Web Analytics Z archiwum...rocka : Elephant's Memory

sobota, 13 listopada 2021

Elephant's Memory

Amerykański zespół założony w 1967 roku w Nowym Jorku przez saksofonistę i wokalistę Stana Bronsteina oraz perkusistę Ricka Franka. Z płyty na płytę do zespołu napływali nowi muzycy i tylko „ojcowie założyciele” doszli do końca. Pierwszym wydawnictwem „Elephant's Memory” były dwa utwory („Jungle Gym At The Zoo” i „Old Man Willow”) do niezwykle popularnego filmu „Midnight Cowboy”. Kompozycje te znalazły się również na pierwszym albumie zespołu o tej samej nazwie w 1969 roku. 

Ich muzyka była wybuchową mieszanką rocka, jazzu i folku, lekko doprawioną psychodelią. Ma to coś wspólnego z Frankiem Zappą, który notabene też pochodził z Nowego Jorku. A szorstki głos Stana Bronsteina z imponującą skalą przypomina nieco kapitana Beefhearta. Saksofon też dobrze wpasował się w kompozycje. Druga płyta „Take It to The Street” (1970) stała się dość popularna nie tylko w USA, ale także w Europie. W muzyce grupy hard rock znów zaczął być słyszalny, w zupełnie nieoczekiwanych aranżacjach. Według jednej wersji to właśnie wtedy usłyszeli ich John Lennon i Yoko Ono, którzy później zaprosili grupę do współpracy. Jak sam John powiedział o tej grupie, przyciągnęło go to, że mieli w swoim składzie saksofon i co najważniejsze, że ich brzmienie wcale nie przypominało Beatlesów. 

W 1972 roku "Elephant's Memory" brał udział w nagraniu albumu Johna Lennona "Sometime In New York City", a także towarzyszył mu na koncertach (płyta "Live In New York City"). W 1972 roku zespół nagrał kolejny album zatytułowany "Elephant's Memory" ("Elephant's Memory II"), którego producentem byli John Lennon i Yoko Ono. Śpiewali też tu i tam, a John grał tu i tam na gitarze rytmicznej i pianinie elektrycznym. Ponadto w grupie pojawił się bardzo mocny gitarzysta Wayne „Tex” Gabriel, którego techniczne solówki stały się prawdziwą ozdobą płyty. A nowy basista Gary Van Scyoc wyraźnie dodał mocy do pracy sekcji rytmicznej. Album okazał się bardzo mocny i równy – od samego początku i prawie do końca.

 

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Mongoose/I Couldn't DreamElephant's Memory08.1970-50[14]Metromedia 182[written by R. Frank, S. Bronstein][produced by Ted Cooper ]
Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Elephant's MemoryElephant's Memory05.1969-200[2]Buddah 5033[produced by Wes Farrell]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz