niedziela, 15 grudnia 2019

Fire Records

Bobby Robinson był właścicielem sklepu muzycznego w Nowym Jorku. Założył wiele wytwórni w latach 50. i 60-tych. Niektórych był jedynym właścicielem,w innych był partnerem swojego brata Danny'ego Robinsona lub innych. Wśród nich były Red Robin Records, założona w 1952 r. (Bobby i Danny), Whirlin 'Disc Records, założona w 1956 r. (Bobby), Fury Records, założona w 1957 r. (Bobby), Everlast Records, założona w 1957 r. (Bobby i Danny), Fire Records, założona w 1959 r. (Bobby), Revelation Records, założona w 1959 r. (Bobby, John Bowden i Clarence Lewis) i Enjoy Records, założona w 1962 r. (Bobby i Danny).

Bobby Robinson był kluczową postacią w historii czarnej muzyki. Bobby   urodził się w Union w Południowej Karolinie 16 kwietnia 1917 r. Służył w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Po wojnie wyjechał do Nowego Jorku i założył sklep z płytami Bobby'ego w 1946 roku. Sklep był pierwszym czarnym biznesem przy 125th Street w Harlemie. Lokalni muzycy zgromadzili się w jego sklepie muzycznym, a Bobby zainteresował się   nagrywaniem płyt. Założył wytwórnię Robin (później Red Robin) w 1951 roku. Jego pierwszą płytą była „Bobby's Boogie” zespołu Morrisa Lane'a, ale wkrótce zaczął koncentrować się na tym, co dziś nazywa się doo wop. Nagrywał lokalne grupy, w tym Du Droppers, Vocaleers, Mello-Moods i Rainbows. Nagrania cieszyły się sukcesem w rejonie Nowego Jorku, a te nagrania doo wop są jednymi z najbardziej cenionych płyt tego gatunku. Bobby założył wiele innych wytwórni i wkrótce odniósł sukces w całym kraju.

Red Robin i Whirlin 'Disc nagrywali głównie  grupy wokalne r&b i muzykę bluesową. Początkowo Fury powstało jako wytwórnia płytowa, a Fire miała być wydawcą. Kiedy Bobby Robinson wydał „Kansas City” Wilberta Harrisona w marcu 1959 roku, było to sensacją i singiel znalazł się na szczycie list przebojów singlowych. W szczytowym momencie tego sukcesu Robinson został pozwany przez Savoy Records, która   miał Wilberta Harrisona na podstawie 5-letniego kontraktu, który miał wygasnąć w sierpniu 1959 roku. Ponieważ Fury był związany ze sprawami sądowymi, Robinson zaczął wydawać materiał w Fire Records. Postępowanie sądowe trwało do września 1959 r. i uniemożliwiło Robinsonowi wydawanie dalszych nagrań Wilberta Harrisona, gdy był tak popularny.

Fire Records stała się znana jako wytwórnia bluesowa i wydała albumy Lightnin 'Hopkinsa, Bustera Browna i Arthura' Big Boy 'Crudupa. Bobby Robinson od czasu do czasu robił wypad do Nowego Orleanu, gdzie nagrywał Lee Dorseya i Bobby'ego Marchana.

Największe hity wyprodukowane przez Robinsona to „Kansas City” Wilberta Harrisona, który sprzedał ponad 2 miliony płyt,   „Fannie Mae” Bustera Browna i „Ya Ya” Lee Dorseya, które sprzedały się w ponad milionowym nakładzie. Oprócz tych artystów miał także hity z Elmoreem Jamesem , Gladys Knight and the Pips (ich pierwsze nagrania), Lewisem Lymonem and the Teen Chords, Bobby Marchanem, Kingiem Curtisem, Don Gardner & Dee Dee Ford i Les Cooperem.

Robinson wydzierżawił muzykę ze swoich wytwórni Fire, Fury i Revelation  dla wytwórni Bell w 1965 roku. Bell ponownie wydała wiele utworów w swojej filii Sphere Sound.

Bobby Robinson kontynuował wydawanie płyt w latach 80-tych. O dziwo, pod koniec lat 70-tych wyprodukował pierwsze płyty hip-hopowe, nagrywając Grandmaster Flash & Furious Five, wydając płyty grupy w swojej wytwórni Enjoy. Robinson prowadził swój sklep muzyczny, dopóki nie został zamknięty 21 stycznia 2008 r. Zmarł w wieku 93 lat 17 stycznia 2011 r.


Single na listach przebojów:

Bobby Marchan There's Something On Your Mind 06.1960 31.US
Buster Brown Fannie Mae 02.1960 38.US
Buster Brown Is You Is Or Is You Ain't My Baby 09.1960 81.US
Buster Brown Sugar Babe 02.1962 99.US
Elmo James And His Broomdusters The Sky Is Crying 05.1960 15.R&B Chart


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz