Web Analytics Z archiwum...rocka : Plastikman

sobota, 17 marca 2018

Plastikman

Ur. w 1973 r. w Windsor, w prowincji Ontario (Kanada). Człowiek odpowiedzialny za renesans Rolanda 303, najbardziej znany pod dwoma pseudonimami: Plastikman i FUSE; nagrywa także jako Circuit Breaker, Cybersonik, Up! Spawn.

Współzałożyciel (razem z Johnem Acquavivą) słynnej wytwórni Plus 8, potem także Probe i dystrybucyjnej firmy Intellinet, która zajmuje się (podobnie jak Submerge) rozprowadzaniem płyt wielu amerykańskich niezależnych wytwórni techno.

 Swoją karierę producencką (jest także wziętym DJ-em) rozpoczął od EP-ek Elements Of Tone, Technarchy, Substance Abuse i Vortex. Jednak największy rozgłos (szczególnie w Europie) przyniosły mu projekty Plastikman i FUSE, na które licencję wykupiły odpowiednio firmy Nova Mute i Warp. Jako Plastikman zadebiutował ostrym singlem „Spastik”.

Koniec 1993 r. przyniósł, obok albumu Sheet One, kolejny singel „Krakpot” - bardzo intensywny utwór house’owy. Na nagraniach wydawanych pod szyldem Plastikman Hawtin oddaje się swej miłości do acidowego brzmienia Rolanda 303: „Wydaje mi się, że wielu wykonawców nadużywa «trzysta trójki» i wszystkie nagrania brzmią tak samo. W porządku, można używać tego automatu, ale za każdym razem inaczej - takie jest moje zdanie”.

Pod szyldem FUSE ukazują się natomiast bardziej różnorodne stylistycznie solowe nagrania Hawtina. FUSE to skrót oznaczający Further Undergroud Subsonic Experiments (czyli „dalsze podziemne eksperymenty poddźwiękowe”); nakłady płyt FUSE wynoszą zwykle nie więcej niż 500-800 egzemplarzy, dzięki temu szybko trafiją do rąk DJ-ów i oni właśnie zajmują się ich dalszą dystrybucją. Pod tym kryptonimem zadebiutował on w 1991 r. singlem A U., odktórego działalność rozpoczęła filia Plus 8 - Probe Records. Dopiero dwa lata później ukazał się  VoumDimensionIntrusion, który w Europie wytwórnia Warp włączyła do swojego cyklu Artificial Intelligence.

W 1994 r. po znakomitym singlu „Plastique” (z genialnym teledyskiem) pojawił się drugi album Plastikmana Musik, który potwierdził silną pozycję Hawtina wśród producentów uprawiających inteligentne techno. Wieleokrotnie wypowiadał się publicznie o swojej fascynacji działalnością wytwórni Fax z Frankfurtu i gdy tylko pojawiła się możliwość realizacji wspólnych nagrań z jej właścicielem Petem Namlookiem, znalazł czas, by przygotować i wydać dwa albumy pod pseudonimem From Within, które zaliczane są do najlepszych w katalogu Fax Records.

 Na początku 1996 r. światło dzienne ujrzał nowy winylowy projekt Hawtina, zrealizowany dla nowego pododdziału wytwórni Plus 8 - Concepts; dwanaście ściśle limitowanych EP-ek, każda z dwoma tytułami, tak by każda reprezentowała jedną godzinę dnia, a każde wydanie odnosiło się do jednego miesiąca roku. Jego pracę DJ-a wyróżniło czasopismo muzyczne „Mixmag”; z nr 20 ukazał się płyta kompaktowa w popularnej serii Mixmag Live. Mimo takiego nawału zajęć Hawtin znajduje jeszcze czas, by organizować w magazynach Detroit imprezy pod hasłem Hard, Harder And Hardest.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
PlastiquePlastikman10.199487[1]-NovaMute CDNOMU 34[written by Richie Hawtin]
SicknessPlastikman07.1997197[1]-NovaMute cdnomu 36[written by Richie Hawtin][produced by Richie Hawtin]
DisconnectPlastikman10.2003197[1]-NovaMute NoMu 111[written by Richie Hawtin][produced by Richie Hawtin]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
MusikPlastikman11.199458[2]-NovaMute NOMU 37CD[produced by Richie Hawtin]
ConsumedPlastikman05.1998126[1]-NovaMute NOMU 65CD[produced by Richie Hawtin]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz