Web Analytics Z archiwum...rocka : Mike Oldfield

wtorek, 9 kwietnia 2024

Mike Oldfield

Ur. 15.05.1953 r. w Reading w hrabstwie Berkshire, Anglia. Ten niezwykle utalentowany multi-instrumentalista przejdzie do historii dzięki pełnej symfonicznego rozmachu kompozycji, którą napisał jeszcze przed swoimi dwudziestymi urodzinami. Album Tubular Bells ("Dzwony rurowe") sprzedano na całym świecie w liczbie 12 milionów egzemplarzy; wszedł też na listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, utrzymując się tam przez pięć (!) lat.

 

Po krótkiej przygodzie z zespołem Barefeet, właściwą karierę rozpoczął akompaniując na gitarze akustycznej starszej siostrze Sally, która śpiewała piosenki utrzymane w stylu folk. Często występowała w pubach i klubach w okolicach Reading u boku Marianne Faithfull. Rodzeństwo nazwało się Sallyangie i nagrało wspólnie album Sallyangie: Children Of The Sun, po czym Mike dołączył do formacji Kevin Ayers And The Whole World, w której przez krótki czas grał na basie i gitarze. Wziął też udział w zarejestrowaniu dwóch albumów: Shooting At The Moon i Whatevershe-bringswesing-No Eggsplantation (oba z 1971 r.).
 

Równocześnie Oldfield pracował nad własnymi kompozycjami i zarejestrował taśmę demo z utworem, który miał póżniej otrzymać kształt Tubular Bells. Kilka wytwórni płytowych odrzuciło kompozycję muzyka, ale przedsiębiorczy Richard Branson, szef sieci sklepów firmy Virgin, dostrzegł drzemiący w niej potencjał. Poprosił Oldfielda, by jeszcze raz zarejestrował swoje dzieło w nowoczesnych Manor Studios; złożyło się ono na jedną z pierwszych płyt wydanych przez Virgin Records. Ta trwająca 49 minut suita była zbiorem melodii czerpiących inspirację z folka, rocka i muzyki klasycznej, granych przez samego Oldfielda na kilkunastu różnych instrumentach. Gościnie "mistrzem ceremonii" zapowiadającym " wejścia" poszczególnych instrumentów był sam Viv Stanshall. Fragmenty "Dzwonów" wykorzystano w nakręconym w 1973 r. głośnym filmie "Egzorcysta" (reż. William Friedkin), a w 1974 r. główny temat wydano także na singlu.
 

Na albumie Hergest Ridge Oldfield pokusił się o odtworzenie wiejskiego uroku i nastroju hrabstwa Berkshire, co w dużej mierze zakończyło się powodzeniem. Jednak dorównanie sile wyrazu "Dzwonów" było absolutnie niemożliwe; wielu krytyków zresztą określało longplay mianem "syna" Tubular Bells, podkreślając w ten sposób jego podobieństwo do magnum opus Oldfielda. Płyta trafiła co prawda na szczyt brytyjskiej listy przebojów, ale podobnie jak wszystkie następne propozycje muzyka nie zdołała wejść do zestawień amerykańskich. Razem z aranżerem Davem Bedfordem, byłym współpracownikiem Kevina Ayersa, Oldfield zorkiestrował "Dzwony" i wersja zarejestrowana przez Orkiestrę Filharmoników Królewskich ukazała się na rynku w 1975 r. Na albumie Ommadawn zabrzmiały w pełnej krasie dudy, na których grał Paddy Moloney z zespołu The Chieftains; zaprezentowano też grupę afrykańskich perkusistów z formacji Yabula. Płyta sprzedawała się dobrze, ale krytycy uznali, że introspektywna muzyka Oldfielda z albumu na album staje się coraz bardziej sformalizowana. Wytwórnia Virgin dostrzegła bez trudu wspólne cechy wszystkich trzech płyt i w 1976 r. wydała je razem jako zestaw Boxed (uzupełniony o czwarty longplay Collaboration z różnymi ubocznymi przedsięwzięciami artysty).
 

Dwa lata z rzędu (w 1975 i 1976 r.) muzyk zanotował na swoim koncie dwa duże przeboje świąteczne, rejestrując tradycyjną kompozycję "In Dulci Jubilo" i "Portsmouth" grany na dudach. Publiczność brytyjska dobrze znała tę drugą propozycję, gdyż wykorzystano ją wcześniej w popularnym telewizyjnym programie dla dzieci "Blue Peter". W latach 1977-1978 nieśmiały i zamknięty w sobie Oldfield poddał się specjalnej terapii wykorzystującej metodę Exegesis. Jej efektem była zupełna zmiana osobowości, która pozwoliła muzykowi ze swadą odpierać zarzuty stawiane mu w prasie muzycznej. Do tej pory widziano w nim "mięczaka" w tradycji hippisowskiej, a szczególnie ostre ataki padały ze strony rosnącego w siłę ruchu punk. Nagrany w 1978 r. album Incantations w dużym stopniu wykorzystywał wpływy muzyki disco, a kolejny Exposed został zarejestrowany w czasie wielu różnych koncertów, kiedy to Oldfield grał nawet z 50 innymi muzykami. Płyty Platinum, QE2 i Five Miles Out odsunęły nieco artystę od głównego nurtu muzyki, gdyż pracowicie szlifował swe umiejętności w pisaniu piosenek, usilnie pragnąc uniknąć powtarzania się. W 1983 r. duet Hall And Oates zarejestrował kompozycję "Family Man". która w wykonaniu Oldfielda nie odniosła sukcesu; nowa wersja uplasowała się w Top 20 brytyjskiej listy przebojów.
 

Sam Oldfield rozpoczął współpracę m.in. z obdarzoną czystym sopranem Maggie Reilly, która zaśpiewała w pochodzącym z albumu Crises bardzo popularnym przeboju "Moonlight Shadow". Po ukazaniu się na rynku kolejnego longplaya Discovery muzyk napisał ścieżkę dżwiękową do głośnego filmu "Killing Fields" ("Pola śmierci" z 1984 r., reż. Roland Joffe). Podczas pracy nad następnym albumem Island, dołączyli do niego Bonnie Tyler, Kevin Ayers i Roger Chapman (eks-wokalista Family).
 

Mimo że jego twórczość była teraz o wiele bliższa głównemu nurtowi muzyki pop, Oldfield przestał należeć do twórców "modnych", a jego kompozycje prasa muzyczna uznawała za anachroniczne. Opinii tej nie zdołał zmienić album Earth Moving, na którym gościnnie wystąpili Maggie Reilly, Anita Hegerland i Chris Thompson. Wygląda na to, że "Dzwony rurowe" mają zbyt donośny głos i zagłuszają wszystkie póżniejsze dokonania artysty. Sukces komercyjny pozostaje więc nadal ulotny, ale Mike Oldfield nadal wydaje nowe płyty ciepło przyjmowane przez liczne grono wiernych fanów, którym nie przeszkadza brak szerokiej popularności idola i rzadkie koncerty. W 1992 r. Mike nawiązał współpracę z Trevorem Hornem i wspólnie przygotowali Tubular Bells II, by uczcić 20. rocznicę powstania pierwszego albumu. Płytę promował uroczysty koncert transmitowany za pośrednictwem satelity do wielu krajów świata (w tym do Polski). W 1994 r. Oldfield zaproponował swoje kolejne dzieło The Songs Of Distant Earth, które rok póżniej pojawiło się także w wersji audiowizualnej na CD Rom.  

W 1993 roku wydana została składanka Elements: The Best of Mike Oldfield, podsumowującą lata w Virgin. Wydawnictwo dostępne było w wersji jednopłytowej oraz w czteropłytowej wersji kolekcjonerskiej. Kompilacja zawierała utwór też „Sentinel”, do którego prawa posiadała wytwórnia Warner.

W 1994 roku Oldfield zafascynował się wirtualną rzeczywistością, czego wynikiem był album The Songs of Distant Earth. Dzieło utrzymane w stylu chillout oparte zostało na fabule książki Arthura C. Clarke’a pod tym samym tytułem. Oldfield chciał stworzyć wirtualny świat, którego tłem byłaby jego muzyka, jednak ówczesne możliwości techniki komputerowej zmusiły go do odłożenia projektu na później.

W 1996 roku wydano płytę Voyager, album z muzyką typowo celtycką. Część utworów to aranżacje tradycyjnych utworów ludowych, część natomiast to utwory autorskie lub aranżacje utworów współczesnych artystów muzyki celtyckiej. Po nagraniu Voyagera, Oldfield wyprowadził się na Ibizę. Efektem czasu spędzonego na wyspie pełnej dyskotek był album Tubular Bells III. Trzecia część serii nie była typową kontynuacją ani aranżacją oryginału. Był to świeży materiał, muzycznie nawiązujący do współczesnej muzyki tanecznej.

Chcąc wrócić do swoich progresywnych korzeni, multiinstrumentalista postanowił nagrać album, którego motywem przewodnim byłby jego ulubiony instrument - gitara. Wydany w 1999 roku album Guitars zawiera materiał nagrany tylko przy pomocy gitar (akustycznych, jak i elektrycznych) oraz sampli gitarowych.

Zaraz po nagraniu Guitars, artysta zaczął pracę nad koncepcyjnym albumem, mającym uświetnić nadchodzące nowe tysiąclecie. The Millennium Bell jest albumem, który w założeniu przedstawia historię ostatnich 2000 lat w formie muzycznej. Album wydaje się być niedopracowany, niektórzy fani zarzucali artyście niską jakość oraz plagiat utworów innych twórców, szczególnie Vangelisa. Muzyk uświetnił przywitanie 2000 roku w Berlinie, dając darmowy koncert, którego główną częścią było zagranie całości materiału z The Millennium Bell. Materiał filmowy z tego wydarzenia wydany został na DVD pod tytułem The Art in Heaven Concert.

Po wydaniu The Millennium Bell fani musieli czekać trzy lata na następną płytę. W tym czasie w 2001 roku, nakładem Virgin Records, wydana została składanka The Best of Tubular Bells - płyta zawiera fragmenty wszystkich części Tubular Bells oraz The Millennium Bell. Oldfield wrócił do pomysłu wirtualnej rzeczywistości ilustrowanej muzyką. Początkowo projekt nazwany został MusicVR; miała to być pacyfistyczna gra komputerowa. Ostatecznie pierwsza gra wydana została pod tytułem Tres Lunas, a razem z nią album muzyczny pod tym samym tytułem. Tłem dla wirtualnego świata (bardzo podobnego do teledysków wykonanych przez muzyka w drugiej połowie lat 80-tych) oraz zawartością albumu była muzyka chillout. Jednakże część materiału wykorzystana w grze nie została umieszczona na płycie - w związku z tym fani wyodrębnili z aplikacji gry muzykę i wydali nieumieszczone na oficjalnym wydawnictwie utwory. Bootleg z nieopublikowaną na albumie muzyką pojawił się w sieci jeszcze w tym samym roku pod tytułem Tres Lunas II.

Pomimo wydania w 1992 roku Tubular Bells II, Oldfield wciąż czuł, że jego debiutancki album, nagrany w pośpiechu, nie jest taki jaki sobie wyobrażał. Dlatego w sierpniu 2002 roku muzyk zaczął ponownie aranżować muzykę ze swojego debiutu. W maju następnego roku wydana została Tubular Bells 2003, odświeżona wersja debiutanckiego albumu, muzycznie nie różniąca się wiele od oryginału. Największą różnicę stanowi „Caveman” na oryginale nazywany „Piltdown Man” (element „Part Two”), który zaśpiewany został na dwa głosy. Mistrzem ceremonii pierwszej części został John Cleese, brytyjski komik (współtwórca Latającego cyrku Monty Pythona). Okładka albumu jest zmienioną, stworzoną komputerowo wersją oryginalnej okładki namalowanej przez Trevora Keya.

W 2005 roku wydana została płyta Light + Shade, kontynuacja Tres Lunas; album zawiera również oficjalnie wydaną muzykę z Tres Lunas II. Dwie płyty CD podzielono na część „jasną” (light) i „ciemną” (shade), które odróżniają się stylistyką.

W 2007 roku Oldfield doszedł do wniosku, że jeszcze nigdy nie skomponował od początku do końca klasycznej suity. Podjął decyzję by stworzyć autorski album z muzyką poważną. W 2008 roku nakładem Mercury Records wydana została płyta Music of the Spheres, typowe dzieło muzyki poważnej, lekko nawiązujące do debiutanckiej płyty. Album zyskał przychylność słuchaczy, osiągając pierwsze miejsce w brytyjskim zestawianiu płyt z muzyką poważną oraz miejsca w pierwszej dwudziestce większości krajów europejskich.

Przez długi czas nie były znane dalsze plany Oldfielda. Wytwórnia Mercury starała się jak najlepiej wykorzystać kontrakt z muzykiem, wydając reedycje starszych albumów w najrozmaitszych formatach (jak choćby płyty winylowe). W 2014 roku ukazał się nowy album Man on the Rocks. W 2017 roku wydano kolejny album Oldfielda zatytułowany Return to Ommadawn. Następnym albumem, który wydał jest Tubular Bells Anniversary na 50-lecie Dzwonów Rurowych.

Oldfield jest bratem multiinstrumentalistki Sally Oldfield i kompozytora Terriego Oldfielda. Ojciec siedmiorga dzieci: Molly, Dougala (zm. 2015) i Luke’a z Sally Cooper; Greta i Noah z Anitą Hegerland; Jake’a oraz Eugene z Fanny Vandekerckhove.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Tabullar bellsMike Oldfield02.1974-7[16]Virgin 55 100 [US]
Theme from Tabullar bells/Froggy went a-courtin'Mike Oldfield06.197431[6]-Virgin VS 101[written by Mike Oldfield][produced by Tom Newman, Mike Oldfield]
In dulci jubilo/On horsebackMike Oldfield11.19754[10]-Virgin VS 131[written by trad.][produced by Mike Oldfield]
Portsmouth /Speak [Tho' you only say farewell]Mike Oldfield11.19763[12]-Virgin VS 163[written by Unknown][produced by Mike Oldfield]
Take 4 EP.Mike Oldfield12.197872[3]-Virgin VS 238[produced by Mike Oldfield]
Guilty /IncantationsMike Oldfield04.197922[8]-Virgin VS 245[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]
Blue Peter/WoodhengeMike Oldfield11.197919[9]-Virgin VS 317[written by Herbert Ashworth-Hope][produced by Mike Oldfield]
Five miles out/Live punkadiddleMike Oldfield03.198243[5]-Virgin VS 464[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield,Tom Newman]
Family man/Mount TeidiMike Oldfield06.198245[6]-Virgin VS 489[written by Mike Oldfield,Tim Cross,Rick Fenn,Mike Frye,Morris Pert,Maggie Reilly][produced by Mike Oldfield,Tom Newman,Simon Heyworth]
Moonlight shadow/Rite of manMike Oldfield feat Maggie Reilly05.19834[17]-Virgin VS 586[silver -UK][written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield, Simon Phillips]
Shadow on the wall/Taurus IIIMike Oldfield09.198395[2]-Virgin VS 625[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield, Simon Phillips]
Crime of passion/Jungle gardeniaMike Oldfield01.198461[3]-Virgin VS 648[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]
To France/In the poolMike Oldfield06.198448[7]-Virgin VS 686[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield, Simon Phillips]
Tricks of the light/ApemanMike Oldfield09.198491[1]-Virgin VS 707[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield, Simon Phillips]
Etude /EvacuationMike Oldfield11.1984111-Virgin VS 731[written by Francisco Tárrega][produced by Mike Oldfield]
Pictures in the dark/LegendMike Oldfield11.198550[6]-Virgin VS 836[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]
Shine /The pathMike Oldfield04.1986100[2]-Virgin VS 863[written by Mike Oldfield,Jon Anderson][produced by Mike Oldfield]
In high places/Poison arrowsMike Oldfield05.1987161-Virgin VS 955[written by Mike Oldfield,Jon Anderson][produced by Mike Oldfield,Simon Phillips]
Islands /The wind chimes [Part 1]Mike Oldfield09.1987--Virgin VS 990[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield,Tom Newman, Alan Shacklock]
The time has come/The wind chimes [final extract]Mike Oldfield11.1987190-Virgin VS 1013[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield,Michael Cretu, Simon Phillips]
Flying start/The wind chimes [Part 2]Mike Oldfield02.1988132-Virgin VS 1047[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]
Earthmoving /Bridge to paradiseMike Oldfield07.198993[2]-Virgin VS 1189[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield,Daniel Lazerus]
Sentinel /Early stagesMike Oldfield09.199210[6]-WEA YZ 698[written by Mike Oldfield][produced by Trevor Horn,Mike Oldfield,Tom Newman]
Tattoo /Silent night/Sentinel [live]Mike Oldfield12.199233[5]-WEA YZ 708[written by Mike Oldfield][produced by Trevor Horn,Mike Oldfield]
The bell/SentinelMike Oldfield04.199350[2]-WEA YZ 737[written by Mike Oldfield][produced by Trevor Horn,Mike Oldfield]
Moonlight shadowMike Oldfield10.199352[2]-Virgin VSC 1477
Hibernaculum /MoonshineMike Oldfield12.199447[9]-WEA YZ 871[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]
Let there be lightMike Oldfield08.199551[4]-WEA YZ 880[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]
Women of IrelandMike Oldfield03.199770[3]-WEA 093C[written by Seán Ó Riada/Traditional][produced by Mike Oldfield]
Man in the rain/The inner childMike Oldfield10.199898[1]-WEA 194C[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]
Far above the cloudsMike Oldfield04.199953[4]-WEA 206T[written by Mike Oldfield][produced by Mike Oldfield]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Tabullar bellsMike Oldfield07.19731[1][350]3[45]Virgin V 2001[gold-US][9x-platinum-UK][produced by Tom Newman,Simon Heyworth,Mike Oldfield]
Hergest ridgeMike Oldfield09.19741[3][17]87[10]Virgin V 2013[gold-UK][produced by Tom Newman,Mike Oldfield]
The Orchestral Tabullar BellsMike Oldfield02.197517[7]-Virgin V 2026[silver-UK][produced by David Bedford, Mike Oldfield]
OmmadawnMike Oldfield11.19754[23]146[7]Virgin V 2043[gold-UK][produced by Mike Oldfield]
BoxedMike Oldfield11.197622[13]-Virgin V BOX 1[produced by Mike Oldfield,Peter Jenner,David Bedford,Tom Newman]
IncantationsMike Oldfield12.197814[17]-Virgin VDT 101[platinum-UK][produced by Mike Oldfield]
ExposedMike Oldfield08.197916[9]-Virgin VDT 2511[silver-UK][produced by Philp R. Newell & Mike Oldfield]
PlatinumMike Oldfield12.197924[9]-Virgin V 2141[gold-UK][produced by Tom Newman]
QE 2Mike Oldfield11.198027[12]174[3]Virgin V 2181[gold-UK][produced by David Hentschel, Mike Oldfield]
Five miles outMike Oldfield03.19827[27]164[5]Virgin V 2222[gold-UK][produced by Mike Oldfield]
CrisesMike Oldfield06.19836[29]-Virgin V 2262[gold-UK][produced by Mike Oldfield,Simon Phillips]
DiscoveryMike Oldfield07.198415[16]-Virgin V 2308[gold-UK][produced by Mike Oldfield,Simon Phillips]
The killing fieldsMike Oldfield12.198497[1]-Virgin V 2328[silver-UK][produced by Mike Oldfield]
The complete Mike OldfieldMike Oldfield11.198536[17]-Virgin MOC 1[gold-UK][produced by Mike Oldfield,David Hentschel,Simon Phillips,Simon Heyworth,Tom Newman]
IslandsMike Oldfield10.198729[5]138[8]Virgin V 2466[gold-UK][produced by Michael Cretu,Geoffrey Downes,Tom Newman,Mike Oldfield,Simon Phillips,Alan Shacklock]
Earth movingMike Oldfield07.198930[5]-Virgin V 2610[produced by Daniel Lazerus, Mike Oldfield]
AmarokMike Oldfield06.199049[2]-Virgin V 2640[produced by Tom Newman,Mike Oldfield]
Tabullar bells IIMike Oldfield09.19921[2][30]-WEA 4509906182[2x-platinium-UK][produced by Trevor Horn,Tom Newman,Mike Oldfield]
Elements- The best of Mike OldfieldMike Oldfield09.19935[10]-Virgin VT 18[gold-UK][produced by Mike Oldfield and others]
The songs of distant earthMike Oldfield11.199424[11]-WEA 4509985812[gold-UK][produced by Mike Oldfield]
VoyagerMike Oldfield09.199612[7]-WEA 0630158962[gold-UK][produced by Mike Oldfield]
XXV-The essential...Mike Oldfield11.199778[6]-WEA 3984212182[produced by Mike Oldfield and others]
Tabullar bells IIIMike Oldfield08.19984[18]-WEA 3984243492[gold-UK][produced by Mike Oldfield]
GuitarsMike Oldfield05.199940[4]-WEA 3984274012[produced by Mike Oldfield]
The millenium bellMike Oldfield12.1999133[2]-WEA 8573 808852[produced by Mike Oldfield]
The best of Tabullar BellsMike Oldfield06.200160[4]-Virgin CDV 2936[produced by Mike Oldfield,Simon Hayworth,Tom Newman,David Bedford,Phillip R Newell,Trevor Horn]
Tabullar Bells 2003Mike Oldfield06.200351[3]-WEA 0927499212[produced by Mike Oldfield]
The Complete Tabullar BellsMike Oldfield06.2003167[1]-WEA Int WE 833[produced by Mike Oldfield, Trevor Horn, Tom Newman]
Light & shadeMike Oldfield10.2005175[1]-Mercury 9873810[produced by Mike Oldfield]
The platinum collectionMike Oldfield03.200636[5]-Virgin MIKECDX 17[produced by Mike Oldfield]
Music of the SpheresMike Oldfield03.20089[7]-UCJ 4766206[silver-UK][produced by Mike Oldfield,Karl Jenkins]
The Mike Oldfield Collection 1974–1983Mike Oldfield06.200911[5]-Mercury 2703550[produced by Mike Oldfield]
Two Sides: The Very Best of Mike OldfieldMike Oldfield08.20126[5]-Mercury 5339182[produced by Mike Oldfield,Simon Phillips,Tom Newman,Trevor Horn,Karl Jenkins,Alan Shacklock,Geoffrey Downes]
Man on the RocksMike Oldfield03.201412[3]-Mercury 3760695[produced by Mike Oldfield, Stephen Lipson]
Return to OmmadawnMike Oldfield02.20174[3]-Mercury CDV 3166[produced by Mike Oldfield]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz