piątek, 29 listopada 2019

Fury Records

Bobby Robinson był właścicielem sklepu muzycznego w Nowym Jorku. Założył wiele wytwórni w latach 50. i 60-tych.Niektórych był jedynym właścicielem,   innych był partnerem swojego brata Danny'ego Robinsona lub innych. Wśród nich były Red Robin Records, założona w 1952 r. (Bobby i Danny), Whirlin 'Disc Records, założona w 1956 r. (Bobby), Fury Records, założona w 1957 r. (Bobby), Everlast Records, założona w 1957 r. (Bobby i Danny), Fire Records, założona w 1959 r. (Bobby), Revelation Records, założona w 1959 r. (Bobby, John Bowden i Clarence Lewis) i Enjoy Records, założona w 1962 r. (Bobby i Danny).

Bobby Robinson był kluczową postacią w historii czarnej muzyki. Bobby urodził się w Union w Południowej Karolinie 16 kwietnia 1917 r. i służył w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Po wojnie wyjechał do Nowego Jorku i założył sklep z płytami Bobby's Record Shop w 1946 roku. Sklep był pierwszym czarnym biznesem przy 125th Street w Harlemie. Lokalni muzycy zgromadzili się w jego sklepie muzycznym, a Bobby zainteresował się nagrywaniem   płyt. Założył wytwórnię Robin (później Red Robin) w 1951 roku. Jego pierwszą płytą był „Bobby's Boogie” zespołu Morrisa Lane'a, ale wkrótce zaczął koncentrować się na tym, co dziś nazywa się doo wop. Nagrywał lokalne grupy, w tym Du Droppers, Vocaleers, Mello-Moods i Rainbows. Nagrania zakończyły się sukcesem w rejonie Nowego Jorku, a te nagrania doo wop są jednymi z najbardziej cenionych płyt tego gatunku. Bobby założył wiele innych wytwórni i wkrótce odniósł sukces w całym kraju.

Wytwórnie Red Robin i Whirlin 'Disc nagrywały głównie rytmiczne grupy wokalne i muzykę bluesową. Początkowo Fury powstała jako wytwórnia płytowa, a Fire miał być wydawcą. Kiedy Bobby Robinson wydał „Kansas City” Wilberta Harrisona w marcu 1959 roku, było to sensacją i znalazł się na szczycie list przebojów singli. W szczytowym momencie tego sukcesu Robinson został pozwany przez Savoy Records, który, nieznany Bobby'emu, miał   5-letni  kontrakt  z Wilbertem Harrisonem, który miał wygasnąć w sierpniu 1959 roku. Ponieważ Fury był związany ze sprawami sądowymi, Robinson zaczął wydawać materiał  w Fire Records. Postępowanie sądowe trwało do września 1959 r. i uniemożliwiło Robinsonowi wydawanie dalszych nagrań Wilberta Harrisona, gdy był na topie.

Fire Records stało się znane jako wytwórnia bluesowa i wydało albumy Lightnin 'Hopkinsa, Bustera  Browna i Arthura' Big Boy 'Crudupa. Bobby Robinson od czasu do czasu robił wypad do Nowego Orleanu, gdzie nagrywał Lee Dorseya i Bobby'ego Marchana.

Największe hity wyprodukowane przez Robinsona to „Kansas City” Wilberta Harrisona, który sprzedał ponad 2 miliony płyt, z „Fannie Mae” Bustera Browna i „Ya Ya” Lee Dorseya, które sprzedały ponad milion płyt. Oprócz tych artystów miał także hity z Elmore James (niektóre z jego najlepszych dzieł), Gladys Knight and the Pips (ich pierwsze nagrania), Lewis Lymon and the Teen Chords, Bobby Marchan, King Curtis, Don Gardner & Dee Dee Ford i Les Cooper.
Robinson wydzierżawił muzykę ze swoich wytwórni Fire, Fury i Revelation dla Bell w 1965 roku. Bell ponownie wydała wiele utworów w swojej filii Sphere Sound.

Bobby Robinson kontynuował wydawanie płyt w latach 80-tych. O dziwo, pod koniec lat 70-tych wyprodukował pierwsze płyty hip-hopowe, nagrywając Grandmaster Flash & Furious Five, wydając płyty grupy w swojej wytwórni Enjoy. Robinson prowadził swój sklep muzyczny, dopóki nie został zamknięty 21 stycznia 2008 r. Zmarł w wieku 93 lat 17 stycznia 2011 r.

                    Single na listach przebojów:

Wilbert Harrison Kansas City / Listen, My Darling .1959 1.US
Lee Dorsey Ya Ya / Give Me You .1961 7.US
Lee Dorsey Do-Re-Mi / People Gonna Talk .1962 27.US
Gladys Knight And The Pips Every Beat Of My Heart .1961 45.US
Gladys Knight & The Pips Letter Full Of Tears / You Broke Your Promise .1961 19.US
Johnny Jones Tennessee Waltz / I Find No Fault (In My Baby's Love).1968 49.R&B Chart



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz