sobota, 23 października 2021

Sue Saad and the Next

 Sue Saad and the Next to amerykański zespół new wave z Los Angeles w Kalifornii. Jego pierwszy album, zatytułowany  Sue Saad and the Next, osiągnął w 1980 roku 131 miejsce na amerykańskiej liście Billboard 200. Sue Saad and the Next dostarczyły również część ścieżek dźwiękowych do kilku filmów w latach 80-tych, takich jak Roadie (1980), Looker (1981) i Radioactive Dreams ( 1985).

 

Sue Marie Saad, James Lance i Anthony „Tony” Lloyd Riparetti poznali się w gimnazjum, dorastając w Santa Barbara w Kalifornii. Biorąc pod uwagę wspólne zainteresowanie muzyką, rozpoczęli współpracę i ostatecznie założyli Calliope. Odnieśli pewien sukces i wydali kilka singli. Jeden z nich, „We've Made It”, radził sobie z luką pokoleniową i tak rozzłościł lokalnego dżokeja, że ​​zniszczył płytę będąc nadal na antenie i wygłosił tyradę przeciwko zespołowi.  Cała trójka utworzyła nowy zespół około 1978 roku, Sue Saad and the Next, po czym przenieśli się do San Francisco, a następnie do Los Angeles, mając nadzieję na znalezienie pracy jako sidemani. W tym czasie zaczęli pisać piosenki i nagrywać je na czterościeżkowym magnetofonie Rodney Sound. Później dołączyli do nich gitarzysta Billy Anstatt i basista Bobby Manzer, muzycy studyjni, którzy grali razem w rockowym musicalu Zen Boogie, chcąc występować w regularnym zespole.

 Zespół grał w klubach i podobnych miejscach w całym Los Angeles  i ostatecznie   podpisał kontrakt z Warner Bros. Records, aby rozwijać się jako autorzy piosenek. Ówczesny prezes Ed Silvers zaprowadził zespół do producenta płytowego Richarda Perry'ego, który natychmiast podpisał z nimi kontrakt ze swoją firmą Planet Records pod koniec 1979 roku. Wraz z Marc Safanem i The Cretones byli pierwszymi grupami nowej fali, które podpisały kontrakt z wytwórnią.  Debiutancki album zespołu był koprodukowany przez Jamesa Lance'a i Richarda Perry'ego, po raz pierwszy w historii Perry miał udział w produkcji, a wszystkie piosenki napisali Lance, Riparetti i Saad. Album, zatytułowany Sue Saad and the Next, został nagrany w mniej niż dwadzieścia dni, kosztem 50 000 dolarów. Było to znacznie poniżej standardu branżowego, zwykle od 125 000 do 150 000 USD, a czas produkcji trwał co najmniej 3 do 6 miesięcy.  Został wydany w 1980 roku i osiągnął 131. miejsce na amerykańskim liście Billboard 200. Perry powiedział później, że piosenki z albumu „wywołują młodzieńczą pasję doprawioną cierpką wiedzą dorosłych, a także twardym obrazem codziennego życia w Ameryce i sposobów, być rozświetlone chwilami rock and rollowego świętowania.”

 Był to czwarty album, który wyszedł z wytwórni Richarda Perry'ego i otrzymał kilka pozytywnych recenzji, zdobywając porównania do Pata Benatar i Blondie, i trafił za granicę kilka miesięcy później. W tym samym roku ich muzyka znalazła się w filmie komediowym Roadie z 1980 roku, wraz z Eddie Rabbitt, Jerry Lee Lewis, Roy Orbison i Emmylou Harris, The Joe Ely Band, Teddy Pendergrass, Jay Ferguson i Pat Benatar.  Reżyser filmu, Alan Rudolph, tak bardzo polubił zespół, że jedna scena została napisana specjalnie do jednej z ich piosenek, „Double Yellow Line”, która miała miejsce na autostradzie.

Zespół kontynuował występy w całych Stanach Zjednoczonych i koncertował w Europie z UFO i The Boomtown Rats. Wystąpili także na koncertach prowadzonych przez promotora Teksasu Jacka Orbina pod koniec 1981 roku W ciągu następnych kilku lat Sue Saad and the Next wykonała główne tematy w filmach science fiction Looker (1981) i Radioactive Dreams (1985). „Radioactive Dreams” i trzy inne piosenki, „Guilty Pleasure”, „She's A Fire” i „When Lightning Strikes”, znalazły się wśród tych, które ukazały się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej Radioactive Dreams. To również w Radioactive Dreams Sue Saad odegrała niewielką rolę jako punk rocker, która wykonała numer muzyczny „Guilty Pleasure” i jest uważana przez wielu fanów filmu za jeden z najbardziej pamiętnych momentów. To właśnie podczas pracy nad "Radioactive Dreams" reżyser Albert Pyun zaproponował Jamesowi Lance'owi i Tony'emu Riparetti muzykę do filmu i razem skomponowali muzykę do Say Yes (1986), Commando Squad (1987), Alien z LA (1988). ) i Brainsmasher... Historia miłosna (1993). Chociaż Lance ostatecznie opuścił spółkę, Riparetti pozostał z Pyunem i nadal komponował muzykę do swoich filmów, w tym Omega Doom (1997), Mean Guns (1997), Postmortem (19).

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Won't Give It Up/Kamonbaybeh Sue Saad and the Next03.1980-107[2]Planet 45912[written by S. Saad, T. Riparetti, J. Lance, B. Anstatt][produced by Richard Perry, James Lance]
Looker Sue Saad12.1981-104[5]Warner Bros. 49851[written by Barry DeVorzon, Michael Towers][produced by Barry DeVorzon, Michael Towers]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[US]
Komentarz
Sue Saad and the Next Sue Saad and the Next03.1980-131[12]Planet 4[produced by James Lance, Richard Perry]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz