Web Analytics Z archiwum...rocka : Pickwicks

czwartek, 28 marca 2024

Pickwicks

Jednym z najwcześniejszych zespołów beatowych z Coventry był Tony Martin and the Echo Four. Powstali na początku 1963 roku, a pierwotny skład grający wówczas na scenie składał się z Tony'ego Lucasa (znanego również jako Tony Martin) na wokalu, gitary prowadzącej Mac Watts, gitary rytmicznej Alana Gee, gitary basowej Roda Simpsona i Malcolma Jenkinsa na perkusji. Byli zespołem stosunkowo krótkotrwałym, ale w 1963 roku Tony Martin i Echo Four zagrali ponad 100 koncertów w   regionie. Zespół szybko zyskał popularność i szybko dał się poznać na trasach koncertowych, które obejmowały takie miejsca jak The Baginton Oak, The Craftsman, The Heath Hotel, Coventry Flying Club i wiele innych. Tony Martin and Echo Four byli wysoko oceniani za swoje zdolności muzyczne i po około roku zwrócili na siebie uwagę Larry'ego Page'a, który w tym czasie zarządzał rozrywką w The Orchid Ballroom. Domyślam się jednak, że miał własne wyobrażenia na ich temat i w jakim kierunku powinny one podążać. Jedna z moich tajemnic dotyczy odkrycia kilku randek, które umówiłem przez spin-offowy zespół The Bandits, w którym najwyraźniej występował Tony Martin. Te koncerty miały miejsce pod koniec 1963 roku w Flying Club i The Parkstone Club. 
 
 W marcu 1964 roku Larry Page pod jego przewodnictwem przekształcił The Echo Four i ponownie wypuścił ich na rynek jako The Pickwicks. Po pierwsze, Mac Watts, który opuścił zespół, został zastąpiony przez Johna Milesa.Lucas przejął obowiązki na gitarze basowej, a także podwoił wokale, ponieważ Rod Simpson również opuścił zespół. Remont zakończył się ostatecznym składem, w skład którego wchodzili John Miles (wokal i gitara prowadząca), Alan Gee (gitara rytmiczna), Tony Martin (bas) i Malcolm Jenkins (perkusja). The Pickwicks, za pośrednictwem Larry'ego Page'a, uzyskali rezydenturę w The Orchid Ballroom, a także kontrakt nagraniowy z Decca Records. Ich pierwszy singiel został wydany w maju 1964 roku. Była to „beatowa” wersja piosenki napisanej jakieś czterdzieści lat wcześniej, zatytułowanej „Apple Blossom Time”. Oryginał „(I'll Be With You) In Apple Blossom Tim” był wówczas popularną piosenką napisaną przez Alberta Von Tilzera i autora tekstów Neville'a Fleesona, a prawa autorskie po raz pierwszy objęto prawami autorskimi w 1920 r. Piosenka została nagrana przez wielu artyści, w tym Artie Shaw, Nat King Cole, Jo Stafford, Anne Shelton i wielu innych. 
 
 Zgodnie z motywem przewodnim Charlesa Dickakensa, zespół wziął udział w sesji zdjęciowej, podczas której byli ubrani w stroje Dickensa wraz z cylindrami. Jednak czyszczenie chemiczne i prasowanie tego sprzętu, w szczególności koszul z falbankami, trwało aż do półtora tygodnia, ale okazało się całkowicie niepraktyczne. Johnny Miles śpiewał główny wokal w wersji „Apple Blossom Time” The Pickwicks i otrzymał stronę B zatytułowaną „I Don't Wanna Tell You Again”. Numer matrycowy singla to Decca 1964 - F11901, ale mimo rozgłosu nie trafił on na listy przebojów. Tak więc, zanim ukazał się drugi singiel „Your Old Enough”, zespół powrócił do bardziej ortodoksyjnego stroju scenicznego. W chwili wydania lokalna prasa opisała utwór jako „pulsujące brzmienie rytmiczne i bluesowe prowadzone przez wokalistę Johna Milesa, który dobrze spisał się również na drugiej stronie „Hello Lady”. Nawiasem mówiąc, „Your Old Enough” Decca 1964 - F11957 został wydany w sierpniu 1964 roku i został napisany specjalnie dla zespołu przez autora tekstów Michaela Juliana, który jest także autorem hitu Cliffa Richarda „Constantly”. 
 
 Chociaż Pickwicks grali dużo koncertów w Coventry i okolicach, wydawało się, że spędzają dużo czasu w trasie, grając wiele koncertów w całym kraju. Istnieje wiele historii do opowiedzenia, które dotyczyły incydentów związanych z przegrzaniem furgonetki, awarią na autostradzie M1 i tym podobnymi. Trzeci i ostatni singiel zespołu został wydany w styczniu 1965 roku. Ten nosił tytuł „Little by Little” i został wydany przez wytwórnię Warner Brothers. Jego matryca miała numer WB151 i została wyprodukowana przez samego Larry'ego Page'a. Strona B „I Took My Baby Home” to wczesna piosenka Raya Daviesa, a oryginalną wersję można znaleźć na stronie B pierwszego singla The Kinks „Long Tall Sally”. Powszechnie donoszono, że przyszły gitarzysta Led Zeppelin, Jimmy Page, grał na gitarze prowadzącej na tym singlu, ale niektóre doniesienia, które czytałem, temu zaprzeczają. Pickwicks ostatecznie rozstali się w marcu 1965 roku. Być może The Kinks i jego najnowsze odkrycie, The Troggs, były teraz najważniejsze w myślach menadżera Larry'ego Page'a. Wygląda jednak na to, że grupa nie otrzymywała tyle pracy, ile oczekiwała. Tony Martin oprócz pracy jako kierowca dołączył do zespołu The Clouds wraz z Rogerem i Nigelem Lomasami. Alan Gee pracował dla Alfreda Herbertsa. Johna Milesa i drummer Malcolm Jenkins miał nadzieję założyć kolejną grupę. Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek coś takiego miało miejsce, ale Malcolm nadal odnosił sukcesy, kiedy powrócił na powierzchnię wraz z występem The Ray King Soul Band na ich albumie Live at the Playboy Club.  
 
Na tym jednak historia Pickwicks się nie zakończyła. Nawet po tym, jak zespół zakończył swoją działalność, ich dziedzictwo trwało jeszcze trochę dłużej… cóż, przynajmniej nazwa zespołu tak. Wygląda na to, że po rozwiązaniu Coventry's Pickwicks grupa muzyków z Manchesteru kupiła prawa do nazwy zespołu. W latach sześćdziesiątych można było łatwo zarejestrować nazwę. Wersja Manchesteru zespołu koncertowała w Niemczech i innych częściach Europy.

 

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Apple Blossom Time/I Don't Want To Tell You AgainPickwicks05.1964--Decca F 11901[written by Von Tilzer, Fleeson][produced by President Records]
You're Old Enough (To Be In Love)/Hello LadyPickwicks08.1964--Decca F 11957[written by Julien][produced by President Records]
Little By Little/I Took My Baby HomePickwicks01.1965--Warner Bros. WB 151[written by Mills][produced by Larry Page]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz