czwartek, 27 grudnia 2018

Björk

Bjork Bjork- (właśc. Bjórk Cudmundsdóttir; 21.10.1965, Reykjavik( Islandia) - voc, k, cl, fl, dr; kompozytorka, autorka tekstów, producentka nagrań. Dorastała w domu pełnym muzyki. Jej ojczym, Saevar Arnason, był gitarzystą cenionej w Islandii grupy Pops i wykonywał z nią repertuar w stylu Jimmiego Hendrixa i Cream.

Od szóstego roku życia uczęszczała do szkoły muzycznej - uczyła się grać na flecie i fortepianie. W wieku jedenastu lat nagrała pierwszą płytę - "Bjórk" z przeróbkami takich przebojów, jak Fool on The Hill The Beatles, Alta Mira Edgara Wintera, Your Kiss is Sweet Steviego Wondera i Christopher Robin Melanie,ale też z intrygującą własną kompozycją instrumentalną Johannes Kjarval, zainspirowaną obrazami znanego islandzkiego malarza.

Oprócz ojczyma w owej sesji, zorganizowanym studiu Hljdrijinn w Reykjaviku, wzięli udział tacy muzycy, jak Bjorgvin Gislason - g, Palmi Gunnarsson i Sigurdur Karlsson - dr. Gunnarsson i Karlsson podjęli się obowiązków producentów. Baśniową okładkę zaprojektowała matka Bjórk - Hildur Hauksdóttir. Album trafił na rynek w grudniu 1977 nakładem małej firmy Falkinn.

W 1979, zafascynowana The Sex Pistols, związała się jako perkusistka z dziewczęcą grupą punkrockową Spit Snot. Wkrótce potem kierowała już jako wokalistka własnymi zespołami nowofalowymi, najpierw Exodus, później Jam 80, a w końcu, od 1981 (w tym czasie opuściła rodzinny) - Tappi Tikarrass. Tworzyła i wykonywała z nimi muzykę wzorowaną na dokonaniach m.in. Rezillos, X-Ray Spex i The Cure. Z Tappi Tikarrass zrealizowała album "Bitid Fast I Vitid", wydany przez firmę Spor we wrześniu 1981, oraz album "Miranda", wydany przez firmę Gramm w grudniu 1983. Kilka utworów trafiło też na składanki: Hrollur i Dukklisur na "Rokk i Reykjavik" (Hugrenningur, 1982) z muzyką z filmu z udziałem grupy oraz Sperglar i Seidur na "Satt 3" (Satt, 1983) z nagraniami koncertowymi.

W tym okresie Bjórk współpracowała też z innymi zespołami - w 1982 śpiewała z jazzrockowym Stifgrim (ukazała się wspólna kaseta koncertowa), a w 1982 i w 1983 grała na syntezatorze w specjalizującym się w przeróbkach cudzych przebojów Cactus. Ponadto wzięła goś cinnie udział w nagraniu utworu Afi na płytę Bjorgvina Gislasona "Órugglega" (Steinar, 1983).

W 1983 była współzałożycielką zespołu Kukl. W tym czasie zwróciła się ku muzyce w stylu Siouxsie And The Banshees, Killing Joke i The Fall. Wraz z Kukl zrealizowała singel Sóngull/Pókn Fyrir Byrjendur, wydany przez firmę Gramm we wrześniu 1983, album "The Eye", wydany przez brytyjską firmę Crass w 1984, kasetę koncertową "Kukl a Paris 14.9.84", wydaną przez francuską firmę V.I.S.A. Rebel Flux w październiku 1984, oraz album "Holidays In Europe (The Naughty Nought)", wydany znowu przez Crass w 1986; ukazała się też składanka "Geyser", wydana przez firmę Enigma w sierpniu 1985. W tym okresie artystka współpracowała też z kolejnymi dwiema grupami - w 1984 jako wokalistka i perkusistka z Rokha Rokha Drum, a w 1985 jako wokalistka z The Elgar Sisters.

Od 1986 do 1992 była wokalistką formacji, która wyłoniła się z Kukl - Sugarcubes. Z nią nagrała następne albumy, zdobywając uznanie daleko poza granicami Islandii. W tym czasie działała też sporadycznie jako solistka, np. w 1988 zarejestrowała staroislandzką kolędę Jolakoturinn na składankę "Hvitt Er 'l Borg Og Bae" (Hljódaklettur, 1988), w 1990 przygotowała drugą płytę solową - "Gling--Gló" ze standardami islandzkiej muzyki rozrywkowej doby bebopu oraz dwoma przebojami muzyki amerykańskiej (w studiu akompaniowała jej grupa jazzowa - trio pianisty Gudmundara Ingólfssonara), w 1992 nagrała dwie piosenki, 'O Borg Min Borg (z towarzyszeniem KK Band) i Jakk (z towarzyszeniem Pórhallura) do filmu Sodoma Reykjavik (1992, reż. Oskar Jonasson; wydane przez firmę Skifan na identycznie zatytułowanej płycie), jako wokalistka sesyjna wzięta udział m.in. w powstaniu trzech albumów popularnego w Islandii barda Megasa (właśc. Magnus Thórjonsson): "Loftmynd" (Gramm, 1987), "Hófudlausnir" (Gramm, 1988) i "Haettuleg Hijomsveit Og Glaepakendid Stella" (Megas, 1990), minialbumu nowofalowego zespołu Bless: "Gums" (Smekkleysa, 1990), a także dwóch nagrań manchesterskiej grupy 808 State, Ooops i Qmart, wydanych na płycie "Ex:El" (ZTT, 1991). Ponadto w 1989 i 1990 grywała na klarnecie w big bandzie Hijmsveit Konrads B, utworzonym przez kolegów z Sugarcubes. W 1990 planowała wraz z muzykami zespołu HAM założenie speedmetalowej formacji Scud, ale nigdy tego pomysłu nie zrealizowała.

Jesienią 1992 przystąpiła w Londynie i Los Angeles do pracy nad pierwszym autorskim albumem - "Debut", jako producenta chciała pierwotnie zaanagżować Grahama Masseya z 808 State, ale ostatecznie jej wybór padł na Nelleego Hoopera z Soul II Soul. Aby zapewnić sobie niezależność artystyczną, zamierzała wydać płytę własnym kosztem z nalepką Bapsi (tak nazywają Bjórk przyjaciele). Uzyskała wszakże obietnicę całkowitej swobody od Dereka Birketta, byłego muzyka zespołu Flux Of Pink Indians, w tym czasie szefa małej firmy płytowej One Little Indian, z którą współpracowała już w okresie występów z Sugarcubes. Do udziału w nagraniach oprócz Hoopera - dr pozyskała takich muzyków, jak Marius De Vries - k, Paul Waller - k, Martin Virgo - k, Carry Hughes - k, programowanie, Jon Mallison - g, Luis Jardim - b, dr, Bruce Smith-dr.Standart Like someone in love wykonywany niegdyś m.in. przez Arta Blakey'a,zaśpiewała z akompaniamentem harfy Corky'go Hale'a,'jazzowego weterana, współpracownika Billie Holiday i Franka Sinatry, a utwór Then Anchor Song - z saksofonowym tłem wybitnego jazzmana Olivers Lake'a, muzyka The World Saxophone Quartet. Do nagrania piosenek Venus As A Boy i Come To Me zaprosiła orkiestrę smyczkową z Indii. Zwariowanym pomysłem była rejestracja utworu There's More To Life Than This na żywo w czynnej toalecie baru mlecznego w centrum Londynu - wyłącznie z własnym akompaniamentem prymitywnego syntezatora.

Album trafił na rynek w lipcu 1993. jego ukazanie się było wydarzeniem - Mick Hucknall, lider Simply Red, nazwał Bjórk w jednym z wywiadów "Billie Holiday lat dziewięćdziesiątych". Ale chociaż wokalistka zaproponowała kompozycje dość trudne w odbiorze - ocierające się o wiele gatunków i stylów, jak house, jazz colemanowski, folklor południowoamerykański i afrykański czy klasyczna muzyka indyjska - towarzyszące płycie single były przebojami: Human Behaviour/Atlantic z czerwca 1993, Venus As A Boy (w nowej wersji, z akompaniamentem Simply Red)/Venus As A Boy (remiks) z sierpnia i Big Time Sensuality/Sidasta Eg z listopada tego roku oraz Violently Happy/Violently Happy (remiks) z marca 1994, "Debut" zaś sprzedano na świecie w liczbie półtora miliona egzemplarzy. Promowała płytę koncertując z własnym zespołem w składzie: Guy Sigsworth - k, Leila Arab -k, Talvin Singh - perc. Cieniem na jej sukcesie było posądzenie rzucone przez Simona Lovejoya (wtaśc. Simon Fisher), jakoby ukradła jego kompozycje, m.in. Human Behaviour i Venus As A Boy; dopiero w 1995 sąd uznał ją za niewinną.

Jesienią 1993 Bjórk dorobiła się przeboju filmowego -piosenki Play Dead, skomponowanej przez Davida Arnolda i Jah Wobble do Young Americans (1993, reż. Danny Cannon; cała ścieżka dźwiękowa wydana na identycznie zatytułowanej płycie przez firmę Island). W lutym 1994 wystąpiła w londyńskim Alexandra Palace na uroczystości wręczenia prestiżowych Brit Awards (otrzymała aż dwie, m.in. jako "najlepsza solistka roku na świecie") w duecie z P.J. Harvey - wykonały Satisfaction The Rolling Stones. We wrześniu tego roku wydała album "Best Mixes From The Album Debut (For All The People Who Don't Buy White Labels)" z wybranymi z singli remiksami nagrań znanych z płyty "Debut".

Jej następny właściwy album ukazał się dopiero w czerwcu 1995. Otrzymał tytuł "Post", był bowiem dla Bjórk, zamieszkałej już wtedy od dwóch lat w Londynie, rodzajem listu do bliskich w Islandii. Powstał w Compass Point Studios w Nassau na Bahamach (część partii wokalnych artystka nagrała na pobliskiej plaży). Współproducentami, a także współkompozytorami repertuaru byli wraz z Bjórk współtwórca sukcesu płyty "Debut" Nellee Hooper, wspomniany wcześniej, znany z 808 State Graham Massey, wywodzący się z Massive Attack Tricky, a także Howie B. jako aranżera niektórych utworów artystka zaangażowała brazylijskiego muzyka Eumira Deodato (zachwyciła się jego opracowaniem kompozycji Travessia Miliona Nascimento). Wśród wykonawców oprócz Masseya - k, programowanie znależli się Marius De Vries-k,programowanie,Einar Orn-tp,Stuart Brooks-tp,Gary Barnacle-ss i Talvin Singh - perc.

Powstała całość równie mozaikowa, barwna i poetycka co "Debut", urzekająca kompozycjami tak różnymi, jak pulsujące rytmami techno Army Or Love i Enjoy, nasycona południowoamerykańskim klimatem Isobel, wyrosła z tradycji europejskiej muzyki symfonicznej You've Been Flirting Again czy przeniesiona wprost z ery big bandów It's Oh So Quiet (z repertuaru Betty Hutton). W warstwie literackiej ton nadawała całości piosenka Isobel, napisana pod wrażeniem lektury jednej z powieści Gabriela Garcii Marqueza, będąca pochwałą intuicji przeciwstawionej rozumowi. Promowany na trasie dookoła świata album odniósł sukces nie mniejszy niż poprzedni, i jemu towarzyszyły też przebojowe single: Army Of Me/Army Of Me (remiks) z kwietnia 1995, Isobel/Charlene z sierpnia i It's Oh So Quiet/You've Been Flirting Again z listopada tego roku oraz Hyperballad/Hyperballad (remiks) z lutego 1996. Także tym razem, w listopadzie 1996, ukazała się płyta zbierająca najbardziej interesujące singlowe remiksy -"Telegram" (np. Hyperballad w wersji wzbogaconej przez słynny The Brodsky Quartet).

We wrześniu 1996 karierę Bjórk przerwał przerażający incydent. Szalony wielbiciel, Amerykanin Ricardo Lopez, przesłał jej paczkę z bombą, po czym odebrał sobie życie, słuchając piosenki I Miss You. Tylko dzięki szybkiej akcji policji udało się zapobiec nieszczęściu. Artystka wyjechała wtedy na jakiś czas do Hiszpanii i w trosce o ukochanego syna, Sindriego, któremu również groziła śmierć, rozważała nawet wycofanie się z życia publicznego. W końcu jednak zdecydowała się przystąpić do pracy nad kolejną płytą. Owocem był album "Homogenic", wydany we wrześniu 1997. Głównym współproducentem był wraz z Bjórk Mark Bell, ale artystkę wsparli w studiu także dotychczasowi współpracownicy, m.in. Howie B. i Eumir Deodato. Wśród wykonawców, oprócz Bella - k, programowanie, znaleźli się Guy Sigworth - k, Yasuhiro "Coba" Konayashi - acc i Alasdair Malloy - hca. Powstała całość trochę inna niż "Post", równie co prawda eklektyczna, zazwyczaj sprowadzająca jednak wpływy widoczne na wcześniejszych płytach Bjórk, od tradycji europejskiej przez muzykę egzotyczną, np. indyjską, po techno, do wspólnego mianowanika (np. Hunter, Bachelorette, All Neon Like, Immature, All Is Full Of Love) i dzięki temu bardziej spójna, bez wątpienia zasługująca na miano arcydzieła muzyki popularnej schyłku stulecia.

Płycie towarzyszyły dwa niskonakładowe albumiki zawierające po trzy single kompaktowe, "Joga" z września 1997 i "Bachelorette" z grudnia tego roku (wraz z drugim ukazał się też zwykły singel), oraz single Hunter z października i Alarm Call/Alarm Call z listopada tego roku.

Jesienią 1998 Bjórk znowu przeżyła chwile grozy, gdy wielbiciel z Hiszpanii, który śledził ją od czterech lat, włamał się do domu jej matki. W wywiadzie dla szwedzkiej gazety "Expressen" artystka zwierzyła się wówczas, że znowu zastanawia się nad zakończeniem kariery, jednakże w 1999 zagrała główną rolę w filmie Dancer In The Dark (Tańcząc w ciemnościach) Larsa von Triera, nagrodzoną w Cannes, oraz stworzyła muzykę, wydaną również na płycie.

 We wrześniu 2000 ukazała się płyta Selmasongs, muzyka do filmu Tańcząc w ciemnościach Larsa von Triera, w którym Björk zagrała główną postać, Selmę. Za stworzoną kreację aktorską otrzymała nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Kolejny album Vespertine ukazał się w 2001. Na płycie tej artystka ukazała swój wewnętrzny świat, pełen drobnych uderzeń, cichych rytmów, westchnień. Kolejny raz pokazała jak potrafi operować nietypowymi dźwiękami i eksperymentować z wokalem. Przy tej płycie współpracowała z eksperymentującymi artystami Matmos, Thomasem Knakiem i harfistką Zeeną Parkins.
W 2002 i 2003 zdecydowała się na wydanie zestawów CD, Family Tree, i DVD, na których pojawiły się dotąd niepublikowane materiały. Artystka wydała też płytę z największymi przebojami z mijającego dziesięciolecia jej solowej kariery -Greatest Hits. 12 lipca 2003 piosenkarka wystąpiła po raz pierwszy w Polsce, w Sopocie.

W sierpniu 2004 ukazała się jej nowa płyta pod tytułem Medúlla. Jedną z piosenek z tej płyty, Oceania, artystka skomponowała specjalnie na zaproszenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i wykonała podczas ceremonii otwarcia XVIII Igrzysk Olimpijskich w Atenach. W tym samym roku została nominowana za całokształt twórczy do MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszego wykonawcy alternatywnego.
 
Latem 2005 ukazała się jej nowa płyta pod tytułem Drawing Restraint 9, muzyka do filmu pod tym samym tytułem .

W 2006 Björk wydała zestaw Surrounded składający się z siedmiu płyt typu Dual-Disc zawierających jej wszystkie dotychczasowe albumy na stronach CD i teledyski na stronach DVD.

W maju 2007 ukazał się szósty album studyjny artystki, Volta, na którym szczególnie wyeksponowane zostały rytm i perkusja. Uwagę zwracają monumentalne aranżacje sekcji dętej. Tym razem Björk współpracowała z Markiem Bellem, Timbalandem, Antonym Hegartym oraz z Sjónem. Artystka opisała nowy album jako swój manifest przeciwko autorytaryzmowi zorganizowanych religii oraz walce człowieka z naturą. Płytę promują światowa trasa koncertowa oraz single: Earth Intruders, Innocence oraz Declare Independence, do którego teledysk, po 10-letniej przerwie we współpracy, wyreżyserował Michel Gondry. Kolejnym singlem jest piosenka Wanderlust. Volta została nominowana do Grammy w kategorii Najlepsza Płyta Alternatywna.

Podczas koncertu w marcu 2008, w Szanghaju, końcowy utwór „Declare Independence” artystka zakończyła skandowaniem: „Tybet! Tybet!”. Dołączyła tym samym do protestu przeciwko łamaniu praw człowieka przez rząd chiński w Tybecie i przyznaniu Państwu Środka organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008. Kilka dni przedtem, zadedykowała ten sam utwór w Tokio nowo niepodległemu Kosowu, co podobno spowodowało skreślenie jej z programu serbskiego Exit Festival 2008 w lipcu w Nowym Sadzie. Jej wcześniejsze dedykacje tego utworu miały na uwadze m.in. niepodległościowe aspiracje Grenlandii i Wysp Owczych, obecnych zamorskich posiadłości Danii, z kolei zarządcy kolonialnego jej rodzimej Islandii do 1918.

Björk była w ciągu swojej kariery wielokrotnie nagradzana różnymi nagrodami muzycznymi, m.in. liczne Brit Awards, MTV Music Award i inne. Otrzymała 12 nominacji Grammy. W zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów sporządzonym przez magazyn Rolling Stone zajęła 60 miejsce.

W 2010 została laureatką Polar Music Prize, nagrody przyznawanej przez Królewską Akademię Muzyczną. Wystąpiła gościnnie w piosence „Surrender” islandzkiej piosenkarki Ólöf Arnalds, znanej głównie z zespołu Múm.



Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[UK]
Komentarz
Ooops808 State Feat. Bjork04.199142[3]-ZTT ZANG 19[written by Bjork Gudmundsdottir/808 State (Graham Massey/Martin Price/Andy Barker/Darren Partington)][produced by 808 State]
Human behaviour/AtlanticBjork06.199336[2]109[3]One Little Indian 112 TP 7[written by Nellee Hooper & Björk][produced by Nellee Hooper][2[15].Hot Disco/Dance;Elektra 66 299 12"]
Venus as a boy/I Remember YouBjork08.199329[4]-One Little Indian 122 TP 7[written by Björk][produced by Nellee Hooper]
Play deadBjork & David Arnold10.199312[9]-One Little Indian 12 IS 573[produced by David Arnold,Danny Cannon]
Big time sensuality/Sidasta egBjork11.199317[9]88[5]One Little Indian 132 TP 7[written by Nellee Hooper & Björk][produced by Nellee Hooper][1[2][12].Hot Disco/Dance;Elektra 66 244 12"]
Violently happyBjork03.199413[6]-One Little Indian 142 TP 7[written by Nellee Hooper & Björk][produced by Nellee Hooper][4[12].Hot Disco/Dance;Elektra promo 12"]
Army of me/Cover MeBjork04.199510[10]-One Little Indian 162 TP 7[written by Björk,Graham Massey][produced by Nellee Hooper,Björk,Graham Massey]
Isobel /Charlene/I go humble/Venus as a boyBjork08.199523[12]-One Little Indian 172 TP 7[written by Bjork Gudmundsdottir/Nellee Hooper/Marius De Vries/Sigurjon Sigurdsson][produced by Nellee Hooper,Björk]
It' s oh so quiet/Sweet Sweet IntuitionBjork11.19954[21]109[4]One Little Indian 182 TP 7[gold-UK][written by Hans Lang, Bert Reisfeld][produced by Nellee Hooper,Björk]
Hyper-balladBjork02.19968[12]-One Little Indian 192 TP 7[written by Björk, Nellee Hooper, Marius De Vries][produced by Nellee Hooper,Björk][1[1][12].Hot Disco/Dance;Elektra 66 043 12"]
Possibly maybeBjork10.199613[14]-One Little Indian 193 TP 7[written by Björk, Nellee Hooper, Marius De Vries][produced by Nellee Hooper,Björk]
I miss youBjork02.199736[5]-One Little Indian 194 TP 7[written by Björk, Howie B][produced by Howie B,Björk][1[1][12].Hot Disco/Dance;Elektra promo 12"]
JogaBjork09.1997191[1]-One Little Indian 202 TP 7[written by Björk, Sjón][produced by Björk and Mark Bell]
Bachelorette/My SnareBjork12.199721[11]-One Little Indian 212 TP 7[written by Björk, Sjón][produced by Björk]
Hunter /All is full of loveBjork10.199844[4]-One Little Indian 222 TP 7[written by Björk][produced by Björk,Mark Bell]
Alarm callBjork11.199833[7]-One Little Indian 232 TP 7[written by Björk][produced by Björk,Mark Bell]
All is full of loveBjork06.199924[7]-One Little Indian 242 TP 7[written by Björk][produced by Björk]
Hidden place/VerandiBjork08.200121[2]-One Little Indian 332 TP 7[written by Björk][produced by Björk]
Pagan poetry/Domestica/BatabidBjork11.200138[5]-One Little Indian 352 TP 7[written by Björk][produced by Björk]
Cocoon/AmphibianBjork03.200235[3]-One Little Indian 332 TP 7 [written by Björk, Thomas Knak][produced by Björk, Thomas Knak]
It' s in our handsBjork12.200237[4]-One Little Indian 336 TP 7[written by Björk][produced by Bjork/Daniel]
Who Is ItBjork10.200426[2]-One Little Indian 446 TP 7[written by Björk][produced by Bjork/Bogdan Raczynsk]
Triumph Of A HeartBjork03.200531[2]-One Little Indian 447 TP 7[written by Björk][produced by Bjork/Mark Bell/Valgeir Sigurdsson]
Earth IntrudersBjork04.200778[7]84[1]One Little Indian 805 TP 7[written by Björk,Timothy Mosley,Nate Hills][produced by Björk,Timbaland,Danja]
Declare IndependenceBjork01.200889-One Little Indian 837 TP 12[written by Björk,Mark Bell][produced by Björk,Mark Bell]
NáttúraBjork with Thom Yorke11.2008102[2]-One Little Indian 970 TP 12[written by Björk][produced by Björk]



Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[UK]
Komentarz
DebutBjork07.19933[146]61[31]One Little Indian TPLP 31[2x-platinium-UK][platinum-US][produced by Nellee Hooper, Björk]
PostBjork06.19952[49]32[20]One Little Indian TPLP 51[platinium-UK][platinum-US][produced by Björk, Nellee Hooper, Graham Massey, Tricky, Howie B, Marius de Vries]
TelegramBjork11.199659[27]66[5][01.97]One Little Indian TPLP 51[produced by Bjork/Graham Massey/Howie Bernstein/Nellee Hooper/Tricky/Brodsky Quartet/Eumir Deodato/Evelyn Glennie]
HomogenicBjork09.19974[37]28[9]One Little Indian TPLP 71[gold-UK][gold-US][produced by Bjork/Guy Sigsworth/Howie B/Mark Bell]
SelmasongsBjork09.200034[3]41[7]One Little Indian TPLP 151[produced by Björk, Mark Bell]
VespertineBjork08.20018[6]19[10]One Little Indian TPLP 101[gold-UK][produced by Björk, Thomas Knak,Martin Console,Marius de Vries]
Greatest HitsBjork11.200253[11]115[2]One Little Indian TPLP 359[gold-UK][produced by Björk, Nellee Hooper, Mark Bell, Graham Massey, David Arnold, Danny Cannon, Drew Daniel]
Family TreeBjork11.2002165[1]-One Little Indian TPLP 365-
MedullaBjork09.20049[8]14[7]One Little Indian TPLP 358[silver-UK][produced by Björk, Mark Bell, ]
Drawing Restraint 9 [OST]Bjork08.2005141[1]-One Little Indian TPLP 459[produced by Björk, Mark Bell and Valgeir Sigursson]
VoltaBjork05.20077[9]9[3]One Little Indian TPLP 460[silver-UK][produced by Björk,Mark Bell,Timbaland,Danja]
VoltaicBjork06.2009-144[1]One Little Indian TPLP 916-
BiophiliaBjork10.201121[3]9[3]One Little Indian TPLP 1016[produced by Björk, 16bit]
VulnicuraBjork01.201511[7]20[3]One Little Indian 5016958998578[produced by Björk, Arca, The Haxan Cloak]
UtopiaBjork11.201725[2]75One Little Indian TPLP 1381[produced by Björk,Arca,Rabit]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz