czwartek, 9 listopada 2017

Flying Circus

Flying Circus powstał w Australii w sierpniu 1968 roku jako country folk-rockowy zespół. Nowozelandczyk Doug Rowe,założyciel grupy, był członkiem The Castaways and The Saints przed osiedleniem się w Australii. Oryginalny wokalista i basista Bob Hughes opuścił ją na początku 1969 roku i został zastąpiony przez Warrena Warda (Nutwood Rug, Stonehenge, Love Supreme, Quill).
Flying Circus podpisał kontrakt z EMI / Columbia pod koniec 1968 roku, a ich pierwszy duży koncert odbył się w Sydney's Domain w Australia Day 1969. Mieli krajowy hit w Top 40 w marcu '69 z singlem "Hayride". Utwór był niewinnym kawałkiem pop, ale wzbudził kontrowersje wśród prezenterów Nowej Zelandii,przez fragment "... kochając się w sianie ...". Piosenka nie została zakazana, ale została opóźniona jej emisja w Nowej Zelandii do maja tego roku. Utwór zdobył pozycję dla zespołu poza Nową Południową Walią, dzięki promocyjnemu filmikowi, który pojawiał się w krajowych programach telewizyjnych takich jak "Uptight!" .
Drugi singiel "La La" stał się większym hitem w Sydney i narodowym TOP10 w czerwcu 1969 roku. Zespół wkrótce doznał kryzysu tożsamości, jako ,że ich sukces na listach przebojów był zasługą stylu bubblegum ,natomiast ich koncerty były połączeniem progresywnego rocka z elementami country raczej trudno sprzedającymi się na płytach. Doprowadziło to do zmian personalnych w ciągu najbliższych kilku miesięcy: Greg Grace opuścił zespół w czerwcu '69 (tworząc Hot Cottage) a Ward we wrześniu ( później dołączył do Blackfeather). Terry Wilkins (ex-Quill) zastąpił Warda. Tymczasem, Rowe i James Wynne narzekali na zły stan zdrowia, który uniemożliwił im koncerty rok później. Właśnie w tym czasie grupa nagrała debiutancki album zawierajacy wcześniejsze popowe single, kilka oryginalnych numerów country rockowych i wiązankę z musicalu "Hair".
Kolejny singiel "Run Run Run", wydany pod koniec 1969 roku osiągnął nr 19 w styczniu 1970 roku. W kwietniu 1970r pojawia się Red McKelvie (ex-Starving Wild Dogs, Quill). Z wyraźnym brzmieniem McKelvie na pedal steel guitar grupa zdecydowała się na mocniejsze country rockowe brzmienie słyszalne na ich EP-ce "Frontier", która zawierała utwór Boba Dylana "I'll Be Your Baby Tonight" i Merle Haggarda "The Day The Rains Came",plus dwie inne.
W lipcu 1970 roku ukazał się następny album "Prepared In Peace", pełnowymiarowa country-rockowa płyta na której znalazł się cover Leadbelly'ego "Goodnight Irene" . W tym samym miesiącu wygrali Hoadleys National Battle of The Sounds. Pierwszym singlem z albumu była piosenka McKelvie "Israel", wydany w październiku 1970 roku. McKelvie nie będzie skorzystał z owoców jej wydania, zwolniony wkrótce potem.
Po dojściu klawiszowca Sama See (ex-Clapham Junction, Sorbet) zespół porzucił swoje skłonności do country i nagrał rockowy LP w 1971 roku pod nazwą "Bonza, Beaut & Boom Boom Boom". Album mieścił dwa single - "Turn Away" i "It Couldn't Happen Here", z których żaden nie trafił na listy bestsellerów.
Nagroda z Hoadley obejmowała turnee do Ameryki Północnej,więc Flying Circus udał się do Kanady bez Jima Wynne i osiedlił się w Toronto . Podpisali umowę na 10.000$, dwumiesięczne tournee po Kanadzie dzieki amerykańskiej agencji Music Factory. Zespół powrócił do Australii na krótko w lipcu 1971 roku. Kolejny singiel ("Ballad Of Sacred Falls")został wydany we wrześniu 1971 roku. "Turn Away" został ponownie wydany w USA, ale również tam nie zrobił kariery. W tym czasie Sam dołączył do Fraternity, a Greg Grace wrócił do grupy.
Circus wraca do Kanady pod koniec 1971 roku i znajduje stałą pracę przez większość 1972 roku, w którym zyskał milionowy kontrakt z Capitol Records. Wkrótce nagrali kolejny album "Gypsy Road" ,przynoszący single -"Maple Lady", który otarł się o US Top 100 i "Old Enough (To Break My Heart)", który osiągnął nr 8 na kanadyjskich listach przebojów .
Zespół powrócił do Australii na drugi Sunbury Festival w styczniu 1973 roku, ale został powitany letnią reakcją. Czując się jak w domu w Kanadzie, wkrótce powrócili, gdzie Capitol aby zabezpieczyć swoje nakłady na ogromne inwestycje w zespole , ponownie wydał "Gypsy Road" z " Jabber Jabber " jako następnym singlem w 1973. To właśnie w tym momencie Sam See powrócił do grupy .
Flying Circus nagrał jeszcze jedną płytę, "Last Laugh ", w w 1973 roku i singiel "Morning Sets You Free" bez większych sukcesów komercyjnych. Zespół promował płytę na koncertach, ale w 1974r został rozwiązany.
Sam See i Terry Wilkins później dołączył do Lighthouse; Doug Rowe założył własne studio w Toronto zanim ostatecznie powrócił do Australii; See dołączył do Southern Cross, i później założył Stockley, See & Mason, Bob Hughes kontynuował karierę jako aktor najlepiej znany ze swojej wiodącej roli w serialu australijskim "Hey! Dad!" i "The Movie Abba"; McKelvie kontynuował karierę solową , a później założył country-rockowe grupy Chant, Powderhorn i Third Union Band



Single
Tytuł WykonawcaData wydania Aus N.Zel Wytwórnia
[Aus/N.Zel]
Komentarz
Hayride/Early MorningFlying Circus02.196917[21]-Columbia DO 8617/--
La La/Last TrainFlying Circus06.196911[24]-Columbia DO 8775/--
Run Run Run/All Fall DownFlying Circus12.196913[17]-Columbia DO 8989/--
Israel/GiselleFlying Circus01.197199[2]-Columbia DO 9254/--
Turn Away / Longest DayFlying Circus01.197193[4]-Harvest HAR 9321/--
Albumy

Tytuł WykonawcaData wydania Aus N.Zel Wytwórnia
[Aus/N.Zel]
Komentarz
Flying CircusFlying Circus09.19695[1]-Columbia SCXO 7907/--
Prepared in PeaceFlying Circus09.197025[1]-Columbia SCXO 7925/--
Bonza, Beaut & Boom Boom BoomFlying Circus07.197140[2]-Harvest SHVL 604/--

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz