poniedziałek, 25 stycznia 2021

Radars

The Radars to grupa z Nowej Zelandii, która składała się głównie z muzyków niedowidzących. Wspierali Deane'a Waretiniego w jego przeboju nr 1 „ The Bridge ” w 1981 i zdobyli nagrodę dla najlepszego albumu polinezyjskiego na 1983 New Zealand Music Awards . Grali głównie w okolicach Auckland.

 

Grupa została założona około 1962 roku przez urodzonego w Niuean perkusistę Feau Halatau i czterech kolegów z Parnell Institute for the Blind. Pierwszym koncertem, za który zapłacono, był ślub i według perkusisty Halatau płacono im po kilka funtów. Około listopada 1966 roku byli zespołem rezydentem w sali tanecznej na przedmieściach Auckland w Otahuhu . Wspierali piosenkarzy Ricky May'a i Johna Rowlesa podczas ich rezydencji w klubie Picassa. Ich rezydencja trwała do 1967 roku. 

W 1967 roku ich singiel „Don't Get Around Much Anymore” został wydany przez wytwórnię Zodiac. W latach 60-tych grupa pojawiła się w telewizji w programie „ Have a Shot” .
 

W 1981 roku niektórzy członkowie zespołu, wraz z byłym trębaczem Quincy Conserve , Kevinem Fureyem, wsparli Deane'a Waretiniego w "The Bridge", napisanym przez George'a Taita ". Piosenka była hitem numer 1 w Nowej Zelandii.  Piosenka, pierwotnie wydana przez wytwórnię Innovation, a później CBS   przypisała Deane  Waretini do The Rising Stars.  W artykule The New Zealand Herald , grupa została prawdopodobnie błędnie nazwana The Rising Suns.  Na początku 1983 roku w zespole pozostało tylko dwóch z pierwotnych członków.

Korzystając z taktyki zastosowanej najpierw przez Gary'ego Havoc & The Hurricanes , a później przez Deane'a Waretiniego , z płytą sprzedawaną przez Waretiniego na ulicy , sfinansowali własne nagranie singla. Podobnie jak Waretini, zabrali go na ulicę, aby go promować, a nawet skłonili członków rodziny do sprzedaży.  27 lutego ich wersja " That Lucky Old Sun " weszła na listy NZ . Spędziła 6 tygodni na listach przebojów, osiągając  20 miejsce, 24 lipca ich wersja " The Banana Boat Song ” znalazła się na 35 miejscu i pozostała na listach przebojów przez tydzień. W tym samym roku zdobyli także nagrodę dla „najlepszego albumu polinezyjskiego” na New Zealand Music Awards.
W 1993 roku, wraz z Kenem Kincaidem , pojawili się w artykule w październikowym wydaniu magazynu New Zealand Musician .

W grudniu 2000 roku, w czwartą dekadę działalności muzycznej, zespół pojawił się na scenie festiwalu Blind Musicians w Parnell. Obecnym składem w tamtym czasie byli Feau Halatau, Ray Lemon, Neville Tura i Andrew Taylor. Podczas imprezy mieli mieli na klawiszach piosenkarkę Eleanor Wicks.  Około 2001 roku zespołowi skradziono sprzęt o wartości 10 000 dolarów. Kontynuowali działalność jeszcze przez kilka lat, aż w końcu rozpadli się około 2007 roku, z jedynymi pozostałymi członkami, którzy przeżyli. 

W styczniu 2010 roku Andrew Taylor dołączył do grupy Blue Collar Band, grając w takich miejscach jak Wanderers Club na przedmieściach Auckland w Mangere . Dennis Kingston, który był z The Radars na pewnym etapie, również był w zespole.   Bass grał z Alex Constable również był w zespole przez pewien czas. Grał w różnych zespołach, w tym w The North Harbour Rockers

Single
Tytuł WykonawcaData wydania Aus N.Zel Wytwórnia
[Aus]
Komentarz
That Lucky Old Son/Tahiti NuiRadars02.1983-18[6]Epic ES 818[written by H. Gillespie, B. Smith][ Producer - The Radars]
The Banana Boat Song/Chulu ChululuRadars07.1983-35[1]Epic ES 878[written by Burgess, Attaway][ Producer -Gilbert Egdell]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz