poniedziałek, 13 listopada 2023

B.T. Puppy

Primary  B.T.  Puppy była odgałęzieniem Bright Tunes Productions, firmy Tokens.Wytwórnię  założył zespół The Tokens po sukcesie „The Lion Sleeps Tonight” dla RCA Victor. W skład Tokens wchodzili Hank Medress, Jay Siegel oraz bracia Mitchell i Philip Margo. Grupa powstała w Lincoln High School w Brooklynie w Nowym Jorku w 1955 roku. Pierwotnymi członkami byli Hank Medress, Neil Sedaka, Cynthia Zolotin i Eddie Rabkin. Jay Siegel zastąpił Rabkina w 1956 roku. Początkowo grupa nazywała się Linc-tones (od nazwy szkoły średniej), ale wykorzystali „The Tokens” na płycie, którą nagrali w 1956 roku [„I Love My Baby/While I Dream, „Melba 104]. W 1960 roku do Medressa i Siegela dołączyli bracia Phil Margo (18 lat) i Mitch Margo (13 lat), tworząc grupę o nazwie „Those Guys”. Napisali „Tonight I Fell in Love” i zabrali to do Morty Crafta w Warwick Records. Craft chciał płyty, ale nie podobała mu się nazwa „Those Guys”. Medress i firma zaproponowali Craftowi nazwę, której używali wiele lat wcześniej, a Craft zgodził się i wydał płytę. „Tonight I Fell in Love” okazał się hitem i zajął 15. miejsce na listach przebojów, al

e powiedzieli Craftowi, że podpisują kontrakt z RCA. Kiedy Craft zapytał ich, co RCA może im dać, czego Warwick nie mógł; odpowiedzieli zgodnie: „Otrzymujemy zapłatę!” 

 W RCA producentem grupy byli Hugo i Luigi, twórcy hitów, którzy wyprodukowali Sama Cooke'a. Podczas wczesnej sesji nagraniowej zapytali Tokens, czy mają jakieś piosenki, które chcieliby nagrać. The Tokens powiedzieli, że spodobała im się „Wimoweh”, południowoafrykańska piosenka ludowa Zulusów napisana przez Solomona Lindę i nagrana na początku lat pięćdziesiątych przez Pete'a Seegera i The Weavers. The Tokens zaśpiewali piosenkę, która w zasadzie jest intonacją słowa „Wimoweh”, co oznacza „lew”. Hugo i Luigi spodobała się ta piosenka, ale chcieli, aby melodia wokalu była ponad śpiewem, więc poprosili George'a Weissa o napisanie tekstu do „The Lion Sleeps Tonight”. Hugo i Luigi również chcieli, aby na płycie był jeszcze wyższy wokal w chórkach, więc sprowadzili operową sopranistkę Anitę Darian, która była poszukiwana, śpiewała w tle popowym i robiła komercyjne jingle.  

Kiedy dali jej partyturę, powiedziała, że nie może tak zaśpiewać, ale może zaśpiewać ją o oktawę wyżej. Osłupiali producenci powiedzieli: „To niemożliwe”. Ale niesamowity zasięg Darian  jest wyraźnie widoczny w „The Lion Sleeps Tonight”, podobnie jak w ich kontynuacji, „B'wa Nina (Pretty Girl)”. „The Lion Sleeps Tonight” stał się hitem nr 1 zespołu Tokens w USA. The Tokens nagrali dla RCA inne hity i wydali cztery albumy: The Lion Sleeps Tonight [RCA LSP-2514], We The Tokens Sing Folk [RCA LSP-2631], Wheels [RCA LSP-2886] i The Tokens Again [RCA LSP -3685], dwa ostatnie wydane po opuszczeniu RCA. Chociaż pierwszy album RCA przedstawiał tylko czterech wokalistów z tyłu, począwszy od drugiego albumu RCA, z grupą był także ich akompaniator, Joe Venneri. 

Po opuszczeniu RCA pod koniec 1963 roku założyli własną wytwórnię płytową o nazwie B.T. Puppy. B.T. pochodzi od wydawnictwa muzycznego Tokens, Bright Tunes, a imię szczenięcia było ukłonem w stronę RCA z ich psią maskotką Nipper. Siedziba firmy mieściła się pod adresem 1700 Broadway w Nowym Jorku. Firma była przedsięwzięciem 50-50 z Jerrym Blaine'em, właścicielem Jubilee Records. Jubilee była odpowiedzialna za produkcję i dystrybucję płyt produkowanych przez Tokens. Ich pierwszym hitem był wydany późnym latem 1964 roku utwór „He's in Town”, który osiągnął 43. miejsce na listach przebojów magazynu Billboard (3. miejsce w Wielkiej Brytanii zajął  cover zespołu Rockin' Berries).  

Wiosną 1966 roku utwór „I Hear Trumpets Blow” zajął 30. miejsce. Ostatecznie Tokens porzucili nagrywanie na rzecz własnej wytwórni i zaczęli nagrywać albumy dla innych wytwórni. W 1967 roku podpisali kontrakt z Warner Bros i nagrali album It's a Happening World [Warner Bros WS 1685], na którym wyprodukował przebój „Portrait of My Love”, który znalazł się na liście 40 największych przebojów. The Tokens zaoferowali Warner Bros wersję swojego późniejszego albumu LP Intercourse jako kontynuację It's a Happening World, ale Warners odrzucił ją i najwyraźniej także grupę. Następnie w 1969 roku grupa podpisała kontrakt z Buddah wydawcą albumu Both Sides Now [Buddah BDS 5059], który zawierał stereofoniczną wersję z nakładką „He's In Town”, nowe remake „The Lion Sleeps Tonight” i „Tonight I Fell In Love”, „oryginalna wersja utworu „I Hear Trumpets Blow”, a także mniejsze utwory „She Lets Her Hair Down (Early In The Morning)”, „Don't Worry Baby”, „Both Sides Now” i „Some People Sleep” .” Hank Medress opuścił grupę na początku lat 70-tych, aby zostać producentem (np. Tony Orlando & Dawn). Pozostałe trio kontynuowało działalność, nagrywając jako Cross Country w 1973 z płytą LP Cross Country [Atco SD 7024]. Oprócz własnej kariery The Tokens wyprodukowali innych artystów,   w B.T. Puppy i w innych wytwórniach. Wyprodukowali Chiffons i Randy and the Rainbows dla Laurie/Rust. 

Ich największym sukcesem w B.T. Puppy była   grupa Four Graduates z New Jersey, która po podpisaniu kontraktu z B.T. zmieniła nazwę na Happenings. The Happenings nagrali hit „See You In September”, który osiągnął 3. miejsce na amerykańskich listach przebojów w sierpniu 1966 r. The Happenings radzili sobie lepiej z „I Got Rhythm”, który zajął pierwsze miejsce na liście Cash Box Charts i miał kilka dodatkowych hitów z 1967 r.: „My Mammy” i „Why Do Fools Fall in Love”. The Happenings wydali w wytwórni dwa oryginalne albumy i kompilację Greatest Hits i chociaż pierwszy album i kompilacja znalazły się na listach przebojów, ich drugi album, Psycle, prawdopodobnie najlepszy w ich twórczości, w niewytłumaczalny sposób nie znalazł się na listach przebojów. The Happenings podpisali kontrakt z Jubilee Records, gdzie w 1969 roku wydali Peace of Mind [Jubilee JGS 8028]. Pierwsze 5 albumów wytwórni wypadło dobrze z jednym albumem The Tokens, trzema albumami The Happenings i jednym zarówno z Tokens, jak i Happenings. A potem opadł na dno. 

 Pod koniec 1968 roku, kiedy album Happenings i ich ostatni singiel zniknęły z list przebojów, B.T. nie miał już żadnych hitów na listach przebojów.  To prowadzi nas do trwałej tajemnicy dotyczącej B.T. Puppy. Co się stało po tych pierwszych pięciu albumach? Znalezienie dwudziestu jeden albumów wytwórni po pierwszych pięciu jest prawie niemożliwe, a jeśli taki znajdziesz, kosztuje to duże pieniądze. Dwadzieścia jeden albumów, wszystkie wydane w małych nakładach i niezbyt promowane. Wiele osób spekulowało, że B.T. Puppy mógł unikać płacenia podatków, ale nie wyglądało na to. Etykiety z oszustwami podatkowymi pojawiły się pod koniec lat 70-tych i na początku 80-tych XX wieku (BT Puppy już wtedy nie było) i miały na celu zapewnienie strat, które można było wykorzystać do zabezpieczenia zysków spółki-matki.  

Klasycznym przypadkiem jest wytwórnia Roulette Morrisa Levy’ego, która utworzyła wytwórnię Tiger Lily i w ciągu zaledwie dwóch lat wyprodukowała dla niej 100 słabo sprzedających się albumów. Tiger Lily kupowała taśmy-matki od nieistniejących już wytwórni lub zespołów, a następnie wydawała płyty z tym materiałem. Wydane albumy były ewidentnie niedokończone, z minimalnym masteringiem i kiepską grafiką na okładkach, które nie miały zachęcać potencjalnych klientów do zakupu. Firmy nie podejmowały żadnych wysiłków, aby promować płyty i szybko wyrzuciły kilka wyprodukowanych płyt na rynek odrzutów. Wytwórnia zażądałaby wówczas zawyżonych kosztów produkcji płyt, a spółka dominująca wykorzystałaby straty na pokrycie zysków spółki dominującej. Albumy produkowane przez te wytwórnie sprzedają się na dzisiejszym rynku kolekcjonerskim za duże pieniądze tylko dlatego, że są tak rzadkie. 

Wytwórnie te działały głównie w latach 1976-1980. Oprócz Tiger Lily w ten sposób rzekomo działało jeszcze kilka innych wytwórni. B.T Puppy niełatwo wpasowuje się w szablon tych etykiet unikania podatków. Po pierwsze,akcja B.T. Puppy zakończyła się w 1972 r., kilka lat przed świetnością oszustw podatkowych. Po drugie, albumy wytworni, choć rzadkie, posiadają pierwszorzędne walory graficzne i produkcyjne. Po trzecie, materiał wydany przez wytwórnię był zwykle nagrany we własnym zakresie, a nie zakupiony od innych firm. Według wywiadu z Mitchem Margo zawartego w notatkach do reedycji rzadkiego albumu Token Intercourse, Margo powiedział  o dziwnym zachowaniu B.T. Puppy, że „było to wypełnienie zobowiązania kontraktowego z naszym dystrybutorem, firmą Jubilee… Wcale mnie to nie zadowoliło. Wydrukowano bardzo niewiele i rzeczywiście jest to rzadkość”. Chociaż Margo mówił  konkretnie o albumie Intercourse, prawdopodobnie jest to wyjaśnienie wszystkich albumów po pierwszych pięciu. Przegląd niektórych z ostatnich dwudziestu jeden albumów wydaje się potwierdzać pogląd, że albumy powstawały bez oczekiwania, że staną się hitami. Większość albumów była autorstwa nieznanych. Album Brute Force z pewnością był na tyle kontrowersyjny, że został zakazany w radiu. Wreszcie, mimo że słowo „stosunek” oznacza „rozmowę”, nikt nie podejrzewałby, że znajdzie się na liście 200 bestsellerów, jeśli w ogóle będzie dostępny w sklepach płytowych. Podobnie jak w przypadku spełniającego kontrakt singla Crystals „(Do) The Screw” Phila Spectora, można się zastanawiać, czy B.T. Puppy cały czas miała na myśli inne znaczenie tego słowa.

                 Single na listach przebojów

Swing/A girl named Arlene	Tokens 	05.1964	 105.US		
He's in Town / Oh Katty	Tokens 	08.1964 43.US	
The Three bells [The Jimmy Brown song]/A message to the world	Tokens 	11.1965	 120.US	
I Hear Trumpets Blow / Don't Cry, Sing Along With the Music	Tokens 	03.1966	 30.US	
Greatest moments in a girl's life/Breezy	Tokens 	05.1966	 102.US	
Life is groovy/Split	United States Double Quartet:Tokens The Kirby Stone Four 	01.1967	 110.US	
See You In September The Happenings 07.1966 3.US
Go Away Little Girl  The Happenings 10.1966 12.US
Goodnight My Love  The Happenings 12.1966 51.US
I Got Rhythm The Happenings 04.1967 3.US
My Mammy The Happenings 07.1967 13.US
Why Do Fools Fall In Love The Happenings 09.1967 41.US
Music, Music, Music The Happenings 02.1968 96.US
Breaking Up Is Hard To Do The Happenings 07.1968 67.US


             Albumy na listach przebojów

I Hear Trumpets Blow	Tokens	05.1966	 148.US	B.T. Puppy 1000	
Back to back	Tokens/The Happenings	07.1967	 	134.US	B.T. Puppy 1002
The Happenings   Happenings 09.1966  61.US
The Happenings Golden Hits  Happenings 08.1968   156.US

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz