Pierwszy raper ze Wschodniego Wybrzeża, którego twórczość spotkała się z uznaniem na zachodzie Stanów. Kontrowersyjna sztuka pioniera gangsta rapu stworzyła podstawy artystyczne dla wielu innych twardych emce. W ciągu kilkunastu lat aktywności na scenie Ice-T uzyskał nie tylko status żywej legendy rapu, ale także szanowanego aktora.
Ice-T urodził się 16 lutego 1958 r. w Newark (stan New Jersey) na Wschodnim Wybrzeżu. Gdy miał zaledwie kilka lat, oboje jego rodziców zginęło w wypadku samochodowym. Następnie przeniósł się wraz z wychowującą go ciocią do Los Angeles, gdzie odkrył poezję awangardowego twórcy o pseudonimie Iceberg Slim. Morrow, całkowicie zafascynowany dokonaniami ulicznego poety, przyjął na jego cześć przydomek i zaczął tworzyć własne teksty, które następnie rapował. Na początku lat 80-tych wydał kilka dwunastocalowych singli, na których powoli kształtował własny styl wyrazu. Dzięki często granym koncertom, Ice-T został zauważony przez reżyserów niskobudżetowych filmów hiphopo-wych, co zaowocowało otrzymaniem małych ról w obrazach „Rappin”’ (reż. Joel Silberg, 1985), -Breakin' (reż. Joel Silberg, 1984) i „Breakin’ II: Electric Boogaloo" (reż. Joel Silberg, 1984).
Na początku kariery Ice współpracował z lokalnymi twórcami popularnego electro-hopu -z Los Angeles, jak np. Egyptian Lover. Tracy nie odnalazł się jednak w tanecznych klimatach electro i w solowej twórczości skłonił się ku ostrzejszym brzmieniom. Singiel „Dog N The Wax” (1986), silnie inspirowany twórczością Run-D.M.C., na stronie B miał utwór „Six In The Morfin'”, stanowiący pierwszoosobową opowieść z życią uciekającego przed policją przestępcy. Kawałek ten, jak i wcześniejsze nagrania Morowa, uważane są obecnie za utwory, które przyczyniły się do stworzenia podwalin nurtu gangsta rap, spopularyzowanego następnie przez takie grupy, jak chociażby - N.W.A. i Above The Law.
Ice-T nawiązał w połowie lat 80-tych współpracę z producentem o pseudonimie Afrika Islam i DJ'em Aladdinem, z którymi wspólnie nagrał debiut „Rhyme Pays” (1987), wydany w wytwórni Sire Records. Pierwszy album z Zachodniego Wybrzeża, na którym pojawił się hardcore rap, szybko rozszedł się w złotym nakładzie i rozpoczął właściwie wieloletnią karierę Ice-T. Artysta niebawem nagrał „Colors”, tytułowy utwór do filmu „Barwy” (reż. Dennis Hopper, 1988). Klasyczne
dziś nagranie, brutalnie opisujące miejską rzeczywistość, potwierdziło ważną pozycję twórcy na lokalnej scenie. Kolejnym krokiem było założenie przez Morrowa wytwórni Rhyme Sindicate, której dystrybucji podjęła się oficyna Sire/Warner. Wydany w niej drugi solowy krążek -okryty złotem „Power” z 1988r - zawierał znacznie więcej bezkompromisowych opowieści o brudnym życiu na ulicach, które Ice-T dobrze znał z doświadczenia. W bardzo szczegółowo opowiadanych historiach Tracy wcielał się w postaci morderców, gangsterów i alfonsów, przez co teksty rapera brzmiały bardzo wiarygodnie, ale jednocześnie wywołały wielkie kontrowersje. Wiele konserwatywnych organizacji nie zrozumiało, że dosadny storytelling Ice’a nie gloryfikuje przestępczego trybu życia, lecz przedstawia po prostu jego ciemne strony. Odpowiedzią rapera na liczne ataki był album „Iceberg Slim: The Iceberg/Freedom Of Speech... Just Watch What You Say” (1989), w pełni poświęcony kwestii wolności słowa w sztuce. Wydawnictwo ukazało się równocześnie z książką o tym samym tytule. W dziele tym Ice-T dokładnie opisał swoje wyobrażenie o funkcjonowaniu mechanizmów władzy, które przywołało na myśl Orwellowską wizję całkowitego podporządkowania jednostki rządzącym. Inteligentna i mocna krytyka wyrażona przez Ice-T uczyniła z rapera gwiazdę szerokiego formatu, przynosząc mu zarazem trzeci złoty album w karierze („Rhyme Pays” zdobył to odznaczenie w 1991). Raper o wyrazistych poglądach politycznych odbył serię wykładów na prestiżowych amerykańskich uczelniach, podczas których poruszał problematyczną tematykę Pierwszej Poprawki do Konstytucji, czyli wolności słowa.
Na początku lat 90-tych Tracy silnie zaangażował się w karierę aktorską. Pierwszym ważnym filmem z jego udziałem był obraz typu blaxploitation „New Jack City” (reż. Mario Van Peebles, 1991), na którego ścieżce znalazł się nagrodzony nagrodą Grammy solowy utwór Ice’a „New Jack Hustler”. Nagranie pojawiło się również na czwartym albumie artysty - „O.G. Original Gangster” z 1994. Krążek przeszedł do historii jako jeden z największych klasyków gangsta rapu. W szczytowym momencie kariery Ice stworzył spójną płytę, łączącą szokujący storytelling o przestępczej tematyce, poważny komentarz społeczno-polityczny, buntownicze manifesty przeciwko władzy, przestrzegające opowieści i portrety psychologiczne osób żyjących na bakier z prawem. Złoty majstersztyk gatunku zawierał ostre beaty z funkowym zabarwieniem, które pogłębiały ponurą wizję życia, przedstawioną w tekstach.
„Body Count”, tytuł jednego z utworów znajdujących się na „O.G. Original Gangster”, posłużył raperowi jako nazwa dla nowozałożonej grupy metalowej. O ile trzy płyty w dorobku zespołu („Body Count” z 1992, „Born Dead" z 1994 i „Violent Demise: The Last Days” z 1997) nie wniosły wiele do ostrego rocka, to twórczość Body Count wywołała liczne protesty na tle wolności słowa. Najbardziej kontrowersyjny kawałek grupy - „Cop Killer” - to pierwszoosobowa opowieść o czarnoskórym mordercy, który przemierza ulice Los Angeles i zabija policjantów mszcząc się za zabójstwo Rodneya Kinga, brutalnie zamordowanego przez policję Afroamerykanina. Szokujący utwór z debiutu zespołu spotkał się z krytyką niezliczonej ilości organizacji społecznych (głównie zrzeszających policjantów) oraz nawet samego prezydenta George'a Busha. Ostatecznie kawałek został wycofany z albumu, a kontrowersje związane z nagraniem pozbawiły Morrowa kontraktu dystrybucyjnego z gigantem Warner Records.
Piąty autorski krążek Oryginalnego Gangstera, „Home Invasion”, ukazał się w 1993 r. we współpracy dystrybucyjnej z Priority Records. Tytuł ponownie wywołał skandale, tym razem za sprawą okładki, na której mordowani są rodzice białego nastolatka ślepo zapatrzonego w hip-hopowe nauki. Ostry brzmieniowo krążek przyczynił się do spadku popularności Ice’a wśród rapowej publiczności; jednocześnie twórczość artysty cieszyła się z uznaniem głównie u białej młodzieży, gustującej w twardej muzyce z równie mocnym przekazem. W połowie lat 90-tych liczne koncerty Body Count utrzymywały mocną pozycję Ice’a wśród tej grupy słuchaczy.
W roku 1994 premierę miała książka „The Ice Opinion”, w której Ice przedstawił swoje podejście do takich tematów jak religia, polityka, kwestie rasy i edukacji. Wraz z drukowaną publikacją ukazała się trzypłytowa wersja muzyczna z recytowanymi kwestiami zawartymi w pozycji.
Szósty solowy krążek Ice’a, „VI: Return Of The Real”, ukazał się dopiero w 1996 roku. Zgodnie z tytułem raper wrócił do swoich gangsterskich korzeni, po raz kolejny dostarczając rymów o tematyce przestępczej. Materiał „7th Deadly Sin” z 1999 r„ jeden z pierwszych albumów dystrybuowanych przed premierą sklepową w formacie dźwięku mp3, kontynuował ścieżkę wytyczoną przez
poprzednie wydawnictwo. Album wydała nowa wytwórnia wykonawcy - Coroner Records. Kolejne produkcje sygnowane pseudonimem artysty to składanka „Ice-T Presents The Westside” (2004), zbierająca najważniejsze utwory w historii gangsta rapu, oraz zapis koncertu z Montreux (Szwajcaria), wydany w 2004 pod tytułem „Gangsta Culture”. Bogatą dyskografię Morrowa uzupełniają ścieżki dźwiękowe do filmów, w których występował, oraz liczne kompilacje, zarówno najlepszych hitów, jak i kawałków z pierwszych lat na scenie.
Od końca lat 90-tych artysta skupia się przede wszystkim na karierze filmowej, w której odnosi spore sukcesy. Na swoim koncie ma udział w ponad 30 produkcjach, w tym takich hitach, jak: „Johnny Mnemonic” (reż. Robert Longo, 1995), „Tank Girl” (reż. Rachel Talalay, 1995), „Judgment Day”
(reż. John Terlesky, 1999), „Na krawędzi” (reż. Helen Mirren, 2001) i „Lexie” (reż. Fred Williamson, 2004). Wystąpił także w kilku serialach telewizyjnych, m.in. „Players”, „New York Undercover” i bardzo popularnym w Stanach -„Law And Order: Special Victims Unit”. Prowadzi także własną firmę odzieżową IceWear.
Ice-T, mieszkający od kilku lat w Nowym Jorku, słynie z otwartości artystycznej, która przejawia się we współpracy z wieloma oryginalnymi twórcami. Na swoje pierwsze albumy zaprosił m.in. takich muzyków, jak Jello Biafra z punkowej legendy The Dead Kennedys i producencką ekipę - The Bomb Squad. W roku 2000 Ice-T nagrał album wspólnie z awangardowym raperem Kool Keithem pod szyldem The Analog Brothers, na którym Ice wcielił się w postać alfonsa. W roku 2002, wspólnie z dwoma nowojorskimi raperami ( Smoothe Da Hustler i Trigger The Gambler), stworzył grupę SMG (Sex, Money, Guns), której dotychczasowy dorobek to wydany na DVD zapis koncertu o tytule „Repossession Live” oraz podziemny krążek „SMG Repossession”. Dystrybuowany na stronie internetowej artysty krążek „The Pimp Penal Code” to specyficzne wydawnictwo, na którym Ice-T i zaproszeni gości opowiadają w manierze spoken word, w jaki sposób najlepiej zostać wyrafinowanym alfonsem.
Tracy Morrow przeszedł do historii rapu nie tylko dlatego, że poruszył w tekstach brutalną tematykę przestępczego życia wielkich miast. Był jednym z nielicznych gangsta raperów, którzy na swoich płytach zawierali przynajmniej jeden kawałek z pozytywnym przestaniem. Pionier przestrzegał młodzież przed narkotykami („I’m Your Pusher”), sugerował pojednanie się gangów oraz propagował zdobywanie wiedzy, wkradając się symbolicznie do biblioteki w klipie do „Lethal Weapon” i zdobywając książki jako amunicję najpotężniejszej broni - umysłu. Najprawdziwszy „gracz” w historii hip-hopu wielokrotnie przemawiał do młodzieży bardziej przekonywująco od polityków i nauczycieli.
Single | ||||||
Tytuł | Wykonawca | Data wydania | UK | US | Wytwórnia [US] | Komentarz |
Colors | Ice-T | 06.1988 | - | 70[7] | Sire 27 902 | [written by Ice-T, Afrika Islam][produced by Afrika Islam, Ice-T][77[4].R&B Chart] |
I'm Your Pusher | Ice-T | 10.1988 | - | - | Sire 27 768 | [written by Ice-T, Afrika Islam, Curtis Mayfield][produced by Afrika Islam][13[15].R&B Chart][sample z "Pusheman"-Curtis Mayfield] |
High Rollers | Ice-T | 02.1989 | 63[2] | - | Sire 27 574 | [written by Ice-T, Afrika Islam][produced by Afrika Islam][76[5].R&B Chart] |
Lethal Weapon | Ice-T | 09.1989 | 98[1] | - | Sire 22810 | [written by Ice-T][produced by Afrika Islam, Ice-T] |
You Played Yourself | Ice-T | 02.1990 | 98[1] | - | Sire W 9994 [UK] | [written by Tracy Lauren Marrow,Charles Andre Glenn,James Brown,Fred Wesley,Charles A. Bobbit][produced by Afrika Islam, Ice-T] |
Superfly 1990 | Ice-T with Curtis Mayfield | 09.1990 | 48[3] | - | Capitol CL 586 [UK] | [written by Curtis Mayfield][produced by Curtis Mayfield] |
New Jack Hustler (Nino's Theme) | Ice-T | 04.1991 | - | 67[8] | Giant/Sire 19 442 | [written by Tracy Lauren Marrow,Alphonso Henderson][produced by DJ Aladdin, Ice-T][49[9].R&B Chart][piosenka z filmu "New Jack City"] |
I Ain't New Ta This | Ice-T | 05.1993 | 62[2] | - | Rhyme Syndicate SYNDD 1 [UK] | [written by Tracy Lauren Marrow,Alphonso Henderson][produced by DJ Aladdin,Slej Tha Ruffedge, Ice-T] |
That's How I'm Livin' | Ice-T | 12.1993 | 21[6] | - | Rhyme Syndicate SYNDD 1 [UK] | [written by Tracy Lauren Marrow,Alphonso Henderson][produced by DJ Aladdin,Slej Tha Ruffedge, Ice-T] |
Gotta Lotta Love | Ice-T | 04.1994 | 24[4] | - | Virgin SYNDD 3[UK] | [written by Tracy Lauren Marrow,Donald Lamont][produced by Donald D, Ice-T] |
I Must Stand | Ice-T | 05.1996 | 23[3] | 114[3] | Rhyme Syndicate 53 210 | [written by Tracy Lauren Marrow,Santiago Sandy Sanguillen][produced by San Man, Ice-T][83[4].R&B Chart] |
The Lane | Ice-T | 12.1996 | 18[5] | - | Virgin SYNDD 6 [UK] | [written by Tracy Lauren Marrow,Richard Ascencio,Steffon Lester Johns][produced by DJ Ace,Slej Tha Ruffedge, Ice-T] |
The Real One | 2 Live Crew featuring Ice-T | 11.1998 | - | 103[4] | Lil' Joe 899 | [produced by Clay D, Chris Wong Won, Mark Ross][60[10].R&B Chart] |
Albumy | ||||||
Tytuł | Wykonawca | Data wydania | UK | US | Wytwórnia [US] | Komentarz |
Rhyme Pays | Ice-T | 08.1987 | - | 93[27] | Sire 25 602 | [gold-US][produced by Afrika Islam] |
Power | Ice-T | 10.1988 | - | 35[33] | Sire 25 765 | [platinum-US][produced by Afrika Islam,Ice-T] |
The Iceberg/Freedom of Speech... Just Watch What You Say! | Ice-T | 10.1989 | 42[2] | 37[28] | Sire 26 028 | [gold-US][produced by Afrika Islam,Ice-T] |
O.G. Original Gangster | Ice-T | 06.1991 | 38[4] | 15[33] | Sire 26 492 | [gold-US][silver-UK][produced by Ice-T,DJ Aladdin,Afrika Islam,Slej Tha Ruffedge,Bilal Bashir,Beatmaster V,Nat The Cat] |
Home Invasion | Ice-T | 04.1993 | 15[7] | 14[11] | Rhyme Syndicate 53 858 | [gold-US][gold-UK][produced by Ice-T,DJ Aladdin,Slej Tha Ruffedge,Hen-Gee,L.P.,Donald D,Trekan,Wolf] |
Ice-T VI: Return of the Real | Ice-T | 06.1996 | 26[3] | 89[4] | Rhyme Syndicate 53 933 | [produced by Ice-T,Hen-Gee,DJ Ace,Big Rich,Mad Rome,San Man,Slej Tha Ruffedge,Aquel,Dre MCE,A-Ski,Trails Of Flowalistics,L.P.] |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz