środa, 10 marca 2021

Irish Coffee

 Irish Coffee to hardrockowy zespół z Aalst we Flandrii Wschodniej w Belgii, który oficjalnie zaczął grać w 1970 roku.  Najlepiej pamiętają ich singiel „Masterpiece”, który trafił na belgijskie listy przebojów. Muzyka zespołu była połączeniem hard rocka i blues rocka, z  partiami gitary prowadzącej i mocnym wokalem.   Zespół rozpadł się w 1975 roku, ale zreformował się w 2002 z nowym organistą i basistą. 

Pierwotnie nazywali się The Voodoos. Na początku grali przede wszystkim covery brytyjskich i amerykańskich wykonawców: The Kinks, Led Zeppelin, The Who, Free, Jimi Hendrix, Muddy Waters… Jeszcze jako The Voodoos nagrali swego pierwszego singla  „Masterpiece/The Show”.  Wytwórnia płytowa Triangle miała jednak duże zastrzeżenia co do nazwy i wymogła na grupie jej zmianę. Tak narodził się zespół IRISH COFFEE.

Prezentacja singla miała miejsce 8 stycznia 1971 roku na muzycznych targach MIDEM, gdzie szczególnie zainteresowali się nimi Amerykanie z Parrot Records pytając o duży LP i obiecując karierę za Oceanem. Zdziwieni, że grupa ma na koncie tylko małą płytkę szybko podpisali z nimi kontrakt.

W przeciągu cztery dni nagrali materiał na płytę, która ukazała się w lipcu tego samego roku.  W pierwszym tygodniu tylko w samej Belgii album rozszedł się w ilości 3 tys. sztuk co było wówczas sporym osiągnięciem. Tamtejsi fani pokochali ten album. Nie ma się czemu dziwić - był to bowiem autentycznie hard rockowy killer. Zawierał rewelacyjny, ekspresyjny materiał oparty na urokliwej melodyce, współbrzmieniu ciężkich gitar i organów, oraz mocnym wokalu. Nie lubię porównań, ale by dać pojęcie o granej przez ten zespół muzyki było to granie w stylu Deep Purple, Atomic Rooster, wczesnego UFO, czy Uriah Heep.

 Po wydaniu płyty zaczęła się seria czterdziestu (!) koncertów u boku tak znakomitych grup jak Focus, Dr.Feelgood i Yes. Szczęście jednak nie trwało długo. Amerykańska firma płytowa  dość szybko zbankrutowała i tak zakończył się ich amerykański sen. Zdążyli wydać jeszcze trzy single, które włączono do kompaktowej reedycji. Mimo braku kontraktu płytowego dalej grali i koncertowali. W listopadzie 1974 roku wracając do domu po kolejnej serii występów ulegli wypadkowi samochodowemu. Klawiszowiec  Paul Lambert poniósł śmierć na miejscu. To jemu została dedykowana druga, wspomniana już wyżej reedycja kompaktowa wdana przez Fuzzy Records. Z kolei perkusista Raf Lensses odniósł bardzo ciężkie obrażenia, które wykluczyły go ostatecznie z dalszego muzykowania.

W 1975 roku ogłoszono, że IRISH COFFEE przestał istnieć. Tak jak w przypadku grupy WATERLOO pozostał niedosyt, że nie nagrali więcej płyt. I smutek po tragedii jaka ich spotkała. Ta wybornie przyrządzona irlandzka kawa przez piątkę belgijskich młodych i uzdolnionych muzyków była naprawdę wyśmienita…



Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[Bel]
Komentarz
Masterpiece/The ShowIrish Coffee01.1971--Pirate's PI 71004[written by William Souffreau][produced by Louis de Vries]
Carry On/ChildIrish Coffee.1972--Triangle BE 61574[written by Souffreau, Van Der Scheuren]
Down, Down, Down/I'm AliveIrish Coffee.1973--Triangle BE 61766[written by William Souffreau][produced by Brain Trust Music]
Witchy Lady/I'm HersIrish Coffee06.1974--Barclay BE 620044[written by W. Souffreau, Luc De Clus][produced by Louis de Vries]



Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[Bel]
Komentarz
Irish Coffee IIrish Coffee.1971--Triangle BE 920321[produced by Louis de Vries]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz