Gotham Records była amerykańską wytwórnią płytową założoną przez Sama Goode'a (Goody'ego) i Ivina Ballena w Nowym Jorku w 1946 roku. W styczniu 1948 roku Ballen przejął udziały Goode'a i został jedynym właścicielem. Następnie przeniósł firmę do Filadelfii w Pensylwanii, gdzie wytwórnia miała siedzibę do końca swojego istnienia do 1956 roku. Wytwórnia specjalizowała się w rythm and bluesie. Ivin Ballen zmarł w Miami Beach na Florydzie w lutym 1978 roku.
Najbardziej znaczącym wkładem Gotham w muzykę amerykańską było wydanie nagrań akustycznego bluesmana Dana Picketta, pierwotnie nagranych w 1949 roku.
Innym artystą, który nagrywał dla Gotham, był Doug Quattlebaum. Jego piosenka „Lizzie Lou” była jedną z ostatnich płyt wydanych przez wytwórnię.
Doris Browne była piosenkarką, która w latach 1949/1950 występowała w cotygodniowym programie nadawanym przez stację WPEN-AM w Filadelfii. Godzinny program nazywał się „Parisian Tailor Kiddie Hour”.
W 1953 roku wytwórnia wydawała się być zainteresowana promowaniem Browne za pomocą jej singla „Please Believe Me”/„Oh, Baby!”. W tym nagraniu wspierał ją Doc Bagby. Wspierał ją również w jej singlu „Until The End Of Time” / „Why Don't You Love Me Now, Now, Now?” (Gotham G-296) i innym nagraniu „The Game Of Love”/ „My Cherie”, które zostało wydane przez Gotham G-298 jako singiel 45 rpm. Singiel „Until The End Of Time”/„Why Don't You Love Me Now”, pierwotnie przypisywany Doris Browne, Doc Bagby Orchestra, został ponownie wydany przez Collectables Records, ale tym razem przypisany Doris Browne & The Capris.
Gotham Records miało również własną grupę Capris, która wydała swój debiutancki singiel „God Only Knows”/„That's What You're Doing To Me” (Gotham 304) w 1954 roku. Wydali również dwa inne single; „It Was Moonglow” / „Too Poor To Love” (Gotham 306) i „It's A Miracle”/ „Let's Linger A While” (Gotham 308).
To w zasadzie historia Gotham, filadelfijskiej wytwórni R&B, która przez dekadę ciężko pracowała bez większych sukcesów, ale po prostu brnęła dalej, prezentując amerykańskiej publiczności brzmienie R&B i muzyki gospel. Dzisiaj to w zasadzie fani grup wokalnych podtrzymują pamięć o wytwórni, poszukując stron Capris i Hearts. Na przykład na początku lat 80-tych w Gotham pojawiły się reedycje materiału Lee Andrews & The Hearts („Sipping A Cup Of Coffee”/„Suppose” na #323; „Window Eyes” i alternatywna wersja „Long Lonely Nights” na #324; i „I Miss My Baby”/„Boom” na #325). Pomyśl o Filadelfii i R&B w latach kształtowania się, a punktem odniesienia będzie Gotham Records.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz