niedziela, 19 maja 2024

Matisyahu

Raper i wokalista Matisyahu znany jest z żywej mieszanki reggae i hip-hopu, z których większość przeplata się z jego duchowością i korzeniami w judaizmie. Kiedy Matisyahu pojawił się w 2004 roku ze swoim debiutanckim albumem Shake Off the Dust...Arise, jego muzyczna osobowość wydawała się niektórym nowością. Oto chasydzki Żyd - ubrany w czarny garnitur, czarny kapelusz z szerokim rondem nałożonym na jarmułkę i noszący pełną, nieprzystrzyżoną brodę - który mimo to wznosił toastowe rapy na temat chwały tradycyjnego judaizmu przy rytmach reggae w stylu dancehall prosto z Jamajki. Co więcej, swoje występy przerywał nurkowaniem na scenie.  

Jednak Matisyahu poważnie traktował swoje rzemiosło, a jego różnorodny styl wkrótce zdobył złote płyty i szeroką publiczność, a nawet otrzymał nominację do nagrody Grammy za album Youth z 2006 roku. Album ten, wraz z Light z 2009 roku i Spark Seeker z 2012 roku, również zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów reggae. Chociaż stonował wiele chasydzkich aspektów swojej osobowości na rzecz optymistycznego uniwersalizmu rapu i reggae-popu, pozostaje potężnym wykonawcą silnie powiązanym z Izraelem i nieustannie ląduje w pierwszej dwudziestce listy Billboard 200 dzięki albumom takim jak Akeda z 2014 r. i Undercurrent z 2017 r. 

W 2022 roku wydał swój siódmy album Matisyahu.  

Matisyahu urodził się jako Matthew Miller 30 czerwca 1979 roku w West Chester w Pensylwanii. Jego rodzina przeniosła się do Berkeley w Kalifornii, którą ostatecznie porzuciła i przeniosła się do White Plains w stanie Nowy Jork. Miller początkowo zbuntował się przeciwko swojemu tradycyjnemu żydowskiemu wychowaniu, uważając się za   hipisa, gdy był nastolatkiem. Jednak w wieku 14 lat podczas wyprawy kempingowej do Kolorado pogodził się z judaizmem i wkrótce potem odwiedził Izrael. Po powrocie do White Plains rzucił szkołę średnią i podróżował po kraju, aby wziąć udział w koncertach Phish. Po powrocie do domu zgodził się, aby rodzice wysłali go do  szkoły w Bend w stanie Oregon, gdzie zakochał się w reggae i hip-hopie i zaczął rapować na konkursach z otwartym mikrofonem.  

W wieku 19 lat wrócił do Nowego Jorku, aby uczęszczać do New School for Social Research na Manhattanie, ale dołączył także do Carlebach Shul, synagogi, w której wspierano jego muzyczne zainteresowania. Spotykając rabina Lubawicza, zainteresował się surową sektą chasydzkiego Lubawicza i zmienił imię na Matisyahu.  Kontynuując występy, Matisyahu zebrał zespół wspierający, w skład którego wchodzili gitarzysta Aaron Dugan, basista Josh Werner i perkusista Jonah David. Grupa nagrała Shake Off the Dust...Arise, która została wydana przez JDub Records w 2004 roku. Podczas trasy koncertowej promującej album Matisyahu nagrał jeden ze swoich koncertów w lutym 2005 roku i wydał materiał jako Live at Stubb's, który ukazał się w April Records dzięki uprzejmości Or Music, zanim został odebrany do dystrybucji krajowej przez Epic Records. Epic wydało go ponownie 23 sierpnia 2005 roku, kiedy Matisyahu koncertował po całym kraju i przygotowywał drugi album studyjny z producentem Billem Laswellem. 

Finalny produkt, Youth, ukazał się w marcu 2006 roku, zajmując pierwsze miejsce na liście przebojów reggae i czwarte na liście Billboard 200. Był także nominowany do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album Reggae. Równolegle wydana dubowa wersja albumu została udostępniona klientom wysyłkowym.  W międzyczasie muzycy wspierający Matisyahu zdecydowali się samodzielnie wydać dodatkowy materiał, przyjmując nazwę Roots Tonic dla pobocznego projektu. Roots Tonic Meets Bill Laswell był debiutem grupy w maju 2006 roku, a pod koniec roku ukazało się także combo EP/DVD No Place to Be. Jednak Jonah David opuścił zespół w czerwcu 2007 roku, a Roots Tonic faktycznie się rozwiązał, pomimo zatrudnienia zastępczego perkusisty Skooty Warnera. Zamiast tego cała grupa (bez Davida) skupiła się z powrotem na Matisyahu i w sierpniu 2009 roku wydała album Light, który ponownie znalazł się na szczycie list przebojów reggae i zajął dziewiętnaste miejsce na liście Billboard 200.

 Dwa lata później Live at Stubb's, Vol. 2, tym razem z towarzyszącym wydaniem DVD. Pod koniec 2011 roku wokalista zamieścił  zdjęcie z ogoloną głową i pejsami, opatrzone podpisem „Nigdy więcej chasydzkiej supergwiazdy reggae”. Transformacja wywołała dyskusję na temat stanowiska Matisyahu wobec judaizmu, ale w wywiadach starał się wyjaśnić tę zmianę jako pogłębienie jego osobistych przekonań duchowych i jako część większego pragnienia przedefiniowania swojej prawdziwej tożsamości artystycznej. Wyprodukowany przez Koola Kojaka (który wcześniej współpracował z Keshą i Nicki Minaj) album Spark Seeker z 2012 roku miał bardziej świecki ton i szerszą wrażliwość na reggae-pop. Był to trzeci z rzędu album piosenkarza, który znalazł się na czołowych miejscach list przebojów reggae i osiągnął 19. miejsce na liście Billboard 200.  

W 2014 roku Matisyahu wydał swój piąty album „Akeda”, który zadebiutował na czwartym miejscu list przebojów reggae i znalazł się na liście Top 40. Utwory zostały napisane podczas trasy koncertowej, a następnie nagrane w Studio G z producentem Stu Brooksem. Po wycieczce obejmującej przystanek w Jerozolimie Matisyahu wrócił do Jerozolimy do studio dla Release the Bound, cyfrowej EP-ki wydanej w 2016 roku. Kolekcja powstała we współpracy ze Stu Brooksem, Ambasador  RP i Salt Cathedral. Również w tym okresie stworzył zespół, w skład którego wchodzili długoletni współpracownicy, w tym basista Brooks, gitarzysta Aaron Dugan, perkusista Joe Tomino, perkusista Tim Keiper, perkusista Cyro Baptista i klawiszowiec Big Yuki. Współpracując z tą grupą, wydał w 2017 roku album Undercurrent, na którym eksplorował organiczne brzmienie, niemal inspirowane jazzem.  

Napędzany singlami „Step Out Into the Light” i „Back to the Old” album zajął 16. miejsce na liście Billboard 200. W 2021 roku wydał „Chameleon”, pierwszy singiel z jego siódmego albumu studyjnego, Salt Cathedral,który wyprodukował .


 

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
King Without A CrownMatisyahu02.2006-28[14]Epic 82876 78718 7[gold-US][written by Josh Werner, Matisyahu Miller][produced by Michael Caplan, Angelo Montrone, Jacob Harris]
YouthMatisyahu03.2006-121[2]Epic 82876 88728 2[written by Josh Werner, Matisyahu Miller][produced by Bill Laswell]
One DayMatisyahu03.2010-85[6]Epic [gold-US][written by Bruno Mars,Ari Levine,Matthew Miller,Philip Lawrence][produced by The Smeezingtons]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Live at Stubb'sMatisyahu11.2005-30[26] Or 96464[gold-US][produced by Michael Caplan, Jacob Harris, and Angelo Montrone]
YouthMatisyahu03.200646[1]4[19]Epic 82876809952 [UK][gold-US][produced by Bill Laswell, Ill Factor, and Jimmy Douglass]
LightMatisyahu09.2009-19[6]Epic 88697571272[produced by David Kahne,Eric Krasno,Adam Deitch,Prince Ben,Stephen McGregor (Son of Freddie),Fish and Norwood from Fishbone,Sly & Robbie]
Live at Stubb's, Vol. 2Matisyahu02.2011-89[1] Fallen Sparks FS 01LP[produced by Dub Trio Stu Brooks, Dave Holmes & Joe Tomino]
Spark SeekerMatisyahu08.2012-19[3] Fallen Sparks 42315[produced by Kool Kojak]
AkedaMatisyahu06.2014-36[1] Akeda 6626309429[produced by Stu Brooks]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz