Web Analytics Z archiwum...rocka : Plus 8

czwartek, 19 kwietnia 2018

Plus 8

Wytwórnia płytowa z London, Ontario (Kanada), prowadzona przez Richiego Hawtina (ur. w 1973 r. w Kanadzie) i Johna Acquavivę (ur. w 1963 r. w London, Kanada). Jedna z najważniejszych wytwórni lansujących nowe techno i acid oraz ich hybrydy.

Na pomysł założenia firmy Hawtin wpadł, kiedy mieszkał w pobliżu klubu Shelter w Detroit. Miał tam okazję spotkać legendy techno: Juana Atkinsa, Derricka Maya i Kevina Saundersona, poznał również rodaka Dana Bella oraz przyszłego partnera Acquavivę, który pomógł mu w urzeczywistnieniu marzeń.

W maju 1990 r. powstała wytwórnia Plus 8 - nazwa wzięła się od popularniej w Detroit praktyki grania płyt bardzo szybko (Technics do +8 - Acquavivę DJ-a nazwano J. Acquaviva +8). Firma zadebiutowała EP-ką duetu Hawtin/Acquaviva Elements Of Tone pod szyldem States Of Mind. Przełomem był singel „Technarchy” zespołu Cybersonik, do którego powstania przyczynili się Dan Bell oraz Hawtin i Acquaviva. Bell założył później własną wytwórnię Accelerate.

 Dla Plus 8 nagrywają Speedy J (single „Rise”, „Pullover” i „Evolution”), Vapourspace (czyli Mark Gage, m.in. genialny „Gravitational Arch Of 10”) oraz Sysex, Psyance, Fred Giannelli oraz przede wszystkim sam Hawtin (projekty Circuit Breaker, FUSE, Up!, Plastikman czy Final Exposure z J. Beltramem). Najnowsze odkrycia wytwórni to Jamie Hodge, Heinrich Tillack, Legion Of Green Men, Barada, Nano, Himadri.

W 1991 r. założono siostrzaną wytwórnię Probe, której pierwszą płytą był singel FUSE/Texas Audio „FU/Assassin”. Probe - do chwili zamknięcia pożegnalną podwójną EP-ką "Circuit Breaker" w 1996 r. - wydawała bardziej ortodoksyjne, „ostrzejsze techno”, dzięki temu Plus 8 mogła bardziej skoncentrować się na stylu ambient, mimimal i experimental techno. Ostatnio wytwórnia utworzyła nowy pododdział Concepts, na tzw. specjalne projekty.

 Concept 1 składa się z dwunastu ściśle limitowanych EP-ek autorstwa Hawtina, każda z nich z dwoma tytułami, tak by poszczególne z nich reprezentowały jedną godzinę dnia, a każde wydanie reprezentować będzie jeden miesiąc roku. Concepts ma zamiar wydawać także niewinylowe przedmioty osobistego użytku jak książki, gadżety, ozdoby. Wszystkie wydania pod szyldem Concepts będą limitowane i przeznaczone , głównie dla kolekcjonerów. Hawtin i Acquaviva czuwają nadal nad jakością swoich wydawnictw, od początku produkcji aż po grafikę. Poza tym wytwórnia ma w ofercie np. kondomy i komiksy (z nadanymi numerami katalogowymi).

 Kolejnym projektem było założenie firmy dystrybucyjnej Intellinet, która zaopiekowała się kilkoma mniejszymi wytwórniami z Ameryki Północnej Stickmen, Definitive, Accelerate, Intangible i Telepathic. W przyszłości należy się ze strony Plus 8 spodziewać dalszej zmiany kursu w stronę ambientu. Hawtina będzie się jednak przede wszystkim pamiętać jako tego, który przywrócił modę na Rolanda TB 303.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz