Web Analytics Z archiwum...rocka : Jamiroquai

niedziela, 23 grudnia 2018

Jamiroquai

Zespół Jamiroquai powstał w 1992 roku w Paryżu. Założony przez Jay Kaya (właściwie Jasona Kaya). Debiutancki krążek Jamiroquai był jednym z największych muzycznych wydarzeń 1993 roku, a grupa przebojem wdarła się na szczyt, z którego nie pozwoliła się zepchnąć.


Podobno trzyma muzyków żelazną ręką. Jest wstanie zmienić każdy pomysł, o ile mu tylko nie odpowiada. Kiedy udzielają wywiadów, rzadko pojawia się poza nim inna osoba, a jeśli już, to nie mówi za wiele. Gdy w 1997 roku basista Stuart Zender opuszczał Jamiroquai, nie szczędził słów krytyki pod adresem Jaya. Powodem rozstania była coraz większa komercjalizacja muzyki grupy, na co Zender nie chciał się zgodzić. Oficjalnie panowie rozstali się polubownie, ale Jamiroquai musiał rejestrować album od nowa. Powód? Istniała duża szansa, że Zender będzie domagał się wynagrodzenia za swój udział w nagranym już materiale. Wiele osób uważa, że po jego odejściu zespół nigdy nie wrócił już od formy. Jednak trzeba Jay’owi oddać sprawiedliwość. Bez jego charyzmy Jamiroquai byłyby tylko jedną z wielu grup acidjazzowych, które pojawiły się na początku lat 90-tych, a potem w tempie zawinęły się ze sceny. Jego charakterystyczny wygląd, słynne czapki, wreszcie regularnie wywoływane skandale sprawiły, że zespół wydostał się z niszy i zajął pozycję mega gwiazdy. Jay Kay oddziałuje na wyobraźnię mas. To jedna z największych gwiazd brytyjskiego show biznesu i jeden z najbogatszych artystów na wyspach. Skromnie chłopak nie żyje.

Jego główną pozamuzyczną zajawką są samochody - kiedyś skomponował nawet główny motyw do sezonu wyścigowego Formuły 1. Fakt ten może dziwić osoby słuchające starych albumów grupy, które miały mocno ekologiczny wydźwięk. Jay ma kilkanaście wozów (liczba często się zmienia) i żadnego z nich nie można nazwać oszczędnym czy pro-środowiskowym. Dwa lata temu występował w najpopularniejszym programie motoryzacyjnym świata - „Top Gear”. Prowadzący show Jeremy Clarkson wymienił samochody, które stałyby w jego wymarzonym garażu -Astona Matina DB5, Mercedesa Pullmana, Lamborghini Murcielago SV, po czym zapytał Jaya, które z nich posiada. „Wszystkie” – odpowiedział piosenkarz ze śmiechem. Ma również m.in. Audi RS4 Avant (najszybsze kombi świata, złapano go gdy jechał nim prawie 200 km\h po Szkocji), kilka Ferrari, w tym kosztujące prawie milion euro Enzo, oraz liczne old-timery. Przy każdej nadającej się okazji bardzo lubi przechwalać się swoimi wyczynami na szosie. Twierdzi, że dojechał ze swojego domu do francuskiego miasta Calais praktycznie nie zwalniając poniżej 220 km/h. Innym razem na publicznej drodze podobno udało mu się rozwinąć prędkość 300 km/h. Po tym powiedział: „Uważam się za szczęściarza. Gdyby załapała mnie policja, na pewno dostałbym wyrok”. Więzienia do tej pory unika, ale miał już kilka procesów za zbyt szybką jazdę. Dwukrotnie zawieszano mu prawo jazdy. Na koniec warto dodać jedną anegdotę. W programie „Top Gear” każdy uczestnik ma szansę przejechać się autem na czas po wyścigowym torze. Przez długi czas nikt nie mógł pobić rekordu Jaya. W końcu zrobiła to dziewczyna – brytyjska modelka Jodi Kidd. Do redakcji przyszło potem zdjęcie szyby Ferrari Enzo gwiazdora, na której ktoś nabazgrał paluchem: „Jodi was faster”. Podobno był wściekły.

 Oprócz samochodów Jay ma (lub miał) jeszcze dwie inne zajawki. Kobiety i kokainę. Przez dłuższy czas spotykał się z prezenterką telewizyjną Denise Van Outen. Byli ulubioną parą mediów. Niestety, Densie rzuciła Jamiego z powodu jego nałogu narkotykowego. Miał także głośny romans z Winoną Ryder, która podobno wykańczała go seksualnie. „Ma wielkie cycki, są dużo większe niż na filmach. Ciągle chciała bawić się w ‘chowaj kiełbaskę’. To było wykańczające” – mówił. Jak widać nie przebiera w słowach. Zaliczył także mnóstwo groupies, ale to akurat niczym nie wyróżnia go z całej reszty muzycznego świata. Teraz głośno narzeka w prasie, że nie może się związać z żadną kobietą, bo jego praca mu na to nie pozwala. Kokainę rzucił przed nagrywaniem ostatniego albumu. Jego problemami z używką jest inspirowany jeden z utworów na „Dynamite” – „Hot Tequila Brown”. „Przez trzy dni bez przerwy wciągałem, mordując się kokainą. W pewnym momencie złapałem butelkę tequili i zacząłem pić duszkiem. Wydawała mi się bardziej gorąca niż herbata. Potem spojrzałem w lustro i pomyślałem – czas z tym skończyć”. Z nałogu wyciągnął go przyjaciel z dzieciństwa, którego parę dni później spotkał na ulicy. „Powiedziałem mu: ty jesteś bez pieniędzy, a ja jestem uzależniony od narkotyku klasy A. Pomóżmy sobie nawzajem”. Leczenie trwało 13 miesięcy, podczas których Jay poddał się ostremu reżimowi wymyślonemu przez kumpla. Od rana wysiłek fizyczny, dieta, rozsądny tryb życia. Udało się. „Dobrze nie być już wrakiem człowieka w rogu jakiegoś VIP sektora, który z nikim nie może się porozumieć, a marzy tylko o kolejnej porcji narkotyków. Jeśli bym nie przestał, na pewno nie dałbym rady nagrać płyty. Mam dużo szczęścia, że tu jestem, że ciągle żyję”. Od tego czasu zdecydowanie się uspokoił. Nie prowokuje nowych plotek, nie chodzi po klubach, choć wcześniej uznawany był za najbardziej wytrwałego balangowicza. Swój dom zmienił w organiczną farmę. Cóż, muzyce ten styl życia chyba robi dobrze, bo „Dynamite” to jedna z lepszych płyt zespołu.

Przyszedł na świat w Manchesterze jako syn znanej wokalistki jazzowej, prowadzącej w latach 70-tych autorskie show w telewizji. Chłopak charakterny był od najmłodszych lat. Mając piętnaście wiosen postanowił opuścić domowe ciepełko i ruszył w świat. Szybko się nim zachłysnął -ćpanie, picie, drobne kradzieże, kilkudniowe odsiadki, bójki uliczne. Niemal pożegnał się z życiem, po tym jak w trakcie jednej z bijatyk został poharatany nożem. To wystarczyło, żeby na trochę się uspokoił i nabrał pokory do życia. Powrócił do domu rodzinnego i postawił na muzykę, czyli coś, co Kayowie robili najlepiej. Oczywiście poza wydawaniem pieniędzy.

Na to, jak brzmi muzyka Jamiroquaia, największy wpływ miała oczywiście domowa aura, od zawsze wypełniona czarnymi brzmieniami zza oceanu, a także ówczesna fascynacja Brytyjczyków kolażem jazzu, funku, soulu i oldskulowego hip hopu, który nazwali acid jazzem. Sztandarową wytwórnią tego nurtu była oficyna- nomen omen - Acid Jazz, a najbardziej znanym jej reprezentantem kolektyw The Brand New Heavies. Jay Kay, o czym nie wszyscy wiedzą, był już po słowie z muzykami grupy i naprawdę niewiele brakowało, by to on został frontmanem. Ostatecznie wybór padł na pannę Davenport, ciemnoskórą piękność, zresztą również doskonałą wokalistkę. Jason nie przejął się zbytnio niepowodzeniem i w 1992 roku wpadł na pomysł utworzenia grupy. Brakowało dwóch rzeczy. Nazwa Jamiroquai przyszła sama, jako wypadkowa słów The Iroquois (indiański szczep z Ameryki Północnej -wyraz fascynacji Jaya) i jam - jednego z ważniejszych pojęć dla muzyki jazzowej i funkowej. Należało jeszcze dobrać odpowiednią ekpię muzyków do realizacji projektu. Takich, którzy zgodzą się pozostać w cieniu Kaya i wzorowo wywiążą się z powierzonych zadań. Wybór padł na perkusistę Derricka McKenzie, klawiszowca Toby Smitha, wibrafonistę Wallisa Buchanana i basistę Stuarta Zendera. Skład przetrwał do dziś, z wyjątkiem tego ostatniego. Opuścił on Jami w 1997 roku, a w jego miejsce dobił Nick Fyffe. Nazwa była, skład skompletowany, można zaczynać podbój list przebojów. Już pierwszy singiel, wydany przez Acid Jazz w 1992 roku „When You Gonna Learn?”, chwycił w 100% i umożliwił Kay’owi podpisanie lukratywnej umowy z Sony Music. Kontrakt opiewał na wydanie aż ośmiu krążków i na dobrą sprawę ustawił muzyka do końca życia. Kay mógł koncentrować się tylko na nagrywaniu muzyki i trzeba sobie powiedzieć jasno - doszedł w tym do najwyższego stopnia wtajemniczenia. Debiut „Emergency On Planet Earth” wydany rok później pokazał, że nie trzeba być czarnym i dorastać w latach 60-tych za oceanem, żeby nagrywać funk na niebotycznym poziomie. Jasonowi to się udało. Dziwnie tańczył, ekscentrycznie wyglądał, a w swoich tekstach przedstawiał siebie jako zadeklarowanego obrońcę natury i roztaczał odrobinę idealistyczne wizje. No i od początku miał niezwykły talent do nagrywania hiciorów. W dodatku były to zawsze wysmakowane, rasowe przeboje, które nie wymagały nachalnej i prostackiej promocji. Po prostu magia perfekcyjnie nagrywanego, dopracowanego co do joty funk-dance’u, miała to coś, co sprawiało, że takie nagrania jak „Too Young To Die” czy „Blow Your Mind” błyskawicznie podbijały fale eteru i klubowe parkiety. Tak już zostało po dziś dzień.

Debiutancki krążek Jamiroquia był jednym z największych muzycznych wydarzeń 1993 roku, a Jason Kay ze swoim bandem przebojem wdarli się na szczyt, z którego nie pozwolili się zepchnąć. Każdy kolejny album tylko umacniał ich pozycję na brytyjskim rynku. Dlatego po sukcesie wydanego w 1995 roku albumu „The Return Of The Space Cowboy” Jay Kay brał sobie za cel podbicie Ameryki. Udało się to jedynie w przypadku trzeciej płyty, czyli „Travelling Without Moving”. Pochodzący z 1996 roku krążek okrył się w Stanach platyną, wylansował przy tym kilka wielkich hitów - „Virtual Insanity”, „Cosmic Girl” czy „Alright”. Pierwsze z tych nagrań przyniosło w dodatku Kay’owi prestiżową nagrodę Grammy, ale to był szczyt dokonań grupy na amerykańskim rynku. Ogromny przebój 1998 roku, pochodzące z soundtracku do „Godzilli” nagranie „Deeper Underground” nie trafił tam nawet do 200. „Billboardu”! Kolejne płyty („Synkronized” z 1999 i „A Funk Oddysey” z 2001) tradycyjnie podbiły Europę, ale coraz częściej zamiast o twórczości Jamiroquai, mówiło się o mniej lub bardziej kontrowersyjnych wyczynach lidera grupy. Szkoda, bo właśnie brzmieniowo były to bardzo udane albumy. Gdy wydawało się, że jego formuła na neo-funk może się wypalić, Jason zaczął odważniej eksperymentować ze swoim głosem, dodawać do produkcji elementy elektroniki, muzyki latynoskiej, a nawet sięgać do rocka. To wszystko sprawiło, że muzyka Jamiroquai wciąż tętniła życiem, pobudzała krążenie, potrafiła zarówno porwać odbiorców na parkiety, jak i uspokajać. Podobnie rzecz się ma z nowym wydawnictwem grupy, wyczekiwanym całe cztery lata „Dynamite”. Choć opinie recenzentów nie są zgodne, to trzeba powiedzieć sobie jasno - Jamiroquai nie ma w zwyczaju nagrywać słabych i wtórnych kawałków, zaś funk i groove, którego wielu twórców stara się oddać w swej muzyce, on po prostu ma w sobie. My zaś dzięki temu mamy fun i o to w tym wszystkim chodzi!


Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[UK]
Komentarz
When you gonna learnJamiroquai10.199228[12]-Acid Jazz JAZID 46T[written by Jay Kay][produced by Jay Kay]
Too young to dieJamiroquai03.199310[7]-Sony S 26590112[written by Toby Smith][produced by Jamiroquai/Jay Kay]
Blow your mind/Hooked upJamiroquai05.199312[6]-Sony S 26592972[written by Jay Kay/Toby Smith][produced by Jamiroquai/Jay Kay]
Emergency on planet earth/If i like it, i do it [MTV acoustic]Jamiroquai08.199332[4]-Sony S 26595782[written by JK/Toby Smith][produced by JK/Nielson]
Space cowboy/Journey to arnhemlandJamiroquai10.199417[62]-Sony S2 6608512[written by Jay Kay][produced by Jay Kay]
Half the man/Space clavJamiroquai11.199415[13]-Sony S2 6610032[written by Jay Kay/Toby Smith][produced by Jay Kay]
Stillness in time/Space cowboyJamiroquai06.19959[11]-Sony S2 6620252[written by Jay Kay/Toby Smith][produced by Jay Kay/Michael Nielsen]
Do you know where you' re coming from?M Beat feat Jamiroquai05.199612[13]-Renk CDRENK 63[written by Kay/M-Beat/Toby Smith][produced by M-Beat]
Virtual insanityJamiroquai08.19963[17]38.Modern Rock TracksSony S2 6636135[written by Jay Kay/Toby Smith][produced by Al Stone][Grammy-1997]
Cosmic girl/Slipin'n'slidin'Jamiroquai12.19966[27]-Sony S2 6638295[written by Jay Kay/Derrick McKenzie][produced by Al Stone]
AlrightJamiroquai05.19976[13]78[8]Sony S2 6642352[written by Jay Kay/Toby Smith/Eddie Harris][produced by Al Stone/Jay Kay]
High timesJamiroquai12.199720[12]-Sony S2 6653702[written by Jay Kay/Toby Smith/Stuart Zender/Derrick McKenzie][produced by Al Stone/Jay Kay]
Deeper undergroundJamiroquai07.19981[1][26]-Sony S2 6662182[written by Jay Kay/Toby Smith][produced by Al Stone/Jay Kay]
Canned heatJamiroquai05.19994[16]-Sony S2 6673022[written by Jay Kay][produced by Al Stone/Jay Kay]
SupersonicJamiroquai09.199922[10]-Sony S2 6678392[written by Jay Kay/Toby Smith/Derrick McKenzie/Sola Akingbola/Simon Katz/Wallis Buchanan][produced by Al Stone/Jay Kay]
King for a dayJamiroquai12.199920[9]-Sony S2 6679732[written by Jay Kay/Toby Smith/Derrick McKenzie/Simon Katz/Sola Akingbola/Wallis Buchanan][produced by Al Stoney]
I'm in the mood for loveJools Holland feat Jamiroquai02.200129[7]-WSM WSMS 001CD[written by Dorothy Fields/Jimmy McHugh][produced by Burrow/Jools Holland/Laurie Latham]
Little LJamiroquai08.20015[11]-Sony S2 6717182[written by Jay Kay/Toby Smith][produced by Jay Kay/Rick Pope]
You give me somethingJamiroquai11.200116[18]2.Hot Dance Music/Club PlaySony S2 6720072[written by Jay Kay/Rob Harris/Tyrone Fyffe][produced by Jay Kay]
Love foolosophyJamiroquai03.200214[10]-Sony S2 6723252[written by Jay Kay/Rob Harris/Tyrone Fyffe][produced by Jay Kay/Rick Pope]
Corner of the earthJamiroquai07.200231[3]-Sony S2 6727882[written by Jay Kay/Rob Harris][produced by Jay Kay/Rick Pope]
When You Gonna Learn / Emergency On Planet EarthJamiroquai09.2003128[2]-VJay/Columbia-
Feels Just Like It ShouldJamiroquai06.20058[24]-Sony Music 6759682[written by Jay Kay][produced by Mike Spencer]
Seven Days In Sunny JuneJamiroquai08.200514[14]-Sony Music 6760642[written by Jay Kay/Matt Johnson][produced by Mike Spencer]
(Don't) Give Hate A ChanceJamiroquai11.200527[8]-Sony Music 82876750652[written by Jay Kay/Rob Harris/Matt Johnson][produced by Jay Kay/Mike Spencer]
RunawayJamiroquai11.200618[10]- Columbia 88697016002[written by Jay Kay/Rob Harris/Matt Johnson][produced by Jay Kay/Matt Johnson]
White Knuckle RideJamiroquai11.201039[2]-Mercury CATCO 166961501[written by Jay Kay/Matt Johnson][produced by Jay Kay/Charlie Russell/Brad Spence]
Blue SkiesJamiroquai11.201076[2]-Mercury MIUCT 5548[written by Jay Kay/Matt Johnson][produced by Jay Kay]



Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[UK]
Komentarz
Emergency on planet earthJamiroquai06.19931[3][84]-Sony S2 4740692[platinum-UK][produced by Jay Kay/Mike Nielsen/Toby Smith]
The return of space cowboyJamiroquai10.19942[113]-Sony S2 4778132[platinium-UK][produced by Jay Kay/Mark Goldenberg/Matt Bronleewe]
Travelling without movingJamiroquai09.19962[145]24[62]Sony S2 4839999[4x-platinium-UK][platinum-US][produced by Al Stone/Jay Kay/M-Beat]
SynkronizedJamiroquai06.19991[1][47]28[11]Sony S2 4945172[platinium-UK][produced by Al Stone/Jay Kay]
A funk OdysseyJamiroquai09.20011[2][64]44[6]Sony S2 5040692[2x-platinium-UK][produced by Jay Kay/Rick Pope]
DynamiteJamiroquai07.20053[32]145[2]Sony Music 5201112[platinium-UK][produced by Jay Kay/Mike Spencer]
High times-Singles 1992-2006Jamiroquai11.20061[1][95]- Columbia 88697019962 [3x-platinium-UK][produced by Al Stone/Jay Kay/Michael Nielsen/Rick Pope/Toby Smith]
Rock Dust Light StarJamiroquai11.20107[15]-Mercury 2747054[gold-UK][produced by Jay Kay/Charlie Russell/Brad Spence]
AutomatonJamiroquai04.20174[8]94[1]Virgin CDV 3178[silver-UK][produced by Jay Kay/Matt Johnson]




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz