środa, 5 czerwca 2024

Material Issue

Material Issue to amerykańskie trio power pop z Chicago w stanie Illinois. Znakiem rozpoznawczym zespołu są popowe piosenki z motywami miłości i złamanego serca. Wiele tytułów ich piosenek zawierało imiona kobiet. 

  Material Issue powstało w 1985 roku pod przewodnictwem frontmana Jima Ellisona, który grał na gitarze, śpiewał   główny wokal i napisał większość piosenek zespołu. Ellison poznał basistę Teda Ansaniego, gdy obaj studiowali w Columbia College w Chicago w 1986 roku. Perkusistę Mike'a Zelenko można było znaleźć dzięki ogłoszeniu w Illinois Entertainer pod koniec tego samego roku. W 1987r Material Issue wydało tytułową EP-kę we własnej wytwórni Big Block. Wytwórnia działała w sypialni Ellisona w domu jego rodziców w Addison w stanie Illinois, a jej nazwa wzięła się od dużych silników blokowych samochodów typu muscle car z lat 70-tych, które Ellison uwielbiał.

 W 1988 roku ich piosenka „Sixteen Tambourines” pojawiła się na kompilacji CMJ New Music Report, a ich muzyka została opisana przez CMJ jako „zakręcony gatunek psycho-popu o dużej mocy”. W 1989 roku Material Issue wydało singiel „Renee Remains The Same”, który był szeroko emitowany w całym Chicago. Przez następne dwa lata zespół intensywnie koncertował na Środkowym Zachodzie i nagrał album, który stał się ich debiutanckim albumem International Pop Overthrow. Album był kompilacją różnych demówek nagranych mniej więcej między 1988 a 1991 rokiem i wyprodukowanych przez Jeffa Murphy'ego z power popowego zespołu Shoes z Chicago i nagranych w ich studiu Short Order Recorder w Zion w stanie Illinois. 

 Album został wydany w całym kraju na początku 1991 roku i sprzedał się w ponad 300 000 egzemplarzy dla Mercury Records. Ich debiutancki teledysk do singla „Diane” pojawił się w programie 120 Minutes MTV pod koniec grudnia 1990 roku. International Pop Overthrow zyskał szeroką rozgłos w całym kraju dzięki „Valerie Loves Me” i „Diane”. Kolejny album zespołu, Destination Universe z 1992 roku, również został wyprodukowany przez Jeffa Murphy'ego z Short Order Recorder i zawierał singiel „What Girls Want” oraz ballady takie jak „Next Big Thing” i „Everything”. 

Material Issue nadal intensywnie koncertował po całym kraju, promując oba albumy. Nowy album nie został tak dobrze przyjęty przez krytyków, ani nie sprzedał się tak dobrze jak ich pierwszy album. Ścieżka dźwiękowa Freak City z 1994 roku zawierała singiel „Kim The Waitress”, cover singla The Green Pyjamas z lat 80-tych, napisany przez Jeffa Kelly'ego. Freak City Soundtrack sprzedało się w mniej niż 50 000 egzemplarzy, a Material Issue, czując się opuszczony przez swoją wytwórnię, rozstał się z Mercury na początku 1995 roku.

 Material Issue kontynuował trasę koncertową, wyprzedając bilety na całym środkowym zachodzie. Latem 1995 roku zespół był główną gwiazdą pierwszego festiwalu Edgefest w Somerset w stanie Wisconsin. W 1995 roku grupa wraz z Liz Phair nagrała cover „The Tra La La Song” na hołdowy album „Saturday Morning: Cartoons' Greatest Hits”, wyprodukowany przez Ralpha Salla dla MCA Records. Przez pozostałą część 1995 i do 1996r Material Issue nagrało zestaw nowych piosenek z zamiarem kupienia ich nowej wytwórni. Jednak Ellison zmarł w wyniku samobójstwa 20 czerwca 1996 r. w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w swoim garażu. Policja znalazła notatkę, której treść nie została upubliczniona. Nagrania z 1995 i 1996 roku zostały wydane pośmiertnie w Telecommando Americano w 1997 roku przez Rykodisc jako ostatnie wydawnictwo Material Issue, wraz z debiutancką EPką zespołu zawierającą sześć utworów z 1987 roku jako bonus.

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
International Pop Overthrow Material Issue03.1991-86[11]Mercury 848 155[produced by Jeff Murphy]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz