wtorek, 10 lipca 2018

X-Press 2

Co jest najważniejsze w muzyce house? Rytm. To jak czujesz dany kawałek na parkiecie i jak gra ci w sercu. To, czy w środku nocy chcesz mu się poddać bez opamiętania i zapominasz o bożym świecie. Co ciekawe, najlepszy house swoją czystością i perfekcją przywodzi na myśl tylko jedno: muzykę pop. Już od pierwszych świstów silników Jeta, dalekiego brzmienia perkusji i wszystkich odgłosów, którymi rozpoczyna się "Muzikizum", debiutancka płyta brytyjskiego tria X-Press 2, wiadomo, że mamy do czynienia z mistrzami gatunku. Mistrzami, którym do współpracy udało się pozyskać takie gwiazdy, jak wokalistę Talking Heads Davida Byrne'a i frontmana Yello - Dietera Meiera. Co więcej, także reszta płyty dowodzi, że jest to jedna z najlepszych, jakie ukazały się w dziesięcioletniej historii muzyki house.

Członkowie X-Press 2 zdają sobie sprawę, że ten rodzaj muzyki traktowany jest mniej poważnie, niż pop. Jak razem z DJ Rocky'm i Dieselem, zauważa Ashley Beedle: "W którymś momencie house miał przeciw sobie całą niemal prasę muzyczną. Ale porównując go z rock'n'rollem czy nawet hip-hopem, jest to na tyle młody gatunek, że wszystkich was jeszcze zdąży zadziwić."
Rzecz w tym, że house wiąże się bardziej z fizyczną zabawą, niż cokolwiek innego. Powoduje, że na chwilę odrywasz się od myślenia. Ironicznie podsumowuje to tekst najbardziej przebojowego z płyty kawałka "Lazy", w którym David Byrne śpiewa "Jestem zły i leniwy. Nie chcesz mnie może uratować?". To jakby w jednej linijce ująć charakterystyczną dla house’u "dekadencję". Nie przez przypadek te słowa słyszymy od przedstawiciela najpopularniejszego niegdyś zespołu pop.

O X-Press 2 usłyszeć można było już w roku 1993, kiedy to "wstrzelili" się na międzynarodową scenę klubową kawałkiem "Muzik X-Press", z charakterystycznym wyciem syren i beatem przypominającym maszynę do pisania. Wtedy to po raz pierwszy doszło do współpracy trzech DJ'ów z wyjątkowo niemodnych przedmieść Londynu, z których dwóch było rezydentami wpływowych klubów Flying i Full Circe, a trzeci (Ashley) prowadził na Soho sklep muzyczny Black Market. Właśnie w tym sklepie, gdzie Rocky i Diesel regularnie zaopatrywali się w płyty, doszło do ich pierwszego spotkania.

Pierwsza sesja nagraniowa w studio nie była według nich zbyt udana. Chcieli zsamplować utwór Cloud One, ale jedynym efektem spędzonych w studio godzin był wspomniany beat przypominający pracę maszyn do pisania. Wszyscy dookoła zachwycili się jednak nim na tyle, że "Muzik X-Press" urósł do rangi klubowego hitu na parkietach wielu krajów Europy. Zakochali się w nim nawet Pete Tong i słynny nowojorski DJ Junior Vasquez, który promował go m.in. w swoim klubie Sound Factory. Nie minęło wiele czasu, kiedy kawałek ochrzczono hymnem muzyki klubowej. Jego następca, funkujący "London X-Press" ze słynnym okrzykiem "raise your hands!" odniósł podobny sukces. Top samo z kolejnym singlem "Say What".

Od początku istnienia X-Press 2, jego członkowie nie traktowali samych siebie zbyt poważnie. Na jednym z pierwszych zdjęć zespołu przechodzili przez pasy na jezdni w podobny sposób jak The Beatles na okładce "Abbey Road". Ale swoją muzykę traktowali bardzo emocjonalnie, więc kiedy kolejne produkcje grupy nie odnosiły takiego rozgłosu, jak pierwsze hity, zawiesili działalnośc X-Press 2 i zajęli się pracą w innych projektach: Bleede w Black Science Orchestra, Rocky w Problem Kids, a później – wszyscy trzej – w spokojniejszych, jazzowo-fankowych klimatach firmowanych jako Ballistic Brothers. Wtedy po raz pierwszy zwrócili na siebie uwagę Davida Byrne"a.

"Skontaktowałem się z Beedlem i spółką jakieś pięć lat temu, zaraz po tym jak usłyszałem w radiu jakiś kawałek Ballistic Brothers, w którym natychmiast się zakochałem" –wspomina Byrne, który, myśląc że ma do czynienia z zespołem grających na żywo muzyków, zaproponował im występ w roli supporta podczas jego trasy koncertowej. Teraz cieszy się, że doszło między nimi do współpracy. "Uwielbiam sprzeczność, jaką w sobie kawałek "Lazy". Z jednej strony pulsujący, taneczny rytm, a z drugiej mowa o błogim lenistwie". X-Press 2 są zachwyceni jego słowami, i to nie tylko dlatego, że "Lazy" ma szansę stać się ich kolejnym wielkim hitem. Ashley: "David to artysta, któremu wyjątkowo zależy na łączeniu sztuki z misją społeczną. Jest oczytany, świetnie zna się na malarstwie, znakomicie orientuje się w muzyce. Komplementy z jego strony to nie byle co".

Dieter Meier, ekscentryczny i genialny frontman szwajcarskiej eksperymentalno-elektroniczno-popowej grupy Yello, był od początku otwarty na współpracę z X-Press 2. Jego słynny "wąsaty" wokal idealnie współgra z przepełnionym perkusją "I Want You Back", plasując się gdzieś między kiczowatymi dźwiękami klawiszy, a house'owym beatem. "Jesteśmy wielkimi fanami Yello, a głos Dietera od zawsze wydawał nam się niesamowity. Zastanawialiśmy się, jak brzmiałby w house'owych klimatach. Teraz już wiemy, że świetnie!"

Teatralny podtekst twórczości Yello, był dla chłopaków z X-Press 2 główną inspiracją przy nagrywaniu utworów na nową płytę. "Brzmienie, jakie osiągnęli, jest zaskakujące. To samo z dającą się odczuć na ich płytach pewną dramaturgią" – mówi Diesel. "Też próbujemy osiągnąć to we własnych nagraniach. Aranżujemy je w ten sposób, żeby opowiadały jakaś historię. Kręcą nas takie aranżacje, w których wyróżnić można wstęp, rozwinięcie i zakończenie". Przykładem jest wydany w zeszłym roku na winylu kawałek "AC/DC" z przypominającym zaczerpnięty z horroru house'owy fragment refrenu. To jeden z trzech instrumentalnych utworów na płycie, dowodzący, że muzyka X-Press 2 w otoczeniu gościnnych występów gwiazd, potrafi obronić się sama. Ostry kawałek "Smoke Machine" zainspirowany machinerią wykorzystaną podczas setu Danny"ego Tenaglii na Winter Music Conference w Club Space w Miami, aż kipi od niebezpiecznych, groźnych dźwięków. Z kolei tytułowy "Muzikizum" łączy w sobie surowy amerykański funk z futurystycznym europejskim techno – zapowiada się więc mieszanka cokolwiek wybuchowa.

Przez ostatnie lata udanie wprowadzają dramatyzm w swoje zadziwiające sety, grane w porywach nawet na sześciu gramofonach! Jeżeli dodać do tego wokalne popisy Ashleya i sample z mnóstwa współczesnych albumów, to wiadomo, czym zespół zadziwił klubową publiczność od Londynu po Ibizę. "Lubimy trudne wyzwania i dlatego pewnie nasze występy robią takie wrażenie. Często gramy bez wcześniejszych prób, dlatego żartuję, że uprawiamy DJ'skie jam session" – opowiada Rocky.

"Wystarczy, ze jeden z nas zagra jakiś utwór, a zaraz drugi wyszukuje do niego całą masę efektów, beatów czy wokaliz. Chwilami tworzy się nawet tzw. ściana dźwięku." Ich sety są połączeniem różnych elementów - od głębokiego house po ciężką perkusję i hałaśliwy wokal. Tego samego spodziewajcie się po całej płycie – zaskakujące innowacje i oryginalność, jakiej po takim gatunku muzyki trudno by się spodziewać. A jednak. O tym, czy spodoba wam się ten album, zdecyduje w równym stopniu głowa, jak i stopa. "Muzikizum" to połączenie schizofrenicznego wachlarza nastrojów, jak i nowoczesnych podkładów. Czasami najtrudniej wpaść na najbardziej oczywiste rozwiązania. Zapytajcie Davida Byrne"a.


Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[UK]
Komentarz
London X-PressX-Press 206.199359[1]-Juniors Boy' s Own JBO 12[written by Beedle, Diesel, Rocky][produced by Beedle, Diesel, Rocky]
Say what!X-Press 210.199332[2]-Juniors Boy' s Own JBO 16[written by Ashley, Diesel, Rocky][produced by Ashley, Diesel, Rocky]
Rock 2 house/Hip housin'X-Press 2 feat LO-PRO07.199455[2]-Juniors Boy' s Own JBO 21[written by Ashley, Diesel, Rocky][produced by Ashley, Diesel, Rocky]
The soundX-Press 203.199638[1]-Juniors Boy' s Own JBO 36[written by Ashley, Diesel, Rocky][produced by Ashley, Diesel, Rocky][1[2][12].Hot Disco/Dance;Logic 59 039 12"]
Tranz Euro XpressX-Press 210.199645[3]-Juniors Boy' s Own JBO 42[written by X-Press 2][produced by X-Press 2]
AC/DCX-Press 209.200060[6]-Skint SKINT 57[written by A. Beedle, D. House, D. Rock]
MuzikizumX-Press 204.200152[9]-Skint SKINT 65[written by A. Beedle, D. House, D. Rock][produced by X-Press 2]
Smoke machineX-Press 210.200143[7]-Skint SKINT 69[written by X-Press 2][produced by X-Press 2][31[8].Hot Disco/Dance;Skint [import] 12"]
LazyX-Press 2 feat David Byrne04.20022[21]-Skint SKINT 74[written by David Byrne, X-Press 2][produced by X-Press 2][1[1][13].Hot Disco/Dance;Skint 79 754 12"]
I want you backX-Press 2 feat Dieter Meier09.200250[2]-Skint SKINT 81[written by Dieter Meier , X-Press 2][produced by X-Press 2]
Smoke Machine – The RemixesX-Press 211.200280[2]-Skint XPRESS 002-
SupasongX-Press 212.2002100[2]-Skint XPRESS 004[written by X-Press 2][produced by X-Press 2]
Call That LoveX-Press 202.200390[2]-Skint XPRESS 003[written by X-Press 2][produced by X-Press 2]
Strobelight SilhouetteX-Press 205.200486[2]-Skint XPRESS 010-
Give ItX-Press 2 feat. Kurt Wagner10.200533[7]-Skint SKINT 111[written by X-Press 2][produced by X-Press 2]
Kill 100X-Press09.200659[2]-Skint SKINT 124[written by X-Press 2, Rob Harvey][produced by X-Press 2]



Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[UK]
Komentarz
MuzikizumX-Press 205.200215[5]-Skint BRASSIC 23[produced by X-Press 2]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz