poniedziałek, 7 grudnia 2020

Chan Romero

 Robert Lee „Chan” Romero (ur. 7 lipca 1941 r. W Billings , Montana , Stany Zjednoczone) to amerykański wykonawca rock and rolla , najbardziej znany z piosenki „ Hippy Hippy Shake ” z 1959 roku .



Pochodzenie Romero było raczej mieszane. Jego ojciec pochodził z rasy hiszpańskiej i Apaczów, podczas gdy jego matka była mieszanką Meksyku , Czirokezów i Irlandczyków . Oboje wyemigrowali do Montany podczas Wielkiego Kryzysu , szukając pracy jako migrujący robotnicy rolni. Jego przydomek nadał mu jego dziadek . Ponieważ Romero często biegał bez obuwia, przydomek pochodzący z hiszpańskiego wyrażenia oznaczającego „mały chłopiec ze świńskimi łapkami” wydawał się odpowiedni.

Romero cytuje ważny punkt zwrotny w jego życiu w 1956 roku. Był to rok, w którym Elvis Presley wykonał „ Hound Dog ” w programie The Steve Allen Show . Presley był największym wpływem Romero przed pojawieniem się Ritchiego Valensa na scenie rock & rolla .

Jako nastolatek Chan Romero jedzie autostopem do East Los Angeles , w Kalifornii w 1958 roku, gdzie napisał „Hippy Hippy Shake,” a tym samym rozpoczął swoją karierę. Wujek  Romero przedstawił  jego muzykę przedstawicielowi A&R z Speciality Records : Sonny Bono . Bono był szczególnie zachwycony piosenką zatytułowaną „My Little Ruby” i poprosił Romero, aby dopracował ją i wrócił za kilka tygodni. Romero musiał wrócić do szkoły w Montanie i nigdy nie wrócił do Speciality.

Po utworzeniu zespołu po jego powrocie szybko stało się jasne, że Valens miał ogromny wpływ na Romero, tak bardzo, że dwaj artyści, którzy nigdy się nie spotkali, brzmiali podobnie i mieli podobne pochodzenie etniczne. Dwa miesiące po katastrofie samolotu, w której zginął Valens, menedżer Don Redfield wysłał taśmę do menedżera Valensa, Boba Keane'a w Los Angeles. Keane był pod wielkim wrażeniem nagrań i okrzyknął Romero następcą Valensa, natychmiast podpisując z nim kontrakt w Del-Fi Records , tej samej wytwórni co Valens.

Kiedy Romero wrócił do Los Angeles, Keane przedstawił go pogrążonej w żałobie matce Valensa, z którą Romero był blisko. Jej dom służył jako dom Romero podczas jego wizyt w Los Angeles; spał w sypialni Valensa. Pozostaje blisko rodziny i występował na koncercie upamiętniającym Ritchie Valensa odbywającym się co roku w Pacoima w Kalifornii .

Kariera Romero gwałtownie wzrosła wraz z wydaniem „Hippy Hippy Shake” w lipcu 1959 roku. Wydany najpierw w Stanach Zjednoczonych, a później w Australii i Wielkiej Brytanii , szybko zwrócił na siebie uwagę Paula McCartneya, który polubił tę piosenkę i zaśpiewał ją w Cavern Club w Liverpoolu i Star Club w Hamburgu podczas jego wczesnych lat z The Beatles . Wersja The Swinging Blue Jeans z 1964 roku stała się numerem jeden w Europie.

 
"Hippy Hippy Shake" pozostał popularną piosenką, a także pojawiła się w wielu ścieżkach dźwiękowych do filmów, w tym Uncle Buck , It Takes Two i Austin Powers: International Man of Mystery . Być może najbardziej znana współczesnej publiczności wersja pojawiła się w 1988 roku na ścieżce dźwiękowej Cocktail w wykonaniu The Georgia Satellites . Wersja zespołu The Beatles pojawiła się w 1994 roku w wydaniu Live w BBC . "Hippy Hippy Shake" został nagrany przez polskiego piosenkarza Czesława Niemena w 1964 roku.

Pierwsza wizyta Romero w Palm Springs w Kalifornii w 1964 roku zainspirowała go do uczynienia tego obszaru swoim domem. Nadal mieszka w okolicy i dzieli swój czas między Palm Springs i Billings. Córka Romero, Holly Romero Sanchez, jest pastorem młodzieżowym w Living Word in the Desert w Indio w Kalifornii.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania Aus N.Zel Wytwórnia
[Aus/N.Zel]
Komentarz
The Hippy Hippy Shake/If I Had A WayChan Romero03.19609[24]-Columbia 45-DO-4124/-[written by C. Romero]
The Hippy Hippy Shake/If I Had A WayChan Romero06.196351[8]-London HL-2100/-[written by C. Romero]

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz