Bizarre pierwotnie powstało jako firma produkcyjna. W 1967 roku wytwórnia Zappy, Verve Records, nie dotrzymała terminu przedłużenia kontraktu nagraniowego Zappy po jego drugim albumie, Absolutely Free, nagranym z jego grupą Mothers of Invention. To dało Zappie i Cohenowi przewagę w negocjowaniu własnej umowy produkcyjnej z Verve. Celem założenia własnej firmy produkcyjnej było zapewnienie Zappie pełnej kontroli twórczej nad swoją twórczością i dziełami, które planował wyprodukować dla innych. Pierwsze albumy związane z Bizarre ukazały się na początku 1968 roku. Były to między innymi We're Only in It for the Money zespołu Mothers of Invention i Lumpy Gravy, pierwszy solowy album Zappy. Inne wydawnictwa związane z Zappą to Cruising with Ruben & the Jets (1968) i album kompilacyjny Mothermania (1969).
Firma wyprodukowała także wydany pod koniec 1968 roku album Sandy's Here at Last autorstwa piosenkarki i autorki tekstów Sandry Hurvitz, obecnie lepiej znanej jako Essra Mohawk. Wszystkie te albumy zostały wydane przez Verve Records z logo Bizarre dodanym do wytwórni. Na początku 1969 roku Bizarre została założona jako wytwórnia płytowa dystrybuowana przez rodzinę wytwórni Warner Bros. Records, do której należała także Reprise Records. Wytwórnia Bizarre powstała w tym samym czasie, co towarzysząca jej wytwórnia Straight Records, również dystrybuowana przez Warner Bros. Kiedy powstawały wytwórnie Bizarre i Straight, zamierzeniem Zappy było wydawanie albumów awangardowych artystów w Bizarre i nagrań innych artystów. artyści głównego nurtu w Straight.
Pierwszym wydawnictwem z tej serii był podwójny album Lenny'ego Bruce'a zatytułowany The Berkeley Concert. Wczesne amerykańskie tłoczenia Bizarre wykorzystywały charakterystyczny niebieski wzór etykiety. Bizarre wydało także na początku 1969 roku podwójny album Wild Man Fischer, zatytułowany An Evening with Wild Man Fischer. Jednak oryginalna koncepcja Bizarre nie zadziałała zgodnie z oczekiwaniami ze względu na problemy z dystrybucją i zarządzaniem. Doprowadziło to do powstania kilku bardzo nietypowych albumów w wytwórni Straight, zwłaszcza tych autorstwa Captain Beefheart, Alice Cooper i GTO. Zappa i Mothers of Invention byli jedynymi artystami, którzy pozostali w Bizarre.
Zappa wydał osiem swoich własnych albumów z Mothers of Invention i bez nich w Bizarre od 1969 do 1972. Jedynym projektem Zappy, którego nie było w Bizarre w tym okresie, był album ze ścieżką dźwiękową do filmu 200 Motels, wydany przez United Artists Records w 1971. W 1973 roku wygasły pierwotne umowy dystrybucyjne Bizarre and Straight z Warnerem. Wiele nagrań Bizarre i Straight zostało ponownie wydanych przez Warner i/lub Reprise. Reedycje z lat 70-tych zawierały pomarańczową wytwórnię Reprise Records, czasami z logo Bizarre. W tym samym roku Zappa i Cohen zdecydowali się założyć nową wytwórnię, DiscReet Records, ponownie dystrybuowaną przez Warner Bros. Tytuły Zappa/Mothers w Bizarre były dostępne w Reprise do 1981. Poprzedni katalog został zremasterowany (niektóre zremiksowane i rozszerzone) przez Zappę i wydzierżawiony firmie Rykodisc w celu wznowienia w latach 1987–1993.
Po śmierci Zappy w 1993 r. stosunki wdowy po nim Gail Zappy z Ryko uległy pogorszeniu i ostatecznie w 2012 r. podpisała ona umowę z Universal Music Enterprises, aby po raz kolejny ponownie wydać cały poprzedni katalog . W 1988 roku Cohen udzielił licencji (od Warner Bros.) na kilka albumów, które zostały wydane przez Bizarre i Straight i wydał je za pośrednictwem Enigma Retro, w tym albumy Tima Buckleya, Alice Coopera i Beefhearta, i nazwał wytwórnię „Bizarre/Straight Records". Bizarre/Straight wydało także na płycie CD i kasecie The Berkeley Concert Lenny'ego Bruce'a. Po zamknięciu działalności Enigma w 1991 roku wytwórnia przeniosła się na kilka lat do Rhino Records. Kilka albumów, które zostały wydane przez Bizarre/Straight, zostało ostatecznie wydanych ponownie przez Manifesto Records, założoną w 1995 roku i prowadzoną przez Evana Cohena, siostrzeńca Herba Cohena.
Albumy na listach przebojów
2MS 2024 - Uncle Meat - Mothers of Invention [1969] 43.US MS 2028 - Weasels Ripped My Flesh - Mothers of Invention [1970] 189.US MS 2030 - Chunga's Revenge - Frank Zappa [1970] 119.US MS 2042 - The Mothers/Fillmore East: June 1971 - Mothers of Invention [1971] 38.US MS 2075 - Just Another Band From L.A. - Mothers of Invention [1972] 85.US MS 2094 - Waka/Jawaka-Hot Rats - Frank Zappa [1972] 152.US
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz