Web Analytics Z archiwum...rocka : Buffalo

sobota, 20 stycznia 2018

Buffalo

BUFFALO, grupa australijska. Utworzona w 1968 w Brisbane, na miejsce działalności wybrała Sydney. Z początku przyjęła nazwę Head, dopiero w sierpniu 1971 zmieniła ją na Buffalo. Pierwszy skład: Dave Tice - voc, Neil Jenson -g, Peter Wells - b, g, Steve Jones - dr. Niebawem Jensona i Jonesa zastąpili John Baxter - g i Paul Balbi - dr (w tym czasie krótko współpracował z nią także Peter Leighton -dr). 

W 1971 skład powiększył się o drugiego wokalistę -Alana Milano. W 1973 odszedł Milano, a zamiast Balbiego, który wyjechał do Wielkiej Brytanii i tam niebawem dołączył do The Count Bishops, przyjęto Jimmy'ego Economou -dr. W 1975 miejsce Baxtera zajął Karl Taylor - g; w tym czasie współpracę z Buffalo nawiązał też Norm Roue -g z Band Of Light. W 1976 najpierw Taylora zastąpił Chris Turner-g, voc, a nieco później Wellsa, który trafił do Rose Tattoo, Ross Sims - b. Gdy w 1977 formację porzucił Tice, ściągnięty przez Balbiego do The Count Bishops, zakończyła działalność.
 


Jako Head była konwencjonalną grupą bluesrockową; w tym okresie, dokładniej w 1971, nagrała tylko jedną płytę, singel Hobo/Sad Song - Then dla wytwórni Philips, z którą współpracowała i później. Po zmianie nazwy na Buffalo zwróciła się ku muzyce, jaką w tym okresie zaproponowały zespoły brytyjskie w rodzaju Black Sabbath. I już na pierwszej dużej płycie, "Dead Forever" z 1972, promowanej singlami Suzi Sunshine/No Particulary Place To Go (przeróbka przeboju Chucka Berry'ego) i Just A Little Rock And Roll/Barbershop Rock, nadała swoim utworom, opartym na porywających gitarowych riffach, jak Dead Forever czy Suzi Sunshine, a także wybranym cudzym kompozycjom, jak Pay My Dues zespołu Blues Image, niezwykle ciężkie, potężne, brutalne brzmienie.
 


Tym samym wpisała się do grona pionierów nowego stylu - hard rocka. Zdobyła uznanie i popularność nie tylko w Australii, ale też w wielu krajach europejskich, zwłaszcza we Francji. Następne dwie płyty, "Volcanic Rock" z 1973, promowana singlem Sunrise (Come My Way)/Pound Of Flesh, i "Only Want You For Your Body" z 1974, promowana singlem What's Going On?/I'm Coming On (przeróbka kompozycji Alvina Lee), nadal pełne niezwykle mocnej, agresywnej, przytłaczającej muzyki o bluesowym rodowodzie (np. utwory Freedom, Till My Death, The Prophet oraz połączone w całość Pound Of Flesh i Shylock z pierwszej, a także Dune Messiah, Stay With Me, What's Going On?, Kings Cross Ladies i United Nations z drugiej), należą do hard-rockowych arcydzieł.
 

Karierę formacji bardzo jednak skomplikował w tym czasie skandal obyczajowy: w wielu krajach z oburzeniem przyjęto okładkę "Only Want You For Your Body", ozdobioną kontrowersyjną fotografią maltretowanej grubaski, oraz tekst utworu I'm A Skin Lifter No t A Shirt Raiser, będący buńczucznym wyznaniem gwałciciela. Późniejsze, mniej udane płyty - albumy "Mother's Choice" z 1976 i "Average Rock'n'Roller" z 1977 (zdominowany przez stereotypowe utwory rock'n'rollowe, np. Average Rock'n'Roller i Bad News, oraz ballady, np. Hotel Ladies i Sailor), a także single Little Queenie/The Girl Can't Help It i Lucky/On My Way nie spotkały się już z większym zainteresowaniem, co miało wpływ na decyzję o rozwiązaniu Buffalo. 


Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania Aus N.Zel Wytwórnia
[Aus]
Komentarz
Dead ForeverBuffalo11.197247[14]-Vertigo 6357 007-
Volcanic RockBuffalo08.197333[12]-Vertigo 6357 101-
Only Want You for Your BodyBuffalo11.197461[16]-Vertigo 6357 102-
Mother's ChoiceBuffalo02.197695[5]-Vertigo 6357 103-
Average Rock 'n RollerBuffalo06.197792[2]-Vertigo 6357 104-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz