Web Analytics Z archiwum...rocka : Five For Fighting

niedziela, 22 października 2017

Five For Fighting

Historia grupy Five For Fighting to w zasadzie historia jednego człowieka - wokalisty, pianisty, satyryka i świetnego komentatora współczesności - Johna Ondrasika.
Ale to tylko jeden punkt widzenia. John: "Five For Fighting to także grupa ludzi, muzyków i nie-muzyków’, z ogromną pasją realizujących swoje pomysły na życie właśnie poprzez nagrywanie piosenek".
Ale tak naprawdę Five For Fighting wymyka się wszelkim opisom. "Chodziło o stworzenie metafory, pokazującą całą tą walkę z gigantem, jakim jest show business. Walkę, żeby twoje nagrania były grane i słuchane, a jednocześnie żebyś nie zaczął brzmieć fałszywie czy trywialnie."
Urodzony i wychowujący się w rozległej dolinie San Fernando (okolice Los Angeles), Ondrasik pod czujnym okiem matki - nauczycielki gry na fortepianie - zaczął pobierać pierwsze nauki gry na tym instrumencie już w wieku dwóch lat! Dopiero potem zainteresował się sportem i tym zainteresowaniom Five for Fighting zawdzięcza swoją intrygującą nazwę (termin oznaczający w hokeju pięciominutowe wykluczenie z gry za bójkę na lodowisku).
Five For Fighting jest można rozpatrywać zatem na wielu płaszczyznach. Ale najlepiej posłuchać co o zespole i jego pierwszej płycie "America Town" ma do powiedzenia sam John Ondrasik:
"America Town" to ambitna i w pełni satysfakcjonująca mnie płyta. Ponieważ kompozycje nie muszą być specjalnie komplikowane, żeby brzmieć ciekawe, czego dowodem jest popularność Dave’a Matthewsa, Bena Foldsa czy nawet the Beatles i Eltona Johna, nie łatwo jest mi sklasyfikować to, co robię. "Easy Tonight" wydaje się opowiadać o miłości, a w rzeczywistości dotyczy samobójstwa. "The Last Great American" przywołuje w na myśl czasy wojny secesyjnej, a jest ironiczną przypowieścią o człowieku, który zaraz przed zakopaniem żywcem domyka wieko swojej własnej trumny. Kojący dźwięk fortepianu w "Jainy" czy "Love Song" maskuje tylko niewygodne tematy, poruszane w tych utworach."

Umiejętność grania na pianinie Ondrasik odziedziczył po matce, a gry na gitarze - po siostrze. "Miałem chyba 13- 14 lat, kiedy moja siostra dostała na urodziny pierwsza gitarę. Momentalnie jej ją zabrałem i samemu zacząłem się uczyć na niej grać." W tym czasie skończył uczęszczać już na obowiązkowe lekcje fortepianu, gitara stała się dla niego podstawowym instrumentem. "Za wszystkie oszczędności kupiłem sobie najbardziej jadącą po oczach gitarę elektryczną i tani wzmacniacz, napisałem swój pierwszy kawałek Frampton Comes Alive i ćwiczyłem go chyba przez dwa lata. Przez lata nie nauczyłem się grać jakoś rewelacyjnie, ale wystarczająco dobrze, żeby komponować na gitarze piosenki."
Po ojcu astrofizyku, John odziedziczył za to imponujące zdolności matematyczne, dzięki którym zdobył stopień licencjata z matematyki stosowanej. "Zacząłem od studiowania informatyki, ale po jakimś czasie okazało się, że dziennie spędzam dziesięć godzin przed komputerem a tylko dwie przed fortepianem. Zmieniłem więc kierunek studiów na matematykę, dzięki czemu nad książkami zacząłem spędzać już tylko 2 godziny, a nad fortepianem i gitarą dziesięć."
"Najlepszym kawałkiem z "America Town" jest chyba "Superman", trzy i pół-minutowy klasyczny rockowy materiał, podany w bardzo… popowy sposób. Opowiada o kimś, komu wydaje się, że jest super-człowiekiem - ma do spełnienia szczególną, wyimaginowaną misję, która zastępuje cały sens jego jesterstwa . Inne rodzaje heroizmu pojawiają się też w utworach "America Town" i "Michael Jordan".
Trzecim ‘instrumentem’ Johna jest głos, szkolony zresztą w operze. A ponieważ idolami przyszłego wokalisty Five For Fighting byli The Beatles, Journey, Stevie Winder, Elton John czy nawet Earth, Wind & Fire, kiedyś musiał on dokonać wyboru między rock’n’rollem, a operą. "Na zrezygnowaniu z niej zaważyło to, że chciałem pisać piosenki, a nie arie operowe." A pisał już wtedy dużo, chociaż: "jeden kawałek był gorszy od drugiego". "Długo się z nimi męczyłem - mówi John - Ale tak to chyba jest: żeby napisać coś dobrego trzeba nieraz pisać i pisać…"
Powstanie "America Town" John, mózg Five For Fighting, zawdzięcza chyba tylko swojemu hartowi ducha. W ostatnich latach Ondrasik już dwa razy padł ofiarą upadających wytwórni płytowych, czy zerwanych umów z ich dyrektorami artystycznymi. "Jestem dumny, że ten album mógł wreszcie ujrzeć światło dzienne. I to właśnie teraz nazwa całego projektu jest chyba najbardziej adekwatna - walczyłem o jego istnienie jak lew."
Utwory zamieszczone na "America Town" zostały napisane według jednej prostej zasady - łączą w sobie zgrabne melodie, klasyczną strukturę, wpadające w ucho refreny i fantastyczne wykonanie. Niezależnie czy jest to proszący się o zanucenie "Out Of Love Again" czy "Bloody Mary", radosne i harmonijne "Something About You" czy "Alright", albo jakikolwiek ze wspomnianych już utworów. To po prostu kawał dobrej, muzycznej roboty. Podobnie jak inne, nagrane już Wielkie Albumy, tak i ten po usunięciu z niego wszelkich ‘warstw’ ukazuje same rewelacyjnie skomponowane i napisane utwory.
Album powstał przy udziale producenta Gregga Wattenburga i muzyków sesyjnych. Gregg grał na pianinie, gitarze, śpiewał, a także ‘wycisnął z siebie parę fałszywych nut’ na skrzypcach w kawałku "Michael Jordan". "Bardzo podobało mi się podejście Gregga do pracy nad tą płytą - ‘nie kombinujmy, po prostu dajmy się ponieść emocjom’. Pracowaliśmy długo i ciężko, razem spędziliśmy w studio wiele dni i nocy i mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z tego, co zrobił". Do ostatecznego zmiskowania "Easy Tonight", "Superman", "Bloody Mary" i "Something About You" poproszono zaś Jacka Josepha Puiga - wcześniej pracującego już z The Goo Goo Dolls, Beckiem, Counting Crows czy Semisonic.
Dzięki poczuciu dynamiki, wyrazistym wokalom i życiowym opowieściom o życiu we współczesnej Ameryce, Ondrasik z pomocą Nicka Lowe, nagrał płytę dla wielu popową. Zaaranżowaną nadzwyczaj mało skomplikowanie. Nieraz z tekstami podchwytliwymi, nieraz z dowcipnymi, ale zawsze do bólu szczerymi.
"Ta muzyka pochodzi prosto z serca i dlatego tak przekonuje do siebie innych. Na tej płycie każdy znajdzie coś dla siebie - od początku chciałem nagrać płytę, do której nucić będzie mogło 8-letnie dziecko, student czy np. starszy fan Boba Dylana. Największym wyróżnieniem, jakie może spotkać tą płytę, to jeżeli za 10 lat ktoś wyjmie ją z półki, włoży do odtwarzacza i nadal będzie mu się ona podobała."
Jak na razie to właśnie cała historia Five For Fighting. I tak jak Superman znalazł swoich fanów, tak niedługo i "America Town" znajdzie spore grono swoich wielbicieli. Wszyscy, którzy słyszeli już wspomnianą płytę nie mają co do tego cienia wątpliwości. John Ondrasik o piosenkach z płyty "Amercia Town":

"Something About You" "Nigdy nie przypuszczałem, że napiszę tak promieniujący szczęściem utwór. Ale nigdy nie przypuszczałem również, że będę miał tak cudowną żonę i dziecko." "Easy Tonight" "Zarzekałem się, że nigdy nie napiszę nic o samobójstwie, a jednak. Opowiada o facecie, którego narzeczona targnęła się na swoje życie. Najistotniejszy jest tu jeden fragment tekstu: Nie wiem dokąd zmierzam, ale powoli już tam jestem. Wymowa całego utworu jest oczywiście jak najbardziej potępiająca takie zachowanie." "Superman" "Ten utwór opowiada o człowieczeństwie, potrzebie przynależności i pewnej blokadzie uczuć. Nawet Superman potrzebuje czasem być człowiekiem. Chcemy być supermenami w naszym życiu, ale to nadzwyczaj trudne, bardzo rozczarowujące i bardzo odczłowieczające. A nieraz wystarczy popatrzeć tylko w głąb siebie…" "Bloody Mary (A Note On Apathy)" "Ten kawałek symbolizuje wszechpanującą apatię. Łatwo jest być apatycznym. Łatwo jest być leniwym. Mężczyzna w tekście kocha się z uwodzicielską Krwawą Mary i mimo iż próbuje od niej uciec, ona zabiera mu życie, pozbawia go kontroli tego, co robi. Żeby żyć, trzeba się o to życie troszczyć." "America Town" "Popatrzcie na naszych rządzących. Władza kojarzy się już prawie tylko z manipulacjami, propagandą, mijaniem się z prawdą, okradaniem czy unikami przed pociągnięciem do odpowiedzialności. Takie właśnie jest dzisiaj "America Town". Kłamstwo stało się pewnego rodzaju sztuką. Co ciekawe, jeżeli z wyrazów ‘political speech’ (mowa polityczna) i ‘poetical speech’ (mowa poetycka) weźmie się jedyne różniące te wyrazy litery - to tworzą one… właśnie wyraz "lie" (kłamstwo)." "Jainy" "’Jainy’ to dla mnie samotność i piękno." "Out Of Love Again" "Chciałbym mieć w swoim repertuarze więcej takich kawałków. To prawdziwe, dobre rockowe granie. Trochę dziwaczne, trochę inne, ale dalej bardzo fajne. Może nie brzmi za wesoło, ale jeżeli głębiej przyjrzeć się jej wymowie, to taka właśnie jest." "Boat Parade" "Tu znajdziecie kolejny komentarz polityczny. W kadłubie tego statku jest dziura. Możemy wiosłować ile sił, ale to i tak nic nie da. W końcu i tak okazuje się, że i w głowie kapitana też jest dziura. A statek bez kapitana daleko nie popłynie. Od strony muzycznej tek utwór jest hołdem dla The Who." "Alright" "Wydaje się, że wszystko jest w porządku. Ale jeżeli przyjrzeć się głębiej naszemu schronieniu, wszystko staje się bardzo, bardzo pokręcone."

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Superman (It's Not Easy)Five For Fighting09.200148[3]14[35]Aware 79661[gold-US][written by J Ondrasik][produced by Gregg Wattenberg]
100 YearsFive For Fighting11.2003-28[22]Columbia 674575 2 [platinum-US][written by J Ondrasik][produced by Gregg Wattenberg]
The Riddle (You and I)Five For Fighting05.2006-40[18]Aware[written by J Ondrasik][produced by John Ondrasik/Curt Schneider/Andrew Williams/Mark Endert]
ChancesFive For Fighting07.2009-83[1]Aware[written by J Ondrasik,Greg Wattenberg][produced by Greg Wattenberg]
Superman (It's Not Easy)Five For Fighting07.201080[1]-Aware[written by J Ondrasik][produced by Gregg Wattenberg]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
America townFive for Fighting09.2000169[1]54[46]Aware 63 759[platinum-US][produced by Gregg Wattenberg]
The Battle for EverythingFive for Fighting02.2004-20[42]Aware/Columbia 86186[platinum-US][produced by Five For Fightning,Gregg Wattenberg,Bill Bottrell]
Two LightsFive for Fighting08.2006-8[5]Aware/Columbia 471[produced by Andrew Williams, Curt Schneider, John Ondrasik]
SliceFive for Fighting10.2009-34[2]Aware[produced by Five for Fighting,Gregg Wattenberg]
BookmarksFive for Fighting09.2013-54[2]Wind-up 13353[produced by Gregg Wattenberg]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz