czwartek, 7 grudnia 2017

Anthony & The Johnsons

Najpierw było szokujące odkrycie, że nie całkiem jest taki, jak inni dziecięcioletni chłopcy. Na tym drugim, dzisiejszym końcu czasu, jest przyjaźń, życzliwość i szacunek i - potwierdzona na płycie "I Am A Bird Now" – gotowość do współpracy ze strony nie tylko innych nowojorskich ekcentryków z East Village na Manhattanie o pomieszanej seksualności, jak Devendra Banhart (duet w "Spralling"), ale i tuzów muzycznej sceny miasta w osobach Rufusa Wainwrighta, którego głos słyszymy w utworze "What Can I Do?" i Lou Reeda, który śpiewa i gra na gitarze w "Fistfull Of Love".
Dla pochodzącego z anglo-irlandzkiej rodziny robotniczej z Sussex Antony’ego Hegarty’ego była to długa droga, która wiodła z Anglii, przez Kalifornię, dokąd przybył w wieku 12 lat, aż do szczególnie gościnnego dla wszelkiej odmiany oryginałów Nowego Jorku, który w roku jego przybycia, 1990, wciąż nosił silne piętno Andy’ego Warhola, królowej transwestytów Divine, pisarza Johna Rechy’ego i alternatywnej kultury klubów w rodzaju Baby Doll Lounge czy Pyramid Club, ale którego beztroskę zdążyło już zakłócić pojawienie się AIDS. Wskazówki, kim i jaki chce być, Antony znajdywał w muzyce sprowadzanej z Wielkiej Brytanii - przede wszystkim Boya George’a i Marca Almonda z okresu jego grupy Marc and the Mambas.
Gdy ujrzał okładkę albumu "Torch" tego ostatniego, przedstawiającą transwestytę bez peruki, z wygoloną starannie głową i z papierosem, uznał ją jako wzór dla swego pierwotnego, androginicznego image’u na czas pierwszych swych występów w Pyramid Club. Doskonale znany w Nowym Jorku od 15 lat, Antony ze swoją grupą akompaniującą The Johnsons wraz z drugim albumem "I Am A Bird Now" stoi przed realną szansą przebicia się do szerszej publiczności.
Jego bardzo intymna, szczera i pełna żarliwości muzyka ma siłę, a jednocześnie pokorę hymnów gospels i dawnych songów soulowych spod znaku Niny Simone czy Otisa Reddinga - które to powinowactwo podkreśla wyeksponowana rola fortepianu i kameralne aranżacje na smyczki i instrumenty dęte. Sam zaś wibrujący głos Antony’ego i sposób interpretacji konfesyjnych tekstów wręcz odrywa ową muzykę od ziemskich podziałów na płeć czy rasę. "I Am A Bird" rzuca na słuchacza urok, spod którego trudno się uwolnić. 


Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Hope there's someone/FrankensteinAnthony & The Johnsons05.200544[4]-Rough Trade RTRADST 229[written by Antony Hegarty][produced by Antony Hegarty]
You are my sister/Poorest earAnthony & The Johnsons12.200539[2]-Rough Trade RTRADSCD 276[written by Antony Hegarty]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Antony and the JohnsonsAnthony & The Johnsons09.2005118[2]-Secretly Canadian 104[produced by Antony Hegarty]
I am a bird nowAnthony & The Johnsons09.200516[48]-Rough Trade RTRADCD 223[gold-UK][produced by Anohni]
The Crying LightAnthony & The Johnsons01.200918[8]65Rough Trade RTRADCD 443[produced by Antony]
SwanlightsAnthony & The Johnsons10.201028[3]122Rough Trade RTRADCD 573
Cut the WorldAnthony & The Johnsons08.201241[1]-Rough Trade RTRADCD 663[produced by Karl Bjerre Skibsted]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz