niedziela, 13 marca 2022

Radiators

 Dzięki wyczynowi ciągłości rzadko spotykanemu w świecie muzyki rockowej, pięcioosobowy skład w roku ich rozpadu (2011) jest taki sam, jak w momencie założenia zespołu w 1978 roku. Występowali na każdym festiwalu New Orleans Jazz & Heritage od powstania do końca (1979 - 2011). The Radiators mieli repertuar, który obejmował ponad trzysta oryginalnych piosenek - wiele z nich nigdy nie ukazało się na albumie - i ponad tysiąc coverów (lub częściowych coverów użytych jako część składanki). Za zgodą zespołu ponad 500 nagrań koncertowych zostało udostępnionych bezpłatnie (do użytku niekomercyjnego) w internetowym archiwum. 10 czerwca 2011 w Tipitina's w Nowym Orleanie, podczas drugiego z trzech ostatnich koncertów, The Radiators zostali wprowadzeni do The Louisiana Music Hall of Fame.

The Radiators powstał w styczniu 1978 roku po jam session w garażu klawiszowca Eda Volkera. W tym czasie Volker, Camile Baudoin i Frank Bua Jr. byli w zespole The Rhapsodizers, podczas gdy Dave Malone i Reggie Scanlan byli w zespole Road Apple. Scanlan był również, niedługo wcześniej, członkiem zespołu koncertowego profesora Longhaira. Pięciu muzyków natychmiast nawiązało kontakt. Scanlan powiedział później: „Jamowaliśmy przez pięć godzin bez przerwy, a następnego dnia wszyscy opuścili nasze stare zespoły. 6 kwietnia 2019 r. Reggie Scanlan przypomniał, jak zespół stał się „The Radiators”, wiele koncertów razem, bez formalnej nazwy zespołu, uznano, że nazwa jest potrzebna, Scanlan zasugerował nazwę. 

 Jako muzycy o ugruntowanej pozycji w Nowym Orleanie, nowo utworzony zespół szybko znalazł pracę w miejskich barach i klubach, w tym cotygodniowy występ w środę wieczorem w Luigi's Pizza Parlor na Elysian Fields, który został odwołany po tym, jak Bua przyniósł prawdziwą piłę łańcuchową podczas wykonywania ich piosenki „Texas Chainsaw Massacre”.Ich energiczny styl rock and rolla szybko zyskał fanów wśród miejscowych, zwłaszcza wśród studentów Uniwersytetu Tulane. W ciągu kilku lat zespół wydał swój pierwszy album, Work Done on Premises, we własnej wytwórni Croaker. Odpowiednio, jak na koncerty, był to podwójny album na żywo, nagrany 9 maja 1980 roku w klubie Tipitiny w Nowym Orleanie, ulubionym miejscu, do którego Radiators mieli wracać wiele razy w przyszłości. Większość piosenek na „Work Done on Premises” została napisana przez Eda Volkera, z jednym „Hard Core” przypisywanym całemu zespołowi, a drugi „Red Dress”, będącym efektem współpracy Volkera i gitarzysty Dave'a Malone'a. 

 W następnym roku zespół wydał swój pierwszy album studyjny, Heat Generation, ponownie w wytwórni Croaker. Podobnie jak wszystkie przyszłe albumy studyjne Radiators, ten zawierał przede wszystkim wypróbowany i przetestowany materiał z ich występów na żywo, a nie nowe kompozycje stworzone na potrzeby albumu. Wszystkie piosenki zostały napisane przez Volkera, z wyjątkiem bardzo krótkiego utworu tytułowego, który został przypisany całemu zespołowi. Żaden z albumów nie przyciągnął zbytniej uwagi w całym kraju, ale oba pomogły ugruntować reputację zespołu w Nowym Orleanie. Po tym krótkim przedsięwzięciu, jakim było tworzenie albumów, zespół skupił się z powrotem na tym, co robili najlepiej: występowaniu na żywo. Grali koncerty długości maratonu z naciskiem na funkowe rytmy taneczne zmieszane z ognistymi rockowymi zagrywkami, a ich popularność wciąż rosła. Gdy studenci z Tulane ukończyli szkołę i przenieśli się do innych miast, rozpowszechnili wieści o The Radiators , a zespół zaczął tworzyć bazę fanów poza Nowym Orleanem i Luizjaną. To właśnie w tej epoce The Radiators zaczęli grać na balu M.O.M., prywatnej maskaradzie i koncercie odbywającym się co roku w Nowym Orleanie przed Mardi Gras. Poprzedni zespół Eda Volkera, The Rhapsodizers, występował wcześniej na tej imprezie, więc to naturalne, że The Radiators przejęli tę funkcję. Bal M.O.M., wystawiony przez renegata Krewe z Mystic Sierot i Misfits, stałby się inspiracją dla innych prywatnych imprez organizowanych przez grupy fanów Radiators w innych miastach. 

 Rosnąca popularność zespołu, w połączeniu z wygraną batalią zespołów sponsorowanych przez Epic, przyciągnęła uwagę głównych wytwórni, a w 1987 roku Radiators podpisali kontrakt z Epic Records i po raz pierwszy od ponad pół dekady weszli do studia nagraniowego. Rezultatem był Law of the Fish, ich pierwszy prawdziwy hit, który dotarł do #139 na liście Billboard - prawie, ale nie do końca, w pierwszej setce. Album został pozytywnie porównany do takich wykonawców jak Little Feat i The Allman Brothers Band. Ich kolejny album wydany w Epic, „Zig-Zaggin' Through Ghostland” z 1989 roku, był ich największym wydawnictwem w historii, awansując aż na 122 miejsce na liście Billboard, ale nie zdołał również złamać pierwszej setki, a kiedy Total Evaporation, ich trzeci album z Epic, nie udało się w ogóle wejść na listy przebojów, drogi zespołu i wytwórni się rozeszły. Później wytwórnia wydała Party On, kompilację utworów z trzech albumów Epic The Radiators, oraz The Best of the Radiators: Songs from the Ancient Furnace, kolejną kompilację z utworami z tych samych trzech albumów oraz trochę wcześniej niepublikowanego materiału. Jeden z krytyków napisał o tym ostatnim, „to nie była najlepsza era Radiatorów”. Nawet ci, którzy się z tym zgadzają, musieliby jednak przyznać, że była to era ich największego mainstreamowego sukcesu. 

 Chociaż dotychczasowy sukces tradycyjnego rock and rolla umykał Radiatorom, udało im się przynajmniej stworzyć wystarczająco szeroką bazę fanów, aby mogli regularnie organizować krajowe trasy koncertowe. W 1992 roku wydali Snafu 10-31-'91 w swojej starej wytwórni Croaker. Był to album koncertowy - ich pierwszy od ponad dekady -nagrany w Nowym Orleanie, na prywatnej imprezie Halloween zorganizowanej przez Krewe of SNAFU, 31 października 1991 roku. Ten samodzielnie wydany album nie był szeroko rozpowszechniany, a jego kopie są rzadkie .

 

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Law of the FishRadiators12.1987-139[16]Epic 40 888[produced by Rodney Mills]
Zig-Zaggin' Through Ghostland Radiators04.1989-122[11]Epic 44 343[produced by Rodney Mills]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz