Web Analytics Z archiwum...rocka : Tomorrow

piątek, 1 marca 2024

Tomorrow

Tomorrow (wcześniej znane jako The In Crowd i Four Plus One) to angielska grupa muzyczna działająca w latach 60-tych XX wieku, której muzyka nawiązywała do psychodelicznego rocka, popu i Freakbeatu. Pomimo uznania krytyków i wsparcia ze strony DJ-a Johna Peela, który przedstawił ich w swojej audycji radiowej „Perfumed Garden”, zespół nie odniósł wielkiego sukcesu komercyjnego. Byli jednymi z pierwszych zespołów psychodelicznych w Anglii, obok Pink Floyd i Soft Machine. 
 
Tomorrow 21 września 1967 r. nagrał pierwszą sesję koncertową Johna Peela w BBC Radio 1. W skład zespołu wchodzili Keith West ze słynnego „Excerpt from A Teenage Opera” na wokalu i Steve Howe na gitarze, który później dołączył do brytyjskiego zespołu rocka progresywnego Yes.  
 
 Jako The In Crowd (nie mylić z „Questions and Answers” In Crowd) nagrali piosenki „Am I Glad to See You” i „Blow-Up” specjalnie na potrzeby filmu Blowup z 1966 roku. Obie piosenki pozostały niewykorzystane, gdy Yardbirds zostali zatrudnieni do kręcenia sekwencji w klubie nocnym, w której pojawiłby się The In Crowd. Jako Tomorrow pojawili się w filmie Smashing Time z 1967 roku pod nazwą Snarks. Basista Junior (prawdziwe nazwisko John Wood) był chory podczas kręcenia filmu i został zastąpiony przez Johna Pearce'a, handlarza ubraniami. Ponownie ich muzyka nie została wykorzystana w filmie. Zamiast tego muzykę wykorzystaną w filmie wykonuje Skip Bifferty. 
 
 W 1967 roku zespół wydał dwa single, z których jeden, „My White Bicycle”, został później nagrany przez heavyrockowy zespół Nazareth oraz jako nowatorska płyta Neila the Hippy (Nigel Planer) z brytyjskiego serialu komediowego The Young Ones. Według perkusisty Twinka piosenka została zainspirowana holenderską grupą Provos, anarchistyczną grupą z Amsterdamu, która ustanowiła społeczny program rowerowy: „mieli w Amsterdamie białe rowery i zostawiali je po mieście. A jeśli gdzieś jechałeś i potrzebowałeś skorzystać z roweru, po prostu bierzesz rower, jedziesz gdzieś i po prostu go zostawiasz. Ktokolwiek potrzebował rowerów, brał je i zostawiał, kiedy skończyły.”
 
 W książce Joe Boyda White Bicycles - Making Music in the 1960s stwierdza on, że wykonanie przez zespół utworu „Revolution” pewnego wieczoru w UFO Club było apoteozą brytyjskiego undergroundu lat 60-tych. Tomorrow także jammował  z Jimim Hendrixem w UFO Club. Wystąpiło duże opóźnienie między wydaniem ich singla z 1967 r. a ostatecznym wydaniem albumu zatytułowanego w lutym 1968 r., a album odniósł komercyjną porażkę. Wokalista Keith West stał się bardziej znany jako uczestnik projektu A Teenage Opera Marka Wirtza, dzięki któremu w 1967 roku nagrał solowy hit „Excerpt from 'A Teenage Opera”. Jego solowy sukces tak przyćmił grupę, że założyli ją promotorzy reklamując je jako „Tomorrow with Keith  West ”, a nawet nalegając, aby zespół wykonywał podczas swoich występów „Excerpt from 'A Teenage Opera”.
 
  West uznał, że to zakończyTomorrow, wmawiając członkom, że zespół nigdzie się nie wybiera. Twink i Junior rozstali się i utworzyli The Aquarian Age, który przed rozwiązaniem nagrał jeden singiel. West i gitarzysta Steve Howe z kolei próbowali założyć zespół z Ronniem Woodem (niespokrewnionym z Juniorem) na basie i Aynsleyem Dunbarem na perkusji, ale mimo że nagrali kilka utworów, nic z tego nie wyszło. Kiedy dwa z tych utworów zostały wydane jako singiel „On a Saturday” z „The Kid Was a Killer”, zostały one przypisane Keithowi Westowi solo. Howe dołączył później do zespołu rocka progresywnego Yes, a Twink dołączył do Pretty Things, aby ukończyć ich album koncepcyjny, S.F. Sorrow, przed utworzeniem Pink Fairies. Junior czasami grał na basie z Jeffem Beckiem.

 

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
My White Bicycle/Claramount LakeTomorrow05.1967--Parlophone R 5597[written by Hopkins, Burgess][produced by Mark Wirtz]
Revolution/Three Jolly Little DwarfsTomorrow09.1967--Parlophone R 5627[written by K. Hopkins][produced by Mark Wirtz]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz