Web Analytics Z archiwum...rocka : Deep Forest

czwartek, 31 stycznia 2019

Deep Forest

Deep Forest to duet, który tworzą dwaj Francuzi - Michel Sanchez i Eric Mouqet. Pierwszy z nich urodził się w miejscowości Somain 1 lipca 1957 roku. Już od wczesnego dzieciństwa jeden z twórców Deep Forest otrzymywał staranne wykształcenie muzyczne. W wieku 4 lata rozpoczął naukę gry na akordeonie, którą kontynuował później w kilku szkołach muzycznych.


W paryskim konserwatorium uczuł się dodatkowo gry na fortepianie i organach, jednak po trzech latach musiał przerwać studia z powodu trudności finansowych. To właśnie tam po raz pierwszy zetknął się z muzyką etniczną z różnych rejonów świata. W 1980 roku powrócił do rodzinnej północnej Francji, gdzie rozpoczął pracę w jednym ze studiów nagraniowych. Porzucił też muzykę klasyczną i skupił się na elektronice, która oferowała znacznie bogatsze brzmienie i większe możliwości. Na początku lat 90-tych poznał Mouqeta, drugą połowę Deep Forest.

Eric Mouqet urodził się w Valenciennes 19 marca 1960 roku. W przeciwieństwie do kolegi z zespołu, jest muzycznym samoukiem. W wieku kilkunastu lat nauczył się grać na organach elektrycznych, które otrzymał w prezencie urodzinowym. Umiejętności szlifował w lokalnym zespole, grającym przeboje The Rolling Stones, Yes i Genesis. Wkrótce zaczął tworzyć oprawę muzyczną do reklam i nawiązał współpracę z kilkoma francuskimi artystami, jak chociażby Patsy i Jackie Quartz. W ten właśnie sposób trafił na Michela Sancheza.

To właśnie Sanchez był inicjatorem powstania Deep Forest. Impulsem do tego był moment, kiedy usłyszał nagrania ludowych pieśni afrykańskich Pigmejów z Gabonu i Kamerunu. Wpadł na pomysł zmiksowania tego materiału z muzyką elektroniczną i do współpracy zaprosił Mouqeta. Początkowo płyta miała zostać wydana z okazji Dnia Ziemi, dlatego firmująca ją nazwa duetu miała podkreślać rolę lasów tropikalnych w życiu naszej planety. Także pojawiające się na tej i następnych płytach logo zespołu, którym jest chiński symbol oznaczający las, ma zwracać uwagę na ten problem. Nie bez znaczenia był też fakt, że u podstawy wszystkich kompozycji leżały utwory wykonywane przez społeczności żyjące właśnie w tym środowisku. W studiu Sancheza i Mouqeta wspomagał znany z grupy Telex Dan Lacksman.

Debiutancki album duetu ukazał się w 1992 roku. Sprzedał się w imponujących 3 milionach egzemplarzy i przyniósł muzykom nominację do nagrody Grammy. Promującym singlem był utwór "Sweet Lullaby", w którym wykorzystano fragmenty tradycyjnej kołysanki z Wysp Salomona, śpiewanej przez ich mieszkankę o imieniu Afunakwa. Muzycy sukces zawdzięczali umiejętnemu wyważeniu proporcji między elektronikę a muzyką afrykańskich kultur. Nazwano ich nawet twórcami nowego rodzaju world music - etnicznej elektroniki.

Nie obyło się jednak bez zgrzytów. Sanchez i Mouqet zostali oskarżeni o bezprawne wykorzystanie nagrań plemiennych pieśni, pochodzących z archiwów UNESCO. Spór, momentami przebiegający w bardzo ostrym tonie, ostatecznie zakończył się poza salą sądową. Wydawca płyty zgodził się wypłacić należne drugiej stronie odszkodowanie. Zespołowi zarzucano także wykorzystywanie lokalnego folkloru w celach czysto finansowych, bez doceniania jego twórców.

Na drugiej płycie, "Boheme", muzycy z tropikalnej Afryki przenieśli się na wschód Europy i w swoich kompozycjach wykorzystali melodie węgierskie i cygańskie. W trakcie prac nad albumem prace duetu wspomagał Joe Zawinul, austriacki klawiszowiec, znany ze współpracy z legendą jazzu Milesem Davisem. "Boheme" powtórzyła sukces poprzedniczki, ponownie przyciągając miliony fanów do sklepów. Płyta przyniosła muzykom kolejną nominację do Grammy, tym razem zamienioną już na statuetkę.

Kolejne albumy były owocem coraz to nowych inspiracji. W nagraniach muzycy czerpali z tradycyjnej muzyki wszystkich zakątków świata, od Hiszpanii i krajów latynoamerykańskich, przez rejon Pacyfiku, do Chin i krajów Orientu. Deep Forest często korzystał z pomocy artystów tworzących muzykę etniczną w tych właśnie regionach. Wśród wielu muzyków współpracujących z francuskim duetem warto wymienić Wesa Madiko i Cheba Mami.

Deep Forest spotkali się także z byłym członkiem Genesis, Peterem Gabrielem, z którym nagrali utwór "While The Earth Sleeps", wykorzystany w filmie "Dziwne dni" z 1995 roku. To nie jedyny związek duetu z branżą filmową. Muzycy zapewnili oprawę dźwiękową do francuskiego "Le Prince du Pacifique" i japońskiego "Kusa No Ran". Ponadto ich hit "Sweet Lullaby" wykorzystany został w popularnym dzięki serwisowi YouTube filmiku "Where the Hell is Matt?".

Obficie czerpiąc z muzyki różnych kultur, Deep Forest nie zapomina o trudnej sytuacji, w jakiej często znajdują się te społeczności. Cześć dochodów ze sprzedaży pierwszego albumu duetu zasiliła konto funduszu, mającego pomóc w upowszechnianiu wśród Pigmejów sztuki uprawy ziemi i przez to skłonienie ich do porzucenia nomadycznego trybu życia, jak również poprawienia opieki medycznej w tym rejonie. Podobnie było w przypadku drugiej płyty, tym razem muzycy wsparli Fundację Gyoörgy Martina, chroniącą kulturę cygańską na Węgrzech. Deep Forest wspiera także wiele organizacji ekologicznych.

W ostatnich latach obaj członkowie zespołu bardziej angażują się w solowe projekty niż we wspólną pracę jako Deep Forest. Sanchez ma na koncie dwie płyty sygnowane własnym nazwiskiem, wyprodukował też albumy kilku wykonawców. Mouqet również zajmował się produkcją i komponowaniem dla innych, jest także założycielem grupy Dao Dezi. Wspólnie z Catherine Lara jest autorem płyty mającej stanowić oprawę muzyczną francusko-polskiego komiksu "Thorgal". Obecnie pod szyldem Deep Projects przygotowuje trzy płyty, które mają być utrzymane w stylu pierwszych płyt nagranych wspólnie z Sanchezem. Pierwsza z nich, "Deep Brasil", ukazała się w 2008 roku. Następnymi mają być "Deep China" i "Deep Africa".

Jedną z pozamuzycznych pasji Mouqeta jest astronomia, którą zaczął się interesować jeszcze jako nastolatek. Jest nawet właścicielem małego obserwatorium, położonego w małej wiosce Rumaucourt. Działająca od 1999 roku placówka dostarcza profesjonalnych obrazów kosmosu, często wykorzystywanych w specjalistycznych magazynach.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Sweet LullabyDeep Forest02.199410[8]78[8]Columbia 6599242[written by Eric Mouquet, Michel Sanchez][produced by Dan Lacksman][6[12].Hot Disco/Dance;Epic 74 919 12"]
Deep ForestDeep Forest05.199420[4]-Columbia 6604115[written by Eric Mouquet, Michel Sanchez][produced by Dan Lacksman][4[12].Hot Disco/Dance;550 Music 77 578 12"]
Savana DanceDeep Forest07.199428[2]-Columbia 6606352[written by Eric Mouquet, Michel Sanchez,Cooky Cue][produced by Dan Lacksman]
Marta's SongDeep Forest06.199526[2]-Columbia 6621402[written by Eric Mouquet, Michel Sanchez][produced by Eric Mouquet, Michel Sanchez][13[11].Hot Disco/Dance;550 Music 77 901 12"]
MadazuluDeep Forest05.1998---[written by Eric Mouquet, Michel Sanchez][produced by Deep Forest][40[5].Hot Disco/Dance;550 Music 78 767 12"]
Endangered SpeciesDeep Forest09.2002---[written by Beverly Jo Scott, Eric Mouquet, Michel Sanchez][produced by Eric Mouquet, Michel Sanchez][20[11].Hot Disco/Dance;St.George [import]"]
Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Deep ForestDeep Forest02.199415[21]59[25]Columbia 4741782[gold-US][gold-UK][produced by Dan Lacksman, Guilain Joncheray]
BohemeDeep Forest06.199512[6]62[12]Columbia 4786232[produced by Deep Forest]
ComparsaDeep Forest01.199860[1]127[5]Columbia 4887252[produced by Deep Forest]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz