Web Analytics Z archiwum...rocka : Sparta

środa, 24 listopada 2021

Sparta

Gdzie się zaczyna historia Sparty? Trudne pytanie. Może zaczyna się w roku 1994, kiedy to gitarzysta i pianista Jim Ward, basista Paul Hinojos oraz perkusista Tony Hajjar zaczęli wspólne granie w zespole At The Drive-In.

 

Efektem tej współpracy były trzy duże albumy, dwa EP oraz kilka mniejszych płytek nagranych w większości dla niezależnych wytwórni. W marcu 2001 roku, po nagraniu pierwszej płyty dla dużej firmy, działalność kapeli została zawieszona. Oficjalnym powodem było zmęczenie życiem w kieracie studio-trasa-studio-trasa. Dwaj pozostali członkowie At The Drive-In, wokalista Cedric Bixler i gitarzysta Omar Rodriguez, dość szybko jednak zaangażowali się w nowy projekt pod nazwą The Mars Volta i stracili zainteresowanie reaktywacją zespołu macierzystego.
 

Może więc prawdziwy początek kapeli to czerwiec 2001 roku. Już bowiem w trzy miesiące po zawieszeniu działalności przez At The Drive-In Hinojos i Hajjar rozpoczęli próby, podczas których narodziła się Sparta. Szybko ściągnęli do współpracy Warda. Tuż przed założeniem Sparty miałem kiepski okres - mówi artysta. Nie bardzo wiedziałem, czym się zająć, miałem różne wątpliwości i dziwne myśli. Kiedy jednak Paul zadzwonił i zaproponował wspólne granie, nie zastanawiałem się ani chwili. Ward został nie tylko gitarzystą, ale też wokalistą.
 

Muzycy zabrali się do roboty niezwykle energicznie. W ciągu tygodnia napisaliśmy jakieś dziesięć piosenek, a ósmego dnia je nagraliśmy - opowiada Hinojos. Pracowaliśmy na Pro Tools w domu Tony'ego, więc brzmienie nie było przesadnie dopieszczone, jednak te utwory pozwoliły nam określić kierunek, w jakim chcemy iść. Jeżeli ktoś chce posłuchać, jak brzmiały pierwociny Sparty - nic prostszego. Oficjalna strona zespołu oferuje dwie nagrane wówczas piosenki dostępne w formacie mp3: Air i Cut Your Ribbon.
 

Pierwszym oficjalnym wydawnictwem Sparty była czteroutworowa płytka Austere, wydana w marcu ubiegłego roku nakładem Restartu (firmy założonej przez Warda i Hinojosa, promującej wykonawców z El Paso i okolic). Wiedzieliśmy już, co chcemy grać, dlatego płyta jest bardziej dopracowana niż nasze wczesne nagrania demo - wspomina Hajjar. Trzy utwory z Austere: Mye, Cataract i Echodyne Harmonic - grupa powtórzyła później na swoim albumie. Czwarty - Vacant Skies - pojawił się tam jako bonus, ale tylko w wydaniach brytyjskim i japońskim.
 

Skład, który działa do dziś, ustabilizował się, kiedy do zespołu dołączył Matt Miller, stary znajomy z El Paso, basista lokalnego zespołu Belknap. Hinojos, dotychczas basista, zaczął wtedy grać na gitarze. Nie było zbyt wiele czasu na aklimatyzację - mówi Miller. Na nauczenie się dziesięciu numerów miałem praktycznie jeden dzień...
 

Piosenki napisane, trasa zaliczona, czas chyba najwyższy pomyśleć o albumie. Niewątpliwie tak musieli kombinować członkowie zespołu w grudniu 2001 roku. Na czas nagrywania postanowili zmienić otoczenie i wyjechali do Vancouver. To były warunki kompletnie różne od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni w El Paso i Los Angeles - wspomina Hajjar. Zupełnie inna energia...
Nazwisko producenta mogło sugerować uproszczenie i upunkowienie muzyki. Zespół zdecydował się bowiem pracować z Jerrym Finem, współpracującym wcześniej z takimi zespołami jak Blink 182, Green Day czy Sum 41. Nic podobnego jednak nie nastąpiło. Zawartość albumu, który otrzymał tytuł Wiretap Scars, to piosenki napisane na samym początku istnienia zespołu, częściowo znane już z Internetu, częściowo z Austere. Wszystko oczywiście zupełnie od nowa zaranżowane i nagrane. Swoje trzy grosze do kompozycji wtrącił też Miller, pisząc dla kilku utworów zupełnie nowe linie basu. Ostatecznie płyta ukazała się pod koniec września 2002 roku nakładem wytwóni DreamWorks.
 

To chyba musi być nieprzyjemna sytuacja: rozwijasz się, starasz, po czym nagle, kiedy ci się udaje, ktoś sprawia, że to koniec. Takie świństwo zrobili przyszłym członkom Sparty Cedric i Omar, porzucając At The Drive-In. Dlatego też część fanów spodziewała się kłótni między Spartą, a The Mars Volta. Nic z tego jednak. Cała ta sytuacja wydaje się śmieszna, wręcz głupia... Zupełnie tego nie rozumiem - stwierdza Miller. Był jeden świetny zespół, teraz są dwa... 

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
AustereSparta.2002--DreamWorks 50844[Producer - Mike Major , Sparta]
AirSparta.2003-35.Mainstream Rock Tracks--
Taking back controlSparta.2006-24.Mainstream Rock Tracks--

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Wiretap ScarsSparta08.2002-71[4]DreamWorks 450 366[produced by Jerry Finn]
PorcelainSparta07.2004-60[3]Geffen 002818[produced by Mike Major]
ThreesSparta06.2006-83Hollywood 2061-62656-2[produced by Dave Bassett]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz