Web Analytics Z archiwum...rocka : The Opera Babes

niedziela, 25 lutego 2024

The Opera Babes

 The Opera Babes to angielski duet muzyki klasycznej, w skład którego wchodzą Karen England (mezzosopran) i Rebecca Knight (sopran). Duet zwrócił na siebie uwagę, gdy od 2002 roku śpiewał „Un bel dì vedremo” (z opery Madame Butterfly) w telewizyjnych programach sportowych. Oprócz występów z najważniejszymi orkiestrami w Wielkiej Brytanii i tras koncertowych z własnymi przedstawieniami, wydali album pierwszy album, Beyond Imagination w 2002 roku i drugi album, Renaissance w 2006 roku.  

 The Opera Babes poznały się w Cambridge podczas wykonywania Czarodziejskiego fletu Mozarta w objazdowym zespole operowym. England studiowała na Uniwersytecie w Leeds i londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Knight, której matką jest śpiewaczka operowa Gillian Knight, na początku swojej kariery pisała dla telewizji dla dzieci. Obie kobiety występowały z angielską grupą koncertową Opera della Luna oraz na Międzynarodowym Festiwalu Gilberta i Sullivana. 

 Zaczęły razem koncertować w 2001 roku w londyńskim Covent Garden, gdzie zostały zauważone i podpisały kontrakt z wytwórnią Sony na swój pierwszy album. Zasłynęły ze śpiewania „Un bel dì vedremo” („Pewnego pięknego dnia zobaczymy” z opery Madame Butterfly), piosenki, którą ITV wykorzystywała w swoich programach na Mistrzostwa Świata w 2002 roku, podczas finału Pucharu Anglii i Ligi Mistrzów UEFA finał w Mediolanie. Knight wyjaśniła BBC News strategię grupy w następujący sposób: „Próbowaliśmy zachować klasyczną integralność, jednocześnie czyniąc te rzeczy bardziej atrakcyjnymi dla szerszej publiczności”.  

The Opera Babes wydali swój pierwszy album, Beyond Imagination w 2002 roku (przez jedenaście tygodni zajmował pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów muzyki klasycznej i czwarte miejsce na liście przebojów US Billboard Classical Crossover Albums). Utwór „One Fine Day” został wybrany jako światowy Motyw Cup 2002 autorstwa ITV. Jeden z recenzentów napisał: „Jeśli jesteś młodą osobą, która choć trochę interesuje się gatunkiem klasycznym, ta płyta jest idealnym wprowadzeniem”. Album sprzedał się w ponad 1,7 miliona egzemplarzy. Artystki wkrótce pokłóciły się ze swoim producentem, SonyBMG, który poprosił ich, aby skoncentrowały się na pracy w studiu, a nie na występach na żywo. „Początkowo przyłapano nas na występach koncertowych… więc pomyślałbym, że to oczywiste, że kochamy występować na żywo, jednak Sony nie było zainteresowane” – powiedziała Karen England.

 The Opera Babes koncertowały z takimi orkiestrami jak Philharmonia, Halle, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Concert Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, London Symphony Orchestra i Berlińska Orkiestra Symfoniczna, pośród innych. Wystąpiły także dla królowej Elżbiety II na Festiwalu Pamięci w Royal Albert Hall, inauguracji Igrzysk Wspólnoty Narodów w Pałacu Buckingham oraz na balach w Pałacu z okazji obchodów Jubileuszu Królowej. Występowały także w Los Angeles Opera House z Plácido Domingo i były pierwszym brytyjskim zespołem wykonującym muzykę klasyczną, który wystąpił w Las Vegas. W 2003 roku wykonały „Odę do radości” Beethovena z André Rieu.

 Występowały w programach GMTV, Des & Mel, Good Morning America i Fox and Friends. The Opera Babes były także tematem trzech brytyjskich filmów dokumentalnych dla ITV i jednego amerykańskiego filmu dokumentalnego dla CBS. Od 2005 roku Opera Babes są Ambasadorkami SOS Wiosek Dziecięcych, międzynarodowej organizacji charytatywnej na rzecz sierot, zapewniającej domy i matki dla osieroconych i porzuconych dzieci.

  Drugi album The Opera Babes, Renaissance, kolejna kolekcja klasyczna i „crossover”, został wydany w 2006 roku przez niezależną wytwórnię Instant Karma UK. Magazyn Home Front ze Swansea napisał: „Renaissance jest naprawdę wspaniały. Utwory obejmują „Casta Diva” [z opery Norma], „Pie Jesu”, „Clair de Lune” i „Send in the Clowns” Stephena Sondheima… Jeśli kupujesz tylko jeden album z klasyką, kup ten!” Podczas koncertu „Renaissance” zespołu The Opera Babes w 2006 roku odbyły się trasy koncertowe z piosenkami z obu albumów, wykonanymi z multimedialnymi efektami specjalnymi i wizualizacjami, a także z tancerzami w kostiumach projektantki Elizabeth Emanuel . W grudniu 2006 roku wystąpiły w brytyjskim programie Songs of Praise nagranym w katedrze w Lichfield. Wiosną 2007 roku kontynuowały trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, po czym grupa zrobiła sobie przerwę, podczas gdy Karen England urodziła dziecko.  

Grupa wznowiła trasę koncertową w 2008 roku. Po tej trasie duet występował między innymi na statkach wycieczkowych. W 2012 roku grupa wydała swój trzeci album, Silent Noon, nazwany na cześć piosenki Ralpha Vaughana Williamsa, nakładem wytwórni Warner Classics. Album zawiera utwory brytyjskie, od Handla i Purcella, przez Quiltera, po Brittena i Novello, z towarzyszeniem fortepianu. 


Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
One Fine Day The Opera Babes 07.200254[2]-Sony Classical 6727062[written by Giacomo Puccini]
Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Beyond Imagination The Opera Babes 06.200224[8]199[1]Sony Classical SK 89916[produced by Jon Cohen, Noely,Anne Dudley, Frank Gallagher]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz