poniedziałek, 4 maja 2020

Pineapple Thief

Brytyjska grupa grająca rocka progresywnego i alternatywnego. Obecnie występują w składzie-Bruce Soord (wokal, gitara, klawisze), Jon Sykes (bas), Keith Harrison (perkusja) oraz Steve Kitch (klawisze).
 
Formacja powstała w 1999 roku z inicjatywy Bruce’a Soorda (wcześniej Vulgar Unicorn). Początkowo była jedynie studyjnym projektem, z czasem stała się regularnym zespołem. Swoją nazwę zawdzięcza amerykańskiemu filmowi „Eve’s Bayou”, w którym znalazła się scena kradzieży ananasa przez młodą dziewczynę (w oryginale sekwencja nosiła tytuł „Pineapple Thief”). Według Soorda, sugestywność sceny, świetnie oddawała jego pomysł na muzykę.
Niedługo potem, w niezależnej wytwórni Cyclops Records, wydał swój debiutancki longplay „Abducting the Unicorn”. Nie sprzedawał się zbyt dobrze, co było tym dziwniejsze, że spotkał się z dość dobrym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i zwykłych słuchaczy. Nie zrażony brakiem komercyjnego sukcesu, ponownie wszedł do studia i w 2001 roku światło dzienne ujrzała płyta „137”, a dwa lata później krążek „Variations on a Dream”. Mimo, że wciąż ukazywały się nakładem małej wytwórni - wypróbowane grono wiernych słuchaczy zadbało tym razem o sprzedaż płyty na właściwym poziomie. W tym czasie ukształtował się skład grupy - Jon Sykes (bas), Wayne Higgins (gitary), Matt O'Leary (klawisze) oraz Keith Harrison (perkusja).

W 2005 roku swoją premierę miała płyta „10 Stories Down”, a rok później - „Little Man”. W tym samym czasie doszło do przetasowań w składzie- skład opuścił klawiszowiec Matt O’Leary, a jego miejsce zajął Steve Kitch.

W 2007 roku z formacją skontaktował się Steven Wilson z Porcupine Tree, który zachwycony ostatnim krążkiem muzyków -uznał, że to najlepszy moment, by zmienili obecną wytwórnię na większą, bowiem w dotychczasowej osiągnęli już wszystko, co mogli i ta sytuacja będzie ich tylko ograniczać. By wywiązać się do końca ze swoich zobowiązań wobec Cyclops - niedługo potem ukazała się płyta „What We Have Sown”, a grupa w spokoju weszła do studia, tym razem już nowego wydawcy - Kscope (miała u siebie między innymi Stevena Wilsona, Anathemę oraz Lunatic Soul). Kontrakt zawarto pod koniec roku.

W marcu następnego roku z formacją pożegnał się Wayne Higgins. Jednak na zakontraktowanych występach wciąż wspierał pozostałych muzyków i grano w pełnym składzie. Dwa miesiące później ukazał się album „Tightly Unwound”, który osiągnął bardzo duży sukces komercyjny. Krążek świetnie się sprzedawał, nie tylko w Europie, lecz także w Stanach Zjednoczonych. Recenzje wskazywały z jednej strony - podobieństwo brzmieniowe płyty do muzyki między innymi Pink Floyd, Radiohead i Sigur Rós. Z drugiej jednak słychać było, że grupa wyszła poza te ramy, tworząc swój unikalny świat.

Pod koniec maja 2010 roku odbyła się premiera ich najnowszej płyty „Someone Here Is Missing”, na której znalazło się, w wersji podstawowej, dziewięć premierowych kompozycji, w wersji rozszerzonej wzbogacono krążek dwoma bonusami. W ramach ciekawostki warto dodać, iż okładkę dla krążka przygotował nadworny współpracownik Pink Floyd, Storm Thorgerson.
Obecnie grupa należy do najlepiej sprzedających się artystów, jakich wydaje Cyclops. Regularnie koncertują - na Wyspach Brytyjskich, Europie kontynentalnej oraz pojawiają się na festiwalach w Ameryce Północnej.


Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
MagnoliaPineapple Thief09.201455[1]-Kscope KSCOPE 283[produced by Dan Osborne]
Your WildernessPineapple Thief08.201654[1]-Kscope KSCOPE 354[produced by Bruce Soord]
DissolutionPineapple Thief09.201836[1]-Kscope KSCOPE 613[produced by The Pineapple Thief]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz