wtorek, 29 października 2024

In Flames

In Flames – szwedzki zespół muzyczny założony w 1990 roku w Göteborgu przez gitarzystę oraz jej lidera Jespera Strömblada, obecnie jedynego członka zespołu z tamtego okresu. In Flames wraz z grupami Dark Tranquillity oraz At the Gates zapoczątkował nowy gatunek w muzyce znany obecnie jako melodic death metal. Grupa zaczęła zdobywać popularność po wydaniu w 1995 minialbumu Subterranean, uzyskując kontrakt z wytwórnią Nuclear Blast. Do tej pory zespół wydał 9 albumów studyjnych, ostatni z nich zatytułowany A Sense of Purpose, wydany 4 kwietnia 2008 zadebiutował na 28 miejscu listy sprzedaży Billboard 200 w Stanach Zjednocznonych. Łązny nakład sprzedanych albumów grupy przekroczył 2 000 000 egzemplarzy.

 

Zespół In Flames został założony w 1990 jako side-project Jespera Strömblada, który grał w tym czasie w deathmetalowej grupie muzycznej Ceremonial Oath. Jesper stworzył In Flames z zamiarem grania bardziej melodyjnych utworów, nie mógł zrealizować tego pomysłu w Ceremonial Oath. W 1993 opuścił Ceremonial Oath z powodu różnic poglądów z innymi członkami na temat tworzonej muzyki. Dzięki temu skupił się na pracy w In Flames. Tego samego roku Jesper (gitara, bębny, klawisze) zaprosił do współpracy Glenna Ljungströma (gitara) oraz Johana Larssona (bas) w celu utworzenia pierwszego składu grupy In Flames.
 

Trójka muzyków nagrała trzy utwory składające się na demo, które następnie wysłała do wytwórni muzycznej Wrong Again Records. W celu podniesienia swoich szans na podpisanie umowy muzycy skłamali właścicielowi wytwórni płytowej, że nagrali już 13 piosenek. Właściciel wytwórni 'Wrong Again Records' dostrzegł w grupie potencjał, zaoferował więc telefonicznie podpisanie kontraktu.
 

W 1993 muzycy z In Flames napisali, nagrali a następnie wydali swój debiutancki album studyjny -Lunar Strain. Ponieważ grupa nadal nie miała swojego wokalisty, Jesper poprosił Mikaela Stanne'a z grupy Dark Tranquillity, by pomógł przy tworzeniu albumu jako wokalista sesyjny grupy. Całość została nagrana w Studio Fredman. W 1994 album pod tytułem Lunar Strain trafił do sprzedaży.
W 1994 In Flames nagrał w Studio Fredman swoje pierwsze EP, Subterranean. Grupa wciąż nie miała swojego wokalisty, więc wokale w tym czasie wykonywał wokalista sesyjny, Henke Forss. W 1995 ukazała się płyta Subterranean. Dzięki niej zespół został zauważony, umożliwiła ona również podpisanie kontraktu z wytwórnią Nuclear Blast.
 

W 1995 muzycy zespołu postanowili zaprzestać zatrudniania sesyjnych wokalistów, ponieważ było to niewygodne przy nagrywaniu nowych płyt i koncertach; poprosili więc Andersa Fridéna, aby na stałe dołączył do składu. Na miejsce perkusisty przyjęty został Björn Gelotte. Jeszcze w tym samym roku grupa nagrała swój drugi album, The Jester Race. Materiał na nim zawarty został zarejestrowany w Studio Fredman, jednak w przeciwieństwie do poprzednich nagrań powstał przy pomocy właściciela studia, Fredrika Nordströma. Płyta została wydana w 1996 i odniosła sukces na rynku europejskim oraz japońskim. 

Póżniej In Flames koncertował z takimi zespołami jak Samael, Grip Inc. oraz Kreator.
W 1997 muzycy z In Flames nagrali i wydali swoją trzecią płytę, Whoracle. Podobnie jak The Jester Race została nagrana w Studio Fredman przy pomocy Fredrika Nordströma. Po nagraniu albumu Glenn Ljungström oraz Johan Larsson nieoczekiwanie ogłosili swoje odejście z zespołu. Niklas Engelin (gitara) oraz Peter Iwers (bas) zajęli ich miejsca podczas trasy koncertowej z zespołem Dimmu Borgir. Po zakończeniu trasy koncertowej obaj na stałe dołączyli do grupy. 

W nowym składzie In Flames odbył trasę koncertową po Europie oraz zagrał swoje dwa pierwsze koncerty w Japonii. Pod koniec tej trasy (1998) Niklas Engelin opuscił zespół. W 1998 grupa zmieniła skład, Björn Gelotte zamienił funkcję perkusisty na gitarzysty, jego miejsce zajął Daniel Svensson. Tego samego roku grupa nagrała swój czwarty album, Colony. Materiał na płytę został zarejestrowany w Studio Fredman przy współpracy z Fredrikiem Nordströmem. W 1999 płyta Colony ukazała się na rynku. W póżniejszym czasie In Flames odwiedził Europę, Japonię oraz po raz pierwszy zagrał koncert w USA przy okazji Milwaukee Metal Fest.
 

W 2000 In Flames nagrał swój piąty album, Clayman. Tak jak poprzednie został on nagrany w Studio Fredman przy współpracy z Fredrikiem Nordströmem. W póżniejszym czasie muzycy z In Flames występowali podczas tras koncertowych z zespołami takimi jak Dream Theater, Slipknot i Testament. W sierpniu 2001 grupa wydała płytę The Tokyo Showdown, album live nagrany podczas trasy koncertowej w Japonii odbytej w listopadzie 2000.
 

W 2002 muzycy z In Flames nagrali swój szósty album, Reroute to Remain. Płyta nie została nagrana w Studio Fredman tak jak poprzednie, lecz w Dug-Out Studio. Producentem został Daniel Bergstrand (wcześniej był nim Fredrik Nordström). Jeszcze tego samego roku grupa koncertowała z zespołami takimi jak Slayer, Soulfly czy Mudvayne.
 

W 2003 grupa nagrała swój siódmy album studyjny, Soundtrack to Your Escape. Większa część nagrań została zrealizowana w duńskim domu wypożyczonym przez zespół, tylko partie perkusyjne zostały zarejestrowane w Dug-Out studio. Producentem został Daniel Bergstrand. Album Soundtrack to Your Escape ukazał się na rynku w 2004. 24 kwietnia 2004 płyta zajęła 145 miejsce w rankingu Billboard 200. Muzycy występowali w tym czasie podczas koncertów z zespołami Judas Priest, Mötley Crüe, i Motörhead. Grupa występowała również na głównej scenie podczas festiwalu Ozzfest 2005.
W 2005 In Flames nagrał w Dug-Out studio swój ósmy już album, Come Clarity. Również w tym samym roku zespół wydał płytę DVD Used and Abused: In Live We Trust - zestaw zawierający materiał filmowy nagrany podczas koncertów z 2004 roku. Także w 2005 In Flames zdecydował się na podpisanie dodatku do umowy prawnej umożliwiającego łatwiejszą sprzedaż swoich płyt na terenie Ameryki Północnej.
 

W 2006 na zaproszenie gitarzysty i lidera Jeffa Watersa kanadyjskiej grupy muzycznej Annihilator, Jesper Strömblad zagrał gościnnie na gitarze w utworze "Tricks and Traps" na albumie metal (2007). Tego samego roku płyta Come Clarity została wydana na północnoamerykańskim rynku przez wydawnictwo Ferret Musict oraz w innych miejscach na świecie poprzez label Nuclear Blast. Jeszcze tego samego roku In Flames koncertowała wraz z zespołem Sepultura, wzięła również udział w The Unholy Alliance tour, grała też na głównej scenie podczas Download Festival. Album Come Clarity sprzedał się na całym świecie w nakładzie przekraczającym 400,000 sztuk. Utwór "Take This Life" otwierający album został użyty w grze Guitar Hero III, która sprzedała się w nakładzie ponad sześciu milionów egzemplarzy.
 

W 2008 grupa wydała dziewiąty album nagrany we własnym studiu IF Studio, które znajduje się w szwedzkim Göteborgu. 7 marca ukazał się singel o nazwie "The Mirror's Truth" promujący najnowszy album A Sense of Purpose, który trafił do sprzedaży 4 kwietnia 2008. W Europie wydawany przez Nuclear Blast Records. Wyjątkiem była Skandynawia, gdzie płyta ukazała się nakładem Universal Music. Natomiast na rynku północnoamerykańskim dystrybuowana była przez Koch Records. Płyta powstała przy pomocy Roberto Laghiego oraz Daniela Bergstranda. Jesper Strömblad zastąpiony został podczas tras koncertowych przez Niclasa Engelina, powodem tej zamiany było to, że Strömblad "zrobił sobie przerwę" od gry w zespole.
 

In Flames w 2008 brał udział w Metaltown Festival, Metalcamp, Graspop Metal Meeting, Nova Rock Festival, Rock am Ring and Rock im Park, Gigantour oraz Download Festival.
Pod koniec sierpnia 2008 grupa nagrywała teledysk do piosenki "Alias", która ma zostać kolejnym singlem promującym album A Sense of Purpose.
 

Albumy
Tytu³ WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Soundtrack to Your EscapeIn Flames04.2004132[1]145[2]Nuclear Blast 1231[produced by Daniel Bergstrand]
Come ClarityIn Flames02.200667[2]58Nuclear Blast 1309[produced by Anders Fridén, Björn Gelotte, Jesper Strömblad]
A Sense of PurposeIn Flames04.200854[3]28Nuclear Blast 2083[produced by In Flames, Roberto Laghi, Daniel Bergstrand]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz