piątek, 10 czerwca 2022

Sy Smith

Niszowa wokalistka z kręgu soul i r&b oraz autorka tekstów własnych i innych wykonawców.
Sy jako dziecko uczyła się gry na pianinie klasycznym i udzielała się w szkolnym chórze. Do swoich młodzieńczych inspiracji zalicza tak odmiennych twórców, jak Sarah Vaughan i Earth, Wind & Fire. Muzyczną karierę zaczynała w Waszyngtonie w żeńskim zespole go-go. Po skończeniu psychologii na Howard University, przeniosła się do Los Angeles, gdzie zaczęła zdobywać uznanie, śpiewając w chórkach u  Ushera,   Erica Beneta, Me’Shell NdegeOcello,   Ginuwine a,  Brandy i Whitney Houston. Z tą ostatnią udało jej się nawet pojechać w roczną trasę koncertową. Sy pojawiła się ponadto w chórku za plecami Vondy Shephard w popularnym serialu „Ally McBeal” oraz w serii reklam gap.

 W 1999 roku Smith podpisała kontrakt z wytwórnią Hollywood Recordings. Jej debiutancki krążek Psykosoul, który częściowo napisała i wyprodukowała, miał ukazać się wiosną 2000 r. Album został poprzedzony dwoma udanymi utworami „Gladly” oraz „Good N’Strong”, które jednak nie ukazały się wówczas jako oficjalne wydawnictwa. Pomimo przychylnych wstępnych recenzji wytwórnia nie
dopuściła do opublikowania materiału. Jedynym singlowym utworem, który znalazł się w dodatku na zupełnie innym krążku, był numer „What I Am”, zamieszczony na ścieżce dźwiękowej animowanego serialu „The PJ s”. Ostatecznie wzbogacona o remiksy i utwory bonusowe nowa wersja Psykosoul została wydana w niezależnej wytwórni dopiero w roku 2005 pt. Psykosoul Plus.
 

W międzyczasie Sy udzielała się w znanym i cenionym brytyjskim zespole funkowym   The Brand New Heavies, z którym nagrała jeden album We Wont Stop (2004). Nie była jednak jedyną wokalistką na tej płycie - zaśpiewała w siedmiu utworach, z których współtworzyła cztery. Smith wróciła także do pisania tekstów oraz produkowania i aranżacji utworów, nadal śpiewała też w chórkach u innych artystów. Wraz z   Alem Greenem wykonała piosenkę, będącą motywem przewodnim serialu „Soul Food”. Ponadto udzieliła się na solowym debiucie producenta Ali Shaheed Mlhammada Shaheedul- lah and Stereotypes (2004).
Wydany w 2005 r. w niezależnej wytwórni album The Syberspace Social wyprodukowali niezwykle uznani producenci  James Poyser (znany ze współpracy m.in. z   Jill Scott), Ali Shaheed,  Vikter Duplaix i Nicolay. Płyta, będąca błyskotliwą mieszanką klasycznego soulu i hip-hopu, otrzymała świetne recenzje. Delikatny głos Sy brzmiał na niej ujmująco i świeżo, a cały album zachwycał lekkością w sferze tekstowej i zapewniał słuchaczowi eklektyczną podróż po miejskiej tematyce. Ostatnimi czasy Sy wypłynęła ponownie, śpiewając w chórkach w popularnym programie telewizyjnym „American Idol”. W 2006 r. została zaproszona przez znaną artystkę Me’Shell NdegeOcello do udziału w jej trasie koncertowej. Wówczas udzieliła się także na EP-ce Me’Shell The Article 3.
 

W roku 2007 Sy Smith wydała swoje pierwsze koncertowe DVD Sy Smith Live: Worship at the Temple, nagrane w barze temple w Santa Monica w Kalifornii. Sy udzieliła głosu postaci Aishy w grze komputerowej „Saint Row”. Wcielając się w tę postać, nagrała również trzy utwory na ścieżkę dźwiękową wspomnianego wydawnictwa. Zagrała ponadto główną rolę w filmie krótkometrażowym „Black Rose” (reż. Brandi Smith, 2004, USA), do którego współtworzyła ścieżkę dźwiękową.
Talent Sy do pisania tekstów został doceniony w 2001 r., kiedy otrzymała nominację do nagrody Emmy za utwór „Welcome Back (All My Soulmates)”, czyli motyw przewodni filmu „Czarna komedia” (oryg. „Dancing in September”, reż. Reggie Rock Bythewood, 2000, USA). Do swoich osiągnięć może zaliczyć także dwie nominacje do nagrody naacp za drugoplanowe role w musicalach „Body Language” i „If You Don’t Believe: A Love Story”. Również utwór wykonywany przez   Myę w filmie „Dirty Dancing 2” („Dirty Dancing: Havana Nights”, reż. Guy Ferland, 2004, USA) jest częściowo dziełem Smith.
W 2008 roku ukazał się kolejny album artystki zatytułowany Conflict, który wyprodukowali m.in. Ty Macklin i Dre King. Płyta, na której piosenkarka obficie czerpała z tradycyjnego jazzu i soulu a jednocześnie eksperymentowała z futurystycznymi dźwiękami i innymi gatunkami muzyki, cieszyła się ogromnym uznaniem krytyki również ze względu na zmuszającą do refleksji warstwę tekstową. Latem tego samego roku wokalistka wyruszyła w trasę po amerykańskich klubach, promującą jej ostatni krążek. Występowała obok innych gwiazd niezależnej sceny nu soulowej takich, jak   Muhsinah, YahZarah czy   Wayna.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
GladlySy Smith01.2000--Hollywood 164 035[gold-US][written by Sy Smith, BuD'da, O][produced by BuD'da]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz