czwartek, 5 lipca 2018

Raymond Froggatt

Raymond William Froggatt (znany również jako "Froggy") urodził się w Bordesley Green , w Birmingham , Wielka Brytania 13 listopada 1941r, to brytyjski kompozytor i piosenkarz .
 

Urodzony w Birmingham, Anglia, debiutował na imprezie firmy Dunlop i otrzymał dziesięć centów za swój występ. Froggatt był chorowitym dzieckiem, który spędził większość swojej młodości na walce z gruźlicą w sanatorium Yardley. Opuścił szkołę w latach 50-tych i imał się wielu dziwnych prac. Miał nawrót gruźlicy w wieku 18 lat, która tym razem zaatakowała jego nerki i pęcherz moczowy. Chociaż izolowany w kolejnym sanatorium, zainteresował się poezją i postanowili założyć zespół. Po ogłoszeniu w Birmingham Evening Post, spotkał młodego gitarzystę Hartley'a "H." Caina, basistę Lou Clarka, oraz perkusistę Lena Ablethorpe.
 

Froggatt zaczął występować we wczesnych latach 60-tych z repertuarem rock'n'rollowym ze swoim zespołem w klubach w Belfry, początkowo znanym jako Buccaneers, później Monopoly i ostatecznie The Raymond Froggatt Band, którego basistą był Louis Clark z Electric Light Orchestra znany z serii płytowej Hooked on Classics . Podpisali kontrakt z Polydor w 1964 ,ale sukces umyka im, chociaż Dave Clark Five miał duży hit "Red Balloon" autorstwa Froggatta w w 1968 roku. Jego własna wersja tego utworu pod tytułem "Callow La Vita", osiągnął # 3 w Holandii . Inna piosenka Froggy'ego "Big Ship", została przebojem Cliffa Richarda w 1969 roku.
 

Froggatt podpisał kontrakt z Bell Records w 1972 roku, gdzie on i Monopoly wydali swój pierwszy album, Bleach. Pierwszy singiel z albumu "Singer" została niewłaściwie wypromowana przez nieudolnego didżeja, który odtworzył płytę zbyt szybko w programie Roundtable Show. Słuchacze mieli niezły ubaw i singiel przepadł na rynku. Mimo to, album sprzedawał się dość dobrze.
 

Po tym jak jego kontrakt z Bell wygasł, Froggatt podpisał kontrakt z przedsiębiorcą Donem Ardenem, , który próbował wylansować zespół na scenie muzycznej Stanów Zjednoczonych , ale bez powodzenia,co doprowadziło do upadku zespołu.
Arden umieścił Froggatta w staffie Robbins EMIL Music Publishers i wcześniej sprzedał prawa do przyszłych nagrań wytwórni Warner Brothers. Jego pierwszy singiel dla Warner nie zaistniał na rynku, ale jednak wytwórnia zaproponowała mu nagranie płyty w studiu Manor w Oxfordzie. Rogues and Thieves ukazał się w 1974 roku i niemal dotarł do list przebojów, ale w większości został zignorowany . Arden następnie zorganizował tournée z zespołem Wizzard, który grał zupełnie inny rodzaj muzyki. Stres związany z trasą spowodował rozdżwięk z Monopoly i ostatecznie poszli własnymi drogami.
 

W tym czasie Froggatt pracował przy produkcji muzycznej opartej na życiu Szekspira, którą Arden sprzedał ATM Music. Została nakręcona jako film telewizyjny , ale nigdy nie emitowany. Arden następnie założył wytwórnię Jet Records w Stanach Zjednoczonych i Froggatt przeniósł się tam. Choć prosił o zwolnienie go z umowy, Arden odmówił. Niedługo potem nieuczciwy dyrektor handlowy zbankrutował i Froggatt został bez środków do życia. Jego dawny kolega Cain zachęcał go do rozmowy z Arden, który pomógł im, dostać się do USA aby nagrać Memphis Moonshine. Niestety, nigdy nie został on wydany. Froggatt następnie nagrał album Southern Fried Frog z nadzieją na zaistnienie na rynku amerykańskim. Niestety, bez powodzenia.
 

W 1979 roku Froggatt zarejestrował ostatni album dla Ardena i ostatecznie został zwolniony z kontraktu. Zaczął tournee w USA jako support. Ostatecznie jego wytrwałość opłaciła się, a on w końcu doczekał się cieplejszego przyjęcia od fanów.Ostatecznie stał się bardzo popularną postacią na międzynarodowej scenie muzyki country, nadal pisząc swoje własne piosenki, a w 1993 roku wydał album Here's to Everyone dla własnej wytwórni. Opublikował swoją autobiografię, Raymond Who w 1995.
 

Froggatt obecnie mieszka w Telford w Wielkiej Brytanii. 

Single
Tytuł WykonawcaData wydania Aus N.Zel Wytwórnia
[Aus/N.Zel]
Komentarz
Roly Raymond Froggatt03.196998[1]-Polydor NH 59 250/--

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz