wtorek, 8 maja 2018

Seefeel

Muzyka tej grupy jest intrygującą mieszankę introspektywnego ambientu (choć członkowie grupy nie akceptują tej etykietki) i nowoczesnych brzmień gitarowych. Mark Clifford (gitarzysta i kompozytor) odpowiedział pewnego razu na ogłoszenie, które na tablicy w londyńskim Goldsmith College umieścił Justin Fletcher (perkusja). Dołączył do nich Darren „Delores Throb” Seymour (bas), po czym przystąpiono do przesłuchań chętnych na miejsce wokalisty (było ich 70.).

W końcu Clifford powtórzył stary zabieg - odpowiedział na następujące ogłoszenie: „Chcę założyć grupę; inspiracja - My Bloody Valentine i Sonic Youth”. Okazało się, że na tablicy umieściła je była studentka animacji Sarah Peacock. Jako że jej upodobania podobne są do gustów pozostałych członków zespołu - lubują się oni w graniczących z ambientem brzmieniach - została natychmiast zaangażowana. Seefeel zadebiutował maksisinglem More Like Space; John Peel był nim nieco skonfundowany - nie miał pojęcia, czy zagrać go przy 33 czy 45 obrotach na minutę. Wkrótce ukazały się dwie następne EP-ki i album, wydany nakładem wytwórni Too Pure; remiksu nagrania „Time To Find Me” na minialbumie Pure, Impure dokonał Aphex Twin; po raz pierwszy jako inżynier dźwięku pojawił się tam Mark Van Hoen (zremiksowal także „Plainsong”, używając pseudonimu Sine Bubble), który szybko znalazł wspólny język, szczególnie z Darrenem Seymourem.

Seefeel współpracował później ze słynną grupą Cocteau Twins, a nawet odbył z nią trasę koncertową (Clifford zapytał Sarę, czy lubi nagrania tego zespołu, gdy dzwonił do niej w sprawie ogłoszenia). W 1994 r. ukazała się kolejna EP-ka, Starethrough, pierwsza wydana nakładem wytwórni Warp. I ona wzbudziła spore zainteresowanie - zbiegła się w czasie ze zmianą orientacji brytyjskiej prasy muzycznej z muzyki alternatywnej na taneczną i stanowiła odzwierciedlenie tego trendu.

Pierwszy album dla wytwórni Warp - Succour okazał się ostatnim wspólnym dokonaniem kwartetu. Szczególnie głos Peacock został niemal całkowicie usunięty, a w brzmieniu grupy widać wyraźny zwrot. Ograniczono brzmienie gitar, a zastąpiono je elektroniką. Drogi muzyków się rozeszły, choć nie przestali być aktywni. Daren Seymour nagrywa wspólnie z Markiem Van Hoenem (Locust) jako Aurobindo, Mark Clifford pozostał w wytwórni Warp z solowym projektem (z pogranicza industrial i ambient) Disjecta.

Latem 1996 r. w wytwórni Too Pure pojawili się ponownie Peacock, Fletcher i Seymour. Z producencką pomocą Van Hoena zaistnieli ponownie jako Scala (singel VDT), nawiązując tematycznie do pierwszych dokonań Seefeel, urozmajcając brzmienie o modne rytmy jungle i trip hop.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Starthrough EPSeefeel04.199487[2]-Warp WAP 45CD[written by Clifford, Peacock][produced by Mark Clifford, Seefeel]
Fracture / TiedSeefeel10.199496[1]-Warp WAP 53CD[written by Clifford][produced by Seefeel]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz