Web Analytics Z archiwum...rocka : Don Cherry

niedziela, 28 stycznia 2024

Don Cherry

Ur. 18.11.1936 w Oklahoma City w stanie Oklahoma (USA), zm. 18.10.1995. Zaczął grać na trąbce podczas nauki w szkole średniej w Los Angeles. Grał również na fortepianie i jako pianista debiutował na estradzie, występując w zespołach rhythmandbluesowych. Do jego najwcześniejszych partnerów muzycznych należał Billy Higgins, z którym najpierw grał bebop, a od połowy lat 50-tych należał do kwintetu Ornette'a Colemana, który w 1958 nagrał dzisiaj już legendarną płytę Something Else!!!!' The Music Of Ornette Coleman, przedstawiającą rewolucyjne koncepcje stylu free.

 

Zespół Colemana, okrojony do kwartetu (czwartym członkiem został kontrabasista Charlie Haden), występował z tak dużym powodzeniem w nowojorskiej Five Spot Cafe, że kontrakt Colemana został przedłużony. Trwał od listopada 1959 do wiosny następnego roku. Udane eksperymenty Cherry'ego zwróciły uwagę także na jego partnerów. Wkrótce Cherry występował także w zespołach innych awangardowych twórców, jak np. John Coltrane i Archie Shepp, obok Alberta Aylera i Billa Dixona.
 

W 1964 Cherry i John Tchicai wzięli udział w sesji nagraniowej Alberta Aylera, a powstała wówczas muzyka została później wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do filmu "New York Eye And Ear Control". Tego samego roku występował z Aylerem w Europie i nagrał album Vibrations. W Europie oraz w USA koncertował także z zespołem Gato Barbieriego. Podczas pobytu w Europie współpracował z George'em Russellem, a pod koniec dekady zwiedził Europę, Afrykę i Azję, poznając tamtejszą kulturę i ucząc się gry na instrumentach ludowych. Wtedy zaczął także używać pakistańskiej "kieszonkowej" trąbki (pocket trumpet) ze zgiętym ustnikiem. Do swojej muzyki wprowadzał coraz więcej elementów etnicznych (głównie z tradycji azjatyckiej) i należał do nielicznych muzyków, którym powiódł się taki mariaż zachodniej i wschodniej kultury. Pod koniec lat 60. Cherry był największym autorytetem w rozwijającym się nowym muzycznym nurcie,który po latach przyjęło się nazywać "world music".
 

W połowie lat 70-tych ponownie połączył swe siły z Hadenem, Blackwellem i saksofonistą tenorowym Deweyem Redmanem w zespole Old And New Dreams, który oprócz własnych kompozycji miał w repertuarze oryginalnie przetworzone wersje utworów Colemana.
Na przełomie lat 70. i 80. grywał także w grupach rockowych, występował gościnnie z Abdullahem Ibrahimem. W 1977 założył wraz Collinem Walcottem i Naną Yasconselosem trio Codona. Do powstania zespołu doszło dzięki szefowi wytwórni ECM, Manfredowi Eicherowi, u którego nagrywali wszyscy trzej artyści, choć w różnych konfiguracjach. Na pierwszej wspólnej płycie wydanej w 1978 muzycy tworzyli porywającą muzykę, którą Cherry nazwał "uniwersalnym folklorem świata".
Jednocześnie Cherry nie porzucał indywidualnych zainteresowań etniczną muzyką i instrumentarium. 

W grze na swej kieszonkowej trąbce nie bardzo przypominał wirtuozów bebopu: zamiast zawrotnych błyskotliwych pasaży używał starannie dobranych dźwięków, koncentrując się na emocjonalnej oraz intelektualnej jtronie przekazu. Jako kompozytor - a raczej twórca muzyki, który nie tyle zapisywał ją na papierze, ile tworzył na żywo z wszystkich otaczających go elementów, w charakterystycznych happeningowych spektaklach - Cherry należy do najbardziej oryginalnych postaci współczesnej muzyki. 

Single
Tytu³ WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Band of gold/Rumble boogieDon Cherry 12.19556[11]4[22]Columbia 40 597[written by Bob Musel/ J. Taylor]
Wild cherry/I'm still a king to youDon Cherry 04.1956-29[12] side B:72[1]Columbia 40 665[written by E. Curtis]
Ghost town/I'll be aroundDon Cherry 07.1956-22[14] side B:78[1]Columbia 40 705[written by Varnick, Acquaviva][#17 hit for Mills Brothers in 1947]
Namely you/If I had my druthers Don Cherry 10.1956-65[8]Columbia 40 746[written by Mercer, DePaul][utwór ze spektaklu na Broadway'u "Li'l Abner"]
I love you drops/Don't changeDon Cherry 04.1966-112[3]Monument 930[written by Bill Anderson][#30 hit for Vic Dana in 1966]
There goes my everything/I don't wanna go homeDon Cherry 01.1967-113[1]Monument 989[written by Dallas Frazier][produced by Fred Foster, Steve Poncio][#20 hit for Engelbert Humperdinck in 1967]]

Albumy
Tytu³ WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Swingin' for twoDon Cherry09.1956-15[7]Columbia 893-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz