niedziela, 17 maja 2020

MC5

Zespół założony w 1964 r. w Detroit w stanie Michigan i znany początkowo pod nazwą Motor City Five. Rok później muzycy tworzący sekcję rytmiczną odeszli w wyniku konfliktu narosłego wokół nowego utworu "Back To Comm".
Do członków-założycieli: Roba Tynera (właśc. Robert Derminer, ur. 12.12.1944 r. w Detroit, zm. 17.09.1991 r.: śpiew), Wayne'a Cramera (gitara) i Freda "Sonic" Smitha (gitara) dołączyli Michael Davis (bas) i Dennis Thompson (perkusja), by wspólnie ruszyć w radykalnym kierunku wytyczonym przez sporną kompozycję.

W 1967 r. repertuar grupy oscylował wokół rhythm'n'bluesa, muzyki soul i jazzu nowoczesnego, inkrustowany kilkoma dynamicznymi oryginalnymi kompozycjami. Dwa single: "One Of The Guys/I Can Only Give You Everything" (z 1967 r.) i "Borderline"/"Looking At You" (z 1968 r.) doskonale uchwyciły dynamiczne brzmienie grupy, związanej w tym okresie z "polityką ulicy" głoszoną przez menedżera i mentora Johna Sinclaira. Związani z kierowaną przez tego byłego discjockeya Trans Love Commune i partią Białych Panter, MC5 stali się wiodącą undergroundową grupą Detroit, a kontrakt podpisany z wytwórnią Elektra przyniósł rezultat w postaci debiutanckiego albumu Kick Out The Jams.

Ten koncertowy longplay zarejestrowany w sali Grandę Ballroom w Detroit zaprezentował w pełni niezwykłe brzmienie zespołu, które mimo, że bardzo głośne nigdy nie było "niechlujne". W wyniku nieporozumień, Elektra zrezygnowała ze współpracy z grupą, która przeniosła się pod opiekuńcze skrzydła wytwórni Atlantic. Producentem albumu Back In The USA był dziennikarz rockowy Jon Landau, późniejszy menedżer Bruce'a Springsteena. Sama płyta, choć brakowało jej rozedrganych emocji pierwszego wydawnictwa, udowodniła, że muzycy potrafią się doskonale przystosować do dyscypliny panującej w studiu nagraniowym. Do najlepszych kompozycji z tego longplaya zaliczyć trzeba "Tonight", "Shakin' Street" i "Lookin' At You". Na trzecim albumie formacji, High Time, dało o sobie znać pragnienie eksperymentowania, a brzmienie MC5 uzupełniło kilku muzyków jazzowych. Mimo wszystko album pozostał przedsięwzięciem pozbawionym wewnętrznej spójności.

Przeprowadzka do Europy, gdzie MC5 występowali i nagrywali pod egidą Rohana 0'Ra-hilly'ego, nie zdołała powstrzymać powolnego upadku zespołu, a odejście Davisa i Turnera w 1972 r. na dobre zakończyło działalność formacji. O MC5 słyszano sporo w okresie eksplozji punka, kiedy to każdy z byłych członków zespołu cieszył się krótkotrwałą sławą. Davis pojawił się potem w Destroy All Monsters, "Sonic" Smith ożenił się z Patti Smith i wziął udział w nagraniu jej albumu Dream Of Life (z 1988 r.), a Kramer i Tyner próbowali wykorzystać nazwę MC5 w kilku nie związanych ze sobą przedsięwzięciach. Szybko jednak z tego zrezygnowali, co należy im poczytać za zasługę, gdyż nie zniszczyli legendy jednego z najbardziej bezkompromisowych i ekscytujących zespołów rockowych.

17 września 1991 r. Rób Tyner zmarł na atak serca w swoim stojącym na parkingu samochodzie. Trzy lata później, w listopadzie 1994 r., odszedł na zawsze Fred "Sonic" Smith.


Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[US]
Komentarz
Kick Out The Jams/Motor City Is BurningMC503.1969-82[4]Elektra EK 45 648[written by Tyner, Rob/Kramer, Wayne/Smith, Fred "Sonic"/Thompson, Dennis/Davis, Michael MC5 ][produced by Jack Holzman/Bruce Botnick ]



Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[US]
Komentarz
Kick out the jamsMC503.1969-30[23]Elektra 74 042[produced by Bruce Botnick , Jac Holzman]
Back in The USAMC502.1970-137[7]Atlantic 8247[produced by Jon Landau]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz