poniedziałek, 3 czerwca 2024

Frank Zappa

Właśc. Francis Vincent Zappa Jnr., ur. 21.12.1940 r. w Baltimore w stanie Maryland, zm. 4.12.1993 r. Fenomen muzyczny i społeczny. Ojciec Francis Vincent pochodzący z Sycylii, był nauczycielem w college'u; matka - Greczynka Rosemarie zajmowała się domem i czwórką dzieci. W 1950 r. cała rodzina przeniosła się do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia. Już wtedy Frank zafascynowany był muzyką, na co niemały wpływ miał grający na gitarze ojciec. Jednak pierwszym instrumentem, na którym skoncentrował swą uwagę młody Frank, była perkusja. Jako trzynastolatek dołączył do szkolnego zespołu The Ramblers, w którym stanowił podporę sekcji rytmicznej. Z tego okresu datują się początki jego miłości do utworów Edgara Varese. Album Ionisation tego kompozytora wzbudził w młodym muzyku zainteresowanie eksperymentami rytmicznymi, które kultywował do końca życia. 

Kolejna fascynacja - gitara elektryczna - dała z kolei początek kolekcji płyt rhythm'n'bluesowych, na których znaleźć można było fascynujące solówki gitarowe. Do ulubionych wykonawców Franka na tym polu należeli Howlin' Wolf, Hubert Sumlin, Muddy Waters, Johnny ,,Guitar" Watson i Clarence „Gatemouth" Brown. Jego zainteresowania podzielał szkolny kolega Don Van Vliet (znany później jako Captain Beefheart). W latach 1954-58 Frank uczęszczał do Antelope Valley High School w Lancaster w stanie Kalifornia. Wtedy też założył swój pierwszy zespół, oktet The Blackouts. Lider grał w nim już na gitarze, a nie perkusji. Żywot formacji był krótki; została rozwiązana w 1960 r. tuż po wstąpieniu przez Zappę w związek małżeński. 

Pierwszą większą szansą dla muzyka stał się film „The World's Greatest Sinner", do którego miał napisać muzykę. W jej nagraniu wzięła udział orkiestra symfoniczna z Pomona Valley, 20-osobowa orkiestra kameralna i 8-osobowy zespół rock'n'rollowy. W 1962 r. skomponował ścieżkę dźwiękową do kolejnego obrazu - niskobudżetowego westernu „Run Home Slow". Za zarobione pieniądze wybudował własne studio Z w Cucamonga, w którym rejestrował muzykę do programów radiowych i telewizyjnych, a także utwory innych wykonawców (m.in. Dona Van Vlieta). 

Od samego początku swojej działalności Zappa nie stronił od szokujących przedsięwzięć. W 1962 r. zaprezentował Amerykanom w telewizyjnym programie „Cyklophonia" Steve'a Allena... koncert rowerowy, polegający na szarpaniu szprych, dmuchaniu w kierownicę, kręceniu pedałami i wypuszczaniu powietrza z dętek. Podstawowym zajęciem Franka była jednak nadal działalność w studiu Z. Część zarejestrowanego wówczas materiału zamieszczono później na legendarnym 12-płytowym bootlegu 20 Years Of Frank Zappa. W 1963 r. powstał zalążek przyszłego zespołu The Mothers Of Invention. Formację The Mothers (bo o niej mowa) tworzyli: Frank (gitara), Paul Woods (bas) i Les Papp (perkusja). Zappa równolegle zajmował się działalnością solową. Wraz z Van Vlietem napisali... operetkę „I Was A Teenage Maltshop". W 1964 r. obaj muzycy założyli kolejne zespoły: The Soots i Captain Glasspack And His Magic Mufflers. Oba miały niezwykle krótkotrwały żywot. Nieco wcześniej studio Z zostało zamknięte, a Frank otrzymał wyrok 10 dni więzienia (z zawieszeniem na trzy lata) za nagranie taśmy z nieprzyzwoitym damsko-męskim dialogiem, którą nieopatrznie wypożyczył sierżantowi miejscowej policji.

 Pod koniec 1964 r. Zappa znalazł się w rhythm'n' bluesowym zespole The Soul Giants, w którym występowali ponadto Roy Estrada (bas), Jim Carl Black (perkusja), Ray Collins (śpiew) i Dave Coronado (saksofon). Po zmianie nazwy na już znaną The Muthers i ostatecznie The Mothers Of Invention (dodatek ,,Of Invention" wymyśliła firma MGM, z którą grupa podpisała kontrakt; samo „The Mothers" uznano za zbyt prowokacyjne). W tym czasie w składzie formacji pojawił się drugi gitarzysta Elliot Ingber, równocześnie opuścił ją Dave Coronado. Dało to początek całej serii zmian powodujących, iż skład Matek stał się bardzo „płynny". Wkrótce mieli się w nim pojawić m.in. Denny Bruce, Van Dyke Parks, Del Ketcher, Dr. John, Kim Fowley, Don Preston, Bunk Gardner, Billy Mundi i Euclid „Motor-head" Sherwood

W 1965 r. The Mothers wystąpili w filmie „Mondo Hollywood", a w połowie następnego roku zaproponowali swoje pierwsze fonograficzne dzieło Freak Out. To zdumiewające dwupłytowe wydawnictwo grzmiące od szaleńczych dźwięków perkusji, zawierające podniosły protest song ,,Trouble Every Day" i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach (informacje na okładce, dowcipy, parodie), wzbudziło natychmiastowe gorące zainteresowanie publiczności, która podchodziła doń z niemal kultową czcią. Muzycy naigrywali się ze swoich fryzur i ogólnego braku urody, co uczyniło z nich doskonałych bohaterów kontrkultury. W przeciwieństwie do pochodzącego ze wschodniego wybrzeża USA zespołu The Fugs, The Mothers mogli się poszczycić wysokimi umiejętnościami muzycznymi, co z kolei stanowiło doskonały instrument dla eklektycznych i pełnych wyobraźni idei Zappy. 

Wynikiem nowo zdobytej popularności były trasy  koncertowe i  kolejne albumy,  wśród  których wyróżniał się wydany w styczniu 1968 r. We're Only In It For The Money (z rewelacyjny parodią okładki albumu Sgt Pepper Beatlesów), bodący ostrą satyrą ruchu hippisów i reakcji, jakie budził w Stanach Zjednoczonych. Zanim płyta ujrzała światło dzienne Frank wraz z zespołem odwiedził Londyn, gdzie podczas koncertu 23.09.1967 r. w The Royal Albert Hall wspomagało ich  10 członków Królewskiej Orkiestry Symfonicznej, na których muzyka Zappy podziałała nader destrukcyjnie, gdyż po występie większość z nich dostała mdłości.  Bezpośrednio po  tym koncercie The Mothers  odbyli  pierwsze  europejskie   tournee. W grudniu 1967 r. formację opuścił Billy Mundi, a jego miejsce zajął Arthur Dyer Tripp III .Skład Matek przedstawiał się teraz następująco: Don Preston (instr. klawiszowe), Roy Estrada (bas), Jim Black (instr. perkusyjne), Ray Collins (śpiew), Bunk  Gardner  (trąbka),  Jim   Fielder  (gitara) i Arthur Dyer Tripp III (perkusja). 

Rok 1967 r. był dla Zappy ważny także z powodów osobistych. Po raz drugi stanął na ślubnym kobiercu, a jego wybranką została Gail Sloalman. Dochował się z nią czwórki dzieci: Dweezila, Ahmeta Emuukhy Rodana, Moon Unit i Divy. W maju 1968 r. na rynku ukazał się solowy album Franka Lumpy gravy z muzyką  orkiestrową napisana na zamówienie Capitol Records, a wykonaną przez Emuukha Electric Symphony Orchestra i kilku muzyków The Mothers. Listopad przyniósł longplay Cruising with Ruben & the Jets - wspaniały hołd złożony erze popularności stylu doo-wop. Frank pariodował na nim stare zespoły rodem z lat 50-tych i początku lat 60-tych. 

Po rozstaniu z firmą MGM Zappa przeszedł pod skrzydła Warner Brothers, gdzie zadebiutował płytą Uncle Meat (w kwietniu 1969 r.), ze ścieżką dźwiękowa do filmu o zespole The Mothers, który z przyczyn finansowych nigdy nic został ukończony Nieco wcześniej, bo w listopadzie 1968 r. skład The Mothers zasilił I.owell George. Jesienią 1969 r. Zappa rozwiązał The Mothers Of Invention; muzycy zajęli się działalnością solowa, Roy Estrada i Lowell George założyli grupę Little Feat. Po krótkim okresie pracy w charakterze producenta, Frank rozpoczął komponowanie i nagrywanie własnego albumu solowego.      Do     współpracy     zaprosił     m.in. Dona „Sugarcane" Harrisa (skrzypce), Shuggie Otisa    (bas),   Jean-Luc   Ponty'ego   (skrzypce), Captaina Beefhearta (śpiew), George'a Duke'a (instr.  klawiszowe) i Iana  Underwooda  (instr. klawiszowe i dęte), W tym składzie powstał doskonały jazz-rockowy longplay Hot Rats -   szczytowe osiągniecie epoki, z oszałamiającymi solówkami gitarowymi i popisowymi kompozycjami. Jeszcze w  tym  samym  roku Zappa zaproponował diametralnie odmienne płyty Weasels Ripped My Flesh i Burnt Weeny Sandwich .  

Także w 1970 r. muzyk zaczął poważnie myśleć o realizacji śmiałego projektu łączącego w ramach jednego koncertu zespół rockowy i orkiestrę symfoniczną  w  repertuarze klasycyzującym.  Swoje dzieło Zappa nazwał „200 Motels", a jego premiera odbyła się pod koniec maja w Los Angeles z udziałem  L.A.  Philharmonic Orchestra  pod dyrekcją Zubina Mehty oraz m.in. Aynsleya Dunbara (perkusja) i Howarda Kaylana (śpiew). Rok 1970 przyniósł jeszcze jedno solowe dzieło Franka Changa's Revenge, na którym towarzyszył mu nowy skład The Mothers z George'em Duke'em na instrumentach klawiszowych (zadomowił się u Zappy na następne 5 lat). W 1971 r. Matki nagrały dwa kolejne, koncertowe albumy,  Na Fillmore  East, June  1971 gościnnie występujący Flo (Howard Kaylan) i Eddie (Mark Volman) teraz mistrz ceremonii Frank wyśmiewali wszystkie możliwe grupy rockowe.   Na  drugim  Just Anuther Band From L.A., znalazł się m.in. prawdziwy magnum opus muzyka -    suita ,,Billy The Moutain"    - satyryczna opowieść o małżeństwie góry imieniem Billy i drzewa Ethel.

 Koniec 1971 r. nie okazał się jednak najszczęśliwszy w karierze Zappy. 4 grudnia podczas koncertu w Montreux spłonął cały sprzęt zespołu (wydarzenie to dokumentuje słynny utwór Deep Purple „Smoke On The Water"), a niedługo potem sam Frank został zepchnięty ze sceny w londyńskim Rainbow Theatre.   Wyszedł z  tego  z pogruchotaną  krtanią (w wyniku czego głos obniżył mu się o jedna trzecią) i uszkodzonym kręgosłupem, spędzając na wózku inwalidzkim długie tygodnie. Na pocieszenie, Boże Narodzenie zbiegło się z premiera filmowej wersji „200 Motels" (wcześniej ukazała się też wersja płytowa), w której role Zappy zagrał sam Ringo Starr. Rok 1972 przyniósł film „Billy The Moutain" oraz kolejny jazz-rockowy longplay Waka/Jawaka . Jednak już w 1971 r. Zappa powrócił płytą Over-Nite Sensation, sięgającą do korzeni rocka. Znalazła się na niej bodaj najbardziej sprośna ballada, jaką kiedykolwiek napisał -   ,,Dinah-Moe Humm". Muzyk w tym okresie   sporo   koncertował.   Towarzyszyli   mu m.in.  Dave ParlatoTom  Folwer (bas), Jim Gordon, Ralph Humphrey i Chester Thompson (perkusja), Tony Durand (gitara), Glenn Ferris i Bruce Fowler (puzon, saksofony), Gary Barone i Malcolm McNab (trąbki), George Duke (instr klawiszowe), Ruth Underwood (instr. perkusyjne  i Napoleon Murphy Brock (instr. dęte, śpiew).

 W 1974 r. Zappa napisał ścieżkę dźwiękową do filmu Bruce'a Bickforda z animowanymi kukiełkami. Nagrał też kolejny longplay Apostrophe który odniósł olbrzymi sukces i pozostaje do dziś jedną z najpopularniejszych płyt muzyka. Przedstawiła ona talent narracyjny Franka w najlepszym stylu Lorda Buckleya i dużą inwencją improwizatorską Jacka Bruce'a w utworze tytułowym. Inna kompozycja „Cosmic Debris", wydana na singlu, dotarła do 2. miejsca listy „Billboardu". W tym samym roku Zappa i The Mothers zaproponowali jeszcze podwójny koncertowy album Roxy And Elsewhere, który doskonale oddał atmosferę występów zespołu, w czasie których muzycy łączyli diabolicznic ciężką muzykę (np. „Echidna's Arf" i „Bebop Tango") z zaraźliwic wielkim poczuciem humoru. Nie docenione arcydzieło One Size Fits All wypełniały kompozycje o niezwykle złożonej budowie. Utwór ,,Andy" opowiadał o kowbojach występujących w westernach klasy „B", „Florentine Pogen" i „Inca Roads" wyróżniały się z kolei skomplikowanymi muzycznie pomysłami. 

W 1975 r. w czasie tournee, Zappie towarzyszył Captain Beefheart, który pomimo wcześniejszych niesnasek (sobie przypisywał autorstwo tytułu płyty Hot Rats) zaśpiewał na płycie Bongo Fury. Obu muzyków połączył niesmak w stosunku do przesłodzonych obchodów 200-lecia Stanów Zjednoczonych. Wydany w 1976 r. album Zoot Allures był głównie dziełem współpracy Zappy i perkusisty Terry'ego Bozzio, a sam Zappa dograł później ścieżki pozostałych instrumentów. Eksperymentował też z czymś, co nazywał ,,xenochrocity". Polegało to na łączeniu nie powiązanych ze sobą ścieżek muzycznych, by w efekcie otrzymać fragment asynchronicznej muzyki. Najlepszym przykładem tych muzycznych eksperymentów stał się utwór „Friendly Little Finger". Z kolei kompozycja tytułowa przeniosła koncepcję gry na gitarze „sleaze" na zupełnie nowe obszary muzyczne (podobnie jak jęki ekstazy w „The Torture Never Stops"), a „Black Napkins" dał niezrównane pole do popisów gitarowych. Jeśli obecnie Zoot Allures wydaje się być bezpośrednią reakcją na muzykę punkową, nie wolno zapominać o tym, że Zappie nieobce były pełne rozmachu wydarzenia w najlepszym stylu wielkiego show biznesu. Seria koncertów w Nowym Jorku zorganizowana w okolicy święta Halloween (31.10.) w 1976 r. zgromadziła wielkie tłumy, które z zapartym tchem przysłuchiwały się opowieściom o barach dla samotnych, spotkaniach z diabłem i wirtuzowskim popisom braci Breckerów. Wydarzenia te upamiętnił album Live In New York, który poróżnił Zappę z firmą Warner Brothers i doprowadził do zerwania kontraktu. Powodem stał się fakt ocenzurowania płyty i nieumieszczenia na niej utworu ,,Punky's Whips" (opowiadającego o występkach Edwina Meadowsa, gitarzysty amerykańskiej nowofalowej grupy Angel). Na domiar złego Warner Brothers wydała później trzy doskonałe instrumentalne albumy z „nie autoryzowanymi okładkami" (które później Zappa - o dziwo- wykorzystał wydając wersje kompaktowe tych płyt): Studio Tan, Sleep Dirt i Orchestral Favorites

Nastrojona wyłącznie na muzykę punk prasa rockowa nie bardzo wiedziała, co począć z muzyką, która pariodowała Miklosa Roszę, łączyła jazz z komiksowymi partyturami, wyśmiewała rock'n'rollową histerię i prowadziła fusion prosto w XXI wiek. Nie przejmując się faktem, że wielu widzi w nim nadal hippisa, którym wcale nie był (na albumie We're Only In It For The Money powiedział swoje ostatnie słowo dotyczące „lata miłości" jeszcze w jego trakcie!), Zappa nadal odbywał liczne koncerty. Jego gra na gitarze zaczynała nabierać zupełnie nowych wymiarów: w utworze „Yo' Mama" z albumu Sheik Yerbouti z 1979 r. dał przedsmak ekstrawagancji, która miała z czasem pojawić się na dobre. W osobie Ike'a Willisa odnalazł wokalistę, który rozumiał jego potrzebę łączenia dystansu z intymnością. W rezultacie Willis zaprezentował w pełni swoje umiejętności na świetnym 3-płytowym wydawnictwie Joe's Garage

Po zainteresowaniu koncepcjami filozoficznymi i erze zespołowych żartów, w drugiej połowie lat 70-tych muzykę Zappy zdominowała bardziej polityka. Albumy Tinseltown Rebellion i You Are What You Is komentowały rosnącą popularność fundamentalnej prawicy. W 1982 r. Zappa zanotował na swoim koncie spory przebój „Valley Girl", w którym jego córka Moon Unit parodiowała akcent „złotej młodzieży" z Hollywood. W tym samym roku artysta przygotował i wyprodukował nowojorski koncert muzyki Edgara Varese. Tytułowy utwór albumu Ship Arriving Too Late To Save A Drowning Witch wskazywał, że zainteresowanie Zappy długimi kompozycjami bynamniej nie zmalało; znalazło to swe potwierdzenie również na wydanym w 1983 r. albumie z poważną muzyką orkiestrową. 

Rok 1984 okazał się niezwykle płodnym w karierze tego niezwykłego artysty; najpierw odkrył on XVIII-wiecznego kompozytora Francesco Zappę i nagrał jego dzieła na synclavier, zarejestrował album rockowy Them Or Us, na którym zaprezentował jak zwykle pełną inwencji grę na gitarze, wreszcie znany i szanowany francuski kompozytor Pierre Boulez dyrygował utworami Zappy na płycie The Perfect Stranger. Dwa zestawy: Shut Up 'N Play Yer Guitar i Guitar udowodniły, że gra Zappy na gitarze jest prawdziwie unikatowa, a płyta Jazz From Hell prezentowała instrumentalne kompozycje na synclavier, czerpiące inspirację z twórczości Goniona Nancarrowa. 

Z kolei potrójny album Thing-Fish zawierał „broadwayowski musical" opowiadający o AIDS, homofobii i rasizmie. Następny wielki projekt artysty'doczekał się realizacji w 1988 r.: 12-osobowy zespół grał nowe wersje starszych utworów, kompozycje instrumentalne i nowe utwory o politycznym zabarwieniu. Dokonania te zebrano odpowiednio na trzech albumach: The Best Band You Never Heard In Your Life, Make A Jazz Noise Here i Broadway The Hard Way. Muzycy odbywali próby przez trzy miesiące, a osiągnięta przez nich precyzja wykonawcza dosłownie zapierała dech w piersiach. Tym większa szkoda, że rozstali się już podczas pierwszej wspólnej trasy. 

Obok retrospektywnej serii You Can't Do That On Stage Anymore, w ramach kampanii „bij pirata!" Zappa wydał piętnaście swoich najpopularniejszych bootlegów. W Czechosłowacji, gdzie od dawna cieszył się sławą bohatera kulturowego undergroundu, został mianowany Kulturalnym Łącznikiem z Zachodem, a w 1991 r. ogłosił, że jako kandydat niezależny będzie startował w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 1992 r. (natychmiast też otrzymał kilka listów, zawierających groźby pozbawienia go życia). Frank Zappa nigdy nie przestawał zdumiewać i zaskakiwać, zarówno jako muzyk jak i kompozytor. Zdążył też stworzyć dzieła będące rockowym dziedzictwem najbliższym twórczości Duke'a Ellingtona. 

W listopadzie 1991 r. córka artysty potwierdziła pogłoski o jego zmaganiach z rakiem prostaty. Walkę tę Zappa przegrał 4.12.1993 r. Z perspektywy czasu cała kariera Franka Zappy ukazuje muzycznego perfekcjonistę, który hołdował tylko najwyższym standardom i najwyższej technice nagraniowej. Wznowienia jego płyt w wersji kompaktowej podkreślają niezwykłą jakość oryginalnych taśm-matek i idealizm Zappy. Co więcej, obecnie w pełni zasłużenie traktowany jest jako jeden z największych gitarzystów naszych czasów. Mimo że większą część jego dokonań można łatwo odrzucić jako zbyt lekką i mało istotną, historia z pewnością dostrzeże w Zappie wyszukanego, poważnego kompozytora. Fakt, że wszystko co robił przyprawiał szczyptą niezwykłego poczucia humoru, można mu tylko poczytać za dodatkową zasługę.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Don't Eat The Yellow Snow/Cosmik DebrisFrank Zappa10.1974-86[4]DiscReet 1312[written by Frank Zappa][produced by Frank Zappa]
Disco Boy/ Ms. PinkyFrank Zappa03.1977-105[4]Warner Bros. 8342[written by Frank Zappa,Jeff Simmons][produced by Frank Zappa]
Dancin' Fool/Baby SnakesFrank Zappa04.1979-45[8]Zappa 10[written by Frank Zappa][produced by Frank Zappa]
I Don't Wanna Get Drafted/Ancient ArmamentsFrank Zappa05.1980-106[6]Zappa 1001[written by Frank Zappa][produced by Frank Zappa]
Valley Girl/You Are What You IsFrank Zappa07.1982-32[12]Barking Pumpkin 02972[written by Frank Zappa, Moon Zappa][produced by Frank Zappa]
Cheap thrillsFrank Zappa05.199883[5]-Rykodisc RCD 10579-

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Freak Out! The Mothers of Invention02.1967-130[23]Verve 5005[produced by Tom Wilson]
Absolutely FreeThe Mothers of Invention07.1967-41[22]Verve 5013[produced by Tom Wilson]
We're Only in It for the Money The Mothers of Invention03.1968-30[19]Verve 5045[produced by Frank Zappa]
Lumpy GravyFrank Zappa with Abnuceals Emuukha Electric Symphony Orchestra06.1968-159[5]Verve 8741[produced by Nick Venet]
Cruising with Ruben & the JetsThe Mothers of Invention12.1968-110[12]Verve 5055[produced by Frank Zappa]
MothermaniaThe Mothers of Invention04.1969-151[9]Verve 5068[produced by Frank Zappa]
Uncle Meat The Mothers of Invention05.1969-43[11]Bizarre 2024[produced by Frank Zappa]
Hot RatsFrank Zappa11.19699[29]173[6]Bizarre 6356[produced by Frank Zappa]
Burnt Weeny SandwichThe Mothers of Invention03.197017[3]94[8]Bizarre 6370[produced by Frank Zappa]
Weasels Ripped My FleshThe Mothers of Invention09.197028[4]189[3]Bizarre 2028[produced by Frank Zappa]
Chunga's RevengeFrank Zappa11.197043[1]119[14]Bizarre 2030[produced by Frank Zappa]
Fillmore East – June 1971The Mothers 08.1971-38[15]Bizarre 2042[produced by Frank Zappa]
200 Motels Frank Zappa10.1971-59[13]United Artists 9956[produced by Frank Zappa]
Just Another Band from L.A.The Mothers of Invention04.1972-85[9]Bizarre 2075[produced by Frank Zappa]
Waka/JawakaFrank Zappa09.1972-157[7]Reprise 2094[produced by Frank Zappa]
Over-Nite SensationThe Mothers 10.1973-32[50] DiscReet 2149[gold-US][produced by Frank Zappa]
Apostrophe (')Frank Zappa04.1974-10[43]DiscReet 2175[gold-US][produced by Frank Zappa]
Roxy & Elsewhere Frank Zappa / The Mothers10.1974-27[18]DiscReet 2202[produced by Frank Zappa]
One Size Fits AllThe Mothers of Invention07.1975-26[12]DiscReet 2216[produced by Frank Zappa]
Bongo FuryFrank Zappa and The Mothers with Captain Beefheart11.1975-66[8]DiscReet 2234[produced by Frank Zappa]
Zoot AlluresThe Mothers of Invention11.1976-61[13]Warner 2970[silver-US][produced by Frank Zappa]
Zappa in New YorkFrank Zappa04.197855[1]57[8]DiscReet 2290[produced by Frank Zappa]
Studio TanFrank Zappa10.1978-57[8]DiscReet 2291[produced by Frank Zappa]
Sleep DirtFrank Zappa02.1979-175[4]DiscReet 2292[produced by Frank Zappa]
Sheik YerboutiFrank Zappa03.197932[7]21[23]Zappa 1501[produced by Frank Zappa]
Orchestral FavoritesFrank Zappa06.1979-168[4]DiscReet 2294[produced by Frank Zappa]
Joe's Garage Act IFrank Zappa09.197962[3]27[25]Zappa 1603[produced by Frank Zappa]
Joe's Garage Acts II & IIIFrank Zappa12.197975[1]53[12]Zappa 1502[produced by Frank Zappa]
Tinsel Town RebellionFrank Zappa05.198155[4]66[11] Barking Pumpkin 37 366[produced by Frank Zappa]
You Are What You IsFrank Zappa10.198151[2]93[7] Barking Pumpkin 37 537[produced by Frank Zappa]
Ship Arriving Too Late to Save a Drowning WitchFrank Zappa06.198261[4]23[22] Barking Pumpkin 38 066[produced by Frank Zappa]
The Man from UtopiaFrank Zappa04.198387[1]153[5] Barking Pumpkin 38 403[produced by Frank Zappa]
Them or UsFrank Zappa10.198453[2]-EMI FZD 1 [UK][produced by Frank Zappa]
Frank Zappa Meets the Mothers of PreventionFrank Zappa01.1986-153[6] Barking Pumpkin 74 203[produced by Frank Zappa]
GuitarFrank Zappa04.198882[2]-Zappa ZAPPA 6 [UK][produced by Frank Zappa]
Strictly CommercialFrank Zappa09.199545[3]-Rykodisc RCD 40600 [UK][produced by Tom Wilson]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz