Afryki) wraz z kilkoma innymi grupami z kraju.
Pod koniec tego samego roku ukazał się album Listen Like Thieves, będący albumem pośrednim w stylu Rolling Stones i Chic. Tym dziełem INXS wyraża chęć wyemancypowania się od ruchu nowofalowego, z którym grupa była do tej pory kojarzona. Album, na którym jako pierwszy znalazły się utwory napisane przez wszystkich członków zespołu (głównie Andrew Farrissa i Hutchence'a), zajął 3. miejsce w Australii i 11. w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie dobrze przyjęta została piosenka What You Need. Na początku 1986 roku wprowadziła INXS do amerykańskiej Top 5, po tym jak znalazła się już w Top 20 w Kanadzie i numer 2 w Australii (wrzesień 1985). Ta piosenka była ostatnią nagraną na album, na prośbę ich producenta Chrisa Thomasa, który uważał, że albumowi brakuje potencjalnego hitu.
W 1986 roku INXS koncertował w Stanach Zjednoczonych, Australii i kilku krajach Europy, zwłaszcza 12 lipca otwierając koncert Queen w Anglii na Wembley, dając grupie szansę w końcu doświadczyć początków uznania w Królestwie. Listen Like Thieves i jego single pojawiły się w tym roku na angielskich listach przebojów, z pewnością daleko od czołowych miejsc, ale i tak był to pierwszy przypadek dla grupy). Po drugiej stronie Atlantyku, gdzie wręcz przeciwnie, od kilku lat INXS jest doceniany, amerykański magazyn Musician nie waha się okrzyknąć go „najlepszym zespołem grającym na żywo na świecie”.
Ale to dzięki albumowi Kick wydanemu pod koniec 1987 roku i jego hitowi Need You Tonight, który zajął pierwsze miejsce w wielu krajach, INXS stał się jedną z największych obecnie anglojęzycznych grup pop/rock, z między innymi U2 , Depeche Mode i The Cure (INXS podzieliło się także tytułem najpopularniejszej wówczas australijskiej grupy z Midnight Oil); kilka innych singli z tego albumu było światowymi hitami w latach 1987–1989, np. New Sensation, Devil Inside, Mystify i Never tear us apart. Wielka Brytania w końcu się poddaje.
Na stadionie Wembley w lipcu 1991 r. grupa zgromadziła ponad 70 000 widzów, co stanowiło epilog ich trasy koncertowej roku.
W 1992 roku ukazała się płyta „Welcome to Wherever You Are”, która nadal cieszyła się pewnym powodzeniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i kilku krajach Europy kontynentalnej, choć w innych krajach (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) słuchaczy spadła, podpisując wówczas ustanie zjawiska INXS. W następnym roku ukazał się album Full Moon, Dirty Hearts, ale sprzedaż gwałtownie spadła, potwierdzając spadek popularności grupy. Następnie, po wydaniu bestsellera w 1994 r., INXS wydało w 1997 r. album Elegantly Wasted, którego sukces był raczej mieszany. To ostatnia płyta ze słynnym piosenkarzem, ponieważ 22 listopada tego samego roku Michael Hutchence został znaleziony martwy: najwyraźniej popełnił samobójstwo po telefonicznej sprzeczce z Bobem Geldofem, byłym mężem jego przebywającej w areszcie partnerki Pauli Yates.
Pomimo śmierci Michaela Hutchence'a grupa nadal działa. W 1999 roku Terence Trent D'Arby zastąpił Hutchence na wokalu i grupa zagrała na ceremonii otwarcia Sydney Olympic Park. 20 września 2005 roku nowym wykonawcą po dwunastotygodniowych zawodach w reality show CBS Rock Star: INXS została kanadyjski wokalista J.D. Fortune. Następnie ukazał się nowy album INXS, Switch, który powrócił na międzynarodowe listy przebojów. W 2010 roku ukazała się płyta Original Sin, na której znalazły się covery flagowych utworów grupy, a każdy z nich towarzyszył gościnnym artystom.
We wrześniu 2011 roku na swojej stronie internetowej grupa ogłosiła odejście J.D. Fortune po sześciu latach współpracy. Zastępuje go Ciaran Gribbin, znany również jako Joe Echo. INXS kontynuuje trasę koncertową promującą album Original Sin. Jednak grupa ogłosiła podczas koncertu w Perth Arena 11 listopada 2012 roku, dzieląc się rachunkiem z Matchbox Twenty, że zaprzestanie koncertowania. Kirk Pengilly stwierdzając, że należy zakończyć tam, gdzie rozpoczęli trzydzieści pięć lat wcześniej, ogłaszając w ten sposób koniec INXS. Jon Farriss przyznaje, że był bliski łez, zanim zespół zagrał swój największy hit, Need You Tonight.
Jednak w 2013 roku australijska telewizja Seven Network ogłosiła produkcję miniserialu opowiadającego o historii grupy, zatytułowanego INXS: Never Tear Us Apart. Tim Fariss zostaje konsultantem.
Produkcja tego miniserialu rozpoczęła się latem 2013 roku, a jego finalna emisja trwała od 9 do 16 lutego 2014 roku. Spotkała się ona wówczas z dużym sukcesem pod względem widowni i spowodowała ponowne zainteresowanie grupą kilkoma jego singlami i albumami tym razem ponownie znalazł się w rankingach Australii, ale także Nowej Zelandii.
W 2019 roku ukazał się film dokumentalny nawiązujący do Michaela Hutchence’a zatytułowany Mystify. Wydawnictwu towarzyszy oryginalna ścieżka dźwiękowa, zawierająca utwory grupy.
Single | ||||||||||||
Tytu³ | Wykonawca | Data wydania | UK | US | Wytwórnia [US] |
Komentarz | ||||||
The one thing/Phantom of the opera | INXS | 03.1983 | - | 30[14] | Atco 99 905 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Mark Opitz] | ||||||
Don't change/Long in tooth | INXS | 07.1983 | - | 80[4] | Atco 99 874 | [written by INXS][produced by Mark Opitz] | ||||||
The original sin/Stay young | INXS | 04.1984 | - | 58[7] | Atco 99 766 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Nile Rodgers] | ||||||
I send a message/Mechanical | INXS | 07.1984 | - | 77[7] | Atco 99 731 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Nick Launay] | ||||||
This time/Original sin | INXS | 11.1985 | - | 81[6] | Atlantic 89 497 | [written by Andrew Farriss][produced by Chris Thomas] | ||||||
What you need/I sweet a sin | INXS | 01.1986 | 51[6] | 5[20] | Atlantic 89 460 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Listen like thieves/Begotten | INXS | 05.1986 | 46[7] | 54[9] | Atlantic 89 429 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence,Jon Farriss,Kirk Pengilly,Gary Beers][produced by Chris Thomas] | ||||||
Good times/Laying down the law | INXS & Jimmy Barnes | 06.1987 | 18[5][02.91] | 47[13] | Atlantic 89 237 | [written by George Young, Harry Vanda][produced by Andrew Farriss][piosenka z filmu "The lost boys"] | ||||||
Kiss the dirt/6 knots/Yhe one thing [live] | INXS | 08.1986 | 54[3] | - | Mercury INXS 7/- | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Need you tonight/I' m coming [Home] | INXS | 10.1987 | 58[3] | 1[1][25] | Atlantic 89 188 | [platinum-UK][written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
New sensation/Do wot you do US side B:Guns in the sky | INXS | 01.1988 | 25[6] | 3[17][05.88] | Atlantic 89 080 | [silver-UK][written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Devil inside/On the rocks | INXS | 02.1988 | 47[5] | 2[17] | Atlantic 89 144 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Never tear us apart/Guns in the sky | INXS | 06.1988 | 24[7] | 7[23] | Atlantic 89 038 | [gold-UK][written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Need you tonight/Move on | INXS | 11.1988 | 2[11] | - | Mercury INXS 12 [UK] | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Mystify/Devil inside | INXS | 04.1989 | 14[7] | - | Mercury INXS 13 [UK] | [silver-UK][written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Suicide blonde/Everybody wants u tonight | INXS | 09.1990 | 11[6] | 9[13] | Atlantic 87 860 | [gold-US][written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Disappear/Middle beast | INXS | 11.1990 | 21[8] | 8[20] | Atlantic 87 784 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
By my side/The other side | INXS | 03.1991 | 42[4] | - | Mercury INXS 16 [UK] | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence, Chris Thomas][produced by Chris Thomas] | ||||||
Bitter tears/Soothe me [in USA The other side] | INXS | 04.1991 | 30[3] | 46[10] | Atlantic 87 760 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Shining star EP. | INXS | 10.1991 | 27[3] | - | Mercury INXS 18 [UK] | [written by Andrew Farriss][produced by Mark Opitz] | ||||||
Heaven sent/It ain' t easy | INXS | 07.1992 | 31[3] | - | Mercury INXS 19 [UK] | [written by Andrew Farriss][produced by Mark Opitz,INXS] | ||||||
Not enough time/Deepest red | INXS | 08.1992 | - | 28[15] | Atlantic 87 437 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Mark Opitz,INXS] | ||||||
Baby don' t cry | INXS | 09.1992 | 20[5] | - | Mercury INXS 20 [UK] | [written by Andrew Farriss][produced by Mark Opitz,INXS] | ||||||
Taste it/Light the planet | INXS | 11.1992 | 21[4] | 101[7] | Atlantic 87 409 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Mark Opitz,INXS] | ||||||
Beautiful girl/In my living room [side B in US Strange desire] | INXS | 02.1993 | 23[5] | 46[12] | Atlantic 87 383 | [written by Andrew Farriss][produced by Mark Opitz,INXS] | ||||||
The gift | INXS | 10.1993 | 11[4] | - | Mercury INXS 25 [UK] | [written by Michael Hutchence ,Kirk Pengilly, Garry Gary Beers, Andrew Farriss, Tim Farriss, Jon Farriss][produced by Mark Opitz,INXS] | ||||||
Please [You got that...]/Taste it [live] | INXS | 12.1993 | 50[3] | - | Mercury INXS 26 [UK] | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Mark Opitz, INXS] | ||||||
The strangest party [These are the times]/Wishing well | INXS | 10.1994 | 15[5] | - | Mercury INXS 27 [UK] | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Chris Thomas] | ||||||
Elegantly wasted/I' m only looking | INXS | 03.1997 | 20[4] | - | Mercury INXS 28 [UK] | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Andrew Farriss,Bruce Fairbairn] | ||||||
Everything /Believe | INXS | 05.1997 | 71[1] | - | Mercury INXS 29 [UK] | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Andrew Farriss,Bruce Fairbairn] | ||||||
Precious heart | Tall Paul vs INXS | 08.2001 | 14[6] | - | Duty Free Recordings DF TEL CD001P | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence, Paul Newman][produced by Paul Newman] | ||||||
I' m so crazy | Par-T-One vs INXS | 10.2001 | 19[6] | - | Subliminal SUB 069 | [written by Andrew Farriss,Michael Hutchence][produced by Par-T-One] | ||||||
Pretty Vegas | INXS | 10.2005 | - | 37[6] | Epic | [written by Andrew Farriss ,J.D. Fortune ,Marty Casey, Jordis Unga][produced by Guy Chambers][gold-US] | ||||||
Max Q | ||||||||||||
Sometimes/Love man | Max Q | 02.1990 | 53 | - | Mercury MXQ 2 |
Albumy
| ||||||||||||
Tytu³ | Wykonawca | Data wydania | UK | US | Wytwórnia [US] |
Komentarz | ||||||
Shabooh shoobah | INXS | 03.1983 | - | 46[31] | Atco 90 072 | [gold-US][produced by Mark Opitz] | ||||||
Dekadence | INXS | 10.1983 | - | 148[6] | Atco 90 115 | [produced by Mark Opitz] | ||||||
The swing | INXS | 05.1984 | - | 52[28] | Atco 90 160 | [platinium-US][produced by Nick Launay, Nile Rodgers] | ||||||
INXS | INXS | 08.1984 | - | 164[3] | Atco 90 184 | [produced by Duncan McGuire, INXS] | ||||||
Listen like thieves | INXS | 11.1985 | 48[15] | 11[55] | Atlantic 81 277 | [2x-platinium-US][produced by Chris Thomas] | ||||||
Kick | INXS | 11.1987 | 9[105] | 3[81] | Atlantic 81 796 | [6x-platinium-US][3x-platinium-UK][produced by Chris Thomas] | ||||||
X | INXS | 10.1990 | 2[46] | 5[43] | Atlantic 82 140 | [2x-platinium-US][platinium-UK][produced by Chris Thomas] | ||||||
Live baby live | INXS | 11.1991 | 8[10] | 72[11] | Atlantic 82 294 | [platinium-US][produced by Mark Opitz, INXS] | ||||||
Welcome to whatever you are | INXS | 08.1992 | 1[1][38] | 16[31] | Atlantic 82 394 | [platinium-US][gold-UK][produced by Mark Opitz, INXS] | ||||||
Full moon,dirty hearts | INXS | 11.1993 | 3[9] | 53[5] | Atlantic 82 541 | [gold-UK][produced by Mark Opitz, INXS] | ||||||
The greatest hits | INXS | 11.1994 | 3[57] | 112[3] | Atlantic 82 622 | [platinum-US][platinium-UK] | ||||||
Elegantly wasted | INXS | 05.1997 | 16[9] | 41[8] | Mercury 534 531 | [produced by Bruce Fairbairn and Andrew Farriss] | ||||||
The best of INXS | INXS | 06.2002 | - | 144[1] | Rhino 78251 | [gold-US][produced by Mark Opitz, Nile Rodgers, Chris Thomas, INXS, David McLees, Emily Cagan, Karen Ahmed, David Edwards] | ||||||
Definitive INXS | INXS | 10.2002 | 15[23] | - | Mercury 0633562 [UK] | [gold-UK] | ||||||
Switch | INXS | 12.2005 | - | 17[16] | Sony BMG 82876 75189 2 | [produced by Guy Chambers] | ||||||
The Very Best | INXS | 10.2012 | 69[7] | - | Universal 5335934 [UK] | [gold-UK][produced by Guy Chambers] | ||||||
Max Q [Duet Hutchence + Ian "Ollie" Olsen] | ||||||||||||
Max Q | Max Q | 10.1989 | 69[1] | 182[8] | Mercury 838942-2 | |||||||
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz