czwartek, 21 maja 2020

Sabaton

Szwedzka formacja powermetalowa. wystepują w składzie - Joakim Brodén (wokal, klawisze), Rikard Sundén (gitara prowadząca i rytmiczna), Oskar Montelius (gitara prowadząca i rytmiczna), Pär Sundström (bas), Daniel Mullback (instrumenty perkusyjne) oraz Daniel Mÿhr (klawisze).
Grupa powstała w 1999 roku. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego część zbroi osłaniającą stopę. W swoich tekstach inspirują się głównie tematyką historyczną, szczególnie konfliktom wojennym i bitwom.
Po zarejestrowaniu pierwszych utworów w studiu Petera Tägtgrena (Hypocrisy, Pain, Therion), promocyjny materiał z dwóch demówek zatytułowany „Fist for Fight” zespół wydał na płycie własnym sumptem w 2001 r. Kilka wytwórni płytowych zaproponowało zespołowi podpisanie kontraktu i niedługo potem nakładem włoskiej wytwórni Underground Symphony, reedycja tego krążka ukazała się w limitowanym nakładzie, zaopatrzona w okładkę pracującego m.in. dla Manowar, Kiss czy Rainbow artysty - Kena Kelly.

W 2002 roku, również pod okiem Tägtgrena Sabaton zarejestrował kompozycje na swój pierwszy profesjonalny (choć drugi w kolejności) album zatytułowany „Metalizer”. Z winy wytwórni, płyta została jednak wydana dopiero 5 lat później - w roku 2007 - jako czwarta z kolei oficjalna produkcja zespołu. Muzycy bez rezultatu czekali dwa lata na wydanie tego materiału, koncertując głównie w Szwecji, po czym - ponownie bez wsparcia wytwórni - zdecydowali się nagrać kolejny krążek. Kontrakt płytowy udało się jednak podpisać i nakładem Black Lodge Records w 2005 roku do sklepów trafił album „Primo Victoria”. Spośród 9 utworów, które znalazły się na tej płycie większość poświęconych jest tematyce wojennej, w tym: operacjom „Overlord” i „Pustynna Burza”, wojnom w Wietnamie i Iraku, bitwom o Atlantyk i Stalingrad.

Kontynuacją muzycznej drogi obranej przez Sabaton była płyta “Attero Dominatus”, wydana w roku 2006. Tym razem Joakim Brodén w swoich tekstach wraca do Hiroshimy i Nagasaki, bitwy o Berlin, konfliktu o Falklandy czy wojny w Jugosławii. Rok później, w marcu 2007 na podwójnym albumie ukazał się ostatecznie „Metalizer” wraz z debiutanckim „Fist for Fight”. W tym samym roku grupa została uznana za najlepszy zespół hardrockowy w Szwecji.

Kolejny album Szwedów, zatytułowany „The Art of War” trafił do sklepów w maju 2008 r. Tytuł płyty zainspirowany jest chińskimi traktatami o zasadach wojennej taktyki i strategii. Płytę promował singiel „Cliffs of Gallipoli”, zawierający utwór tytułowy oraz „Ghost Division”. Tym razem, wśród metalowych hymnów poświęconych m.in. bitwom I i II Wojny Światowej znalazło się również nagranie „40:1”, którego tekst opisuje heroiczną walkę polskich obrońców Wizny w 1939 r. Płyta spotkała się z bardzo gorącym przyjęciem fanów heavy metalu, a dzięki tematowi bliskiemu Polakom, o zespole zrobiło się głośno również w naszym kraju.

Od marca 2008 do listopada 2009 muzycy dali siedemdziesiąt dwa koncerty w ramach trasy koncertowej Art of Live Tour. 21 maja 2010 ukazał się piąty album Sabaton zatytułowany Coat of Arms. Na wydawnictwie ukazała się m.in. kompozycja pt. „Uprising” opowiadająca o powstaniu warszawskim z 1944 roku. Teledysk do tej piosenki z udziałem generała Waldemara Skrzypczaka oraz Petera Stormare został nakręcony w maju tego samego roku w Fabryce Norblina w Warszawie. Jego premiera odbyła się 1 sierpnia 2010 roku.

W 2012 w zespole doszło do rozłamu, w efekcie skład opuścili Daniel Mÿhr, Daniel Mullback, Rikard Sundén oraz Oskar Montelius. Nowymi członkami zostali: perkusista Robban Bäck oraz gitarzyści Christoffer Rörland i Thobbe Englund.

Na początku 2014 roku zespół nagrał kolejny, siódmy album, pod tytułem Heroes. Był to pierwszy album studyjny z nowym składem. Pierwszego kwietnia tego roku wyszedł pierwszy singel tej płyty „To Hell And Back”, do którego powstało „lyrics video”. Drugiego maja ukazał się drugi, pt. „Resist And Bite”, a dwa dni przed premierą całej płyty zespół opublikował teledysk do utworu „To Hell And Back”. Album Heroes miał premierę 14 maja 2014 roku w Szwecji, natomiast dwa dni później w całej Europie, 19 maja w Wielkiej Brytanii oraz 27 maja w pozostałych regionach świata.

W 2015 roku udał się w tournée. Podczas sezonu festiwalowego Sabaton zagrał na „Wacken”, na którym zagrali utwór „Gott Mit Uns” ze zmienionym tekstem i pod innym tytułem - „Noch Ein Bier”. Zespół zorganizował niemiecką edycję swojego festiwalu „Sabaton Open Air” - „Noch Ein Bier Fest”. W tym roku w Wiedniu Sabaton zagrał pierwszy koncert z orkiestrą symfoniczną. 2 października 2015 zespół wydał album koncertowy zatytułowany Live on the Sabaton Cruise 2014 nakładem wytwórni Chaos Regins, płyta zawierała zarejestrowany rejs „Sabaton Cruise” z 2014 roku. Płyta została wydana wyłącznie w Japonii.

W 2016 roku ukazał się album The Last Stand, na którym m.in. znalazł się utwór „Winged Hussars” opowiadający o udziale polskiej Husarii w Bitwie pod Wiedniem przeciwko islamskiemu Imperium Osmańskiemu.

W 2019 roku wydano album koncepcyjny The Great War opowiadający o wydarzeniach z I wojny światowej.

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Carolus RexSabaton06.2012183[1]- Nuclear Blast NB 28278[produced by Sabaton, Peter Tägtgren]
HeroesSabaton05.201459[1]- Nuclear Blast NB 32242[produced by Peter Tägtgren]
The Last StandSabaton09.201617[1]- Nuclear Blast NB 37342[produced by Peter Tägtgren]
The Great WarSabaton08.201911[1]- Nuclear Blast 0727361486525[produced by Sabaton, Peter Tägtgren]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz