Web Analytics Z archiwum...rocka : Muzyka w Lancashire

wtorek, 26 lipca 2016

Muzyka w Lancashire

Lancashire ma długą i owocna tradycję muzykowania. Na początku ery nowożytnej kultywowano narodową tradycję ballady, w tym tradycyjną odmianę tzw.border ballad, jedna z nich "The Ballad of Chevy Chase", uważa się, że została skomponowana przez  urodzonego w Lancashire minstrela Richarda Sheale.  W tym hrabstwie   również jest miejsce dla ludowych piosenek, w tym "The Lancashire Miller", "Warrington Ale" i "The soldier's farewell to Manchester", zaś Liverpool, jako główny port , był przedmiotem wielu szantów, w tym "The Leaving of Liverpool " i " Maggie May ",  obok wielu lokalnych piosenek nurtu wassailing.
 W czasie rewolucji przemysłowej zmieniającej  wzorce społeczne i ekonomiczne powstały nowe tradycje i style pieśni ludowej, często związane z migracją i  pracą.  Obejmowały one procesyjne tańce, często połączone z festynami lub uroczystościami WakesWeek i typami kroku tanecznego,z najsłynniejszym clog dance.
Miejscowy pionierem kolekcji piosenek folk w pierwszej połowie 19 wieku był szekspirowski nauczyciel James Orchard Halliwell,  aż do drugiego revivalu folk w 20 wieku, gdy  przemysłowy folk, zaczął zwracać na siebie uwagę. Jedną z głównych postaci ożywienia w tym regionie  był Ewan MacColl, ale również lokalny  mistrz Harry Boardman, który od 1965 roku prawdopodobnie zrobił więcej niż ktokolwiek dla popularyzacji i rejestracji utworów folk regionu. Prawdopodobnie najbardziej wpływowymi artystami folk,   tego regionu pod koniec 20 wieku był zespół folklorystyczny z Liverpool ,The Spinners, a z Manchesteru trubadur   Roy Harper i muzyk, komik  Mike Harding. W  regionie znajduje się wiele klubów folk. Regularnie odbywają się festiwale folklorystyczne m.in. Folk Festival Fylde w Fleetwood.

Wiele miast Lancashire miało żywotne sceny skiffle pod koniec lat 50-tych, z czego od początku lat 60-tych kwitnącą kulturę beats grup , szczególnie w okolicy Liverpool i Manchesteru,historycznie powiązanych miast. Szacuje się, że było około 350 zespołów aktywnie działających w okolicach Liverpoolu w tej epoce, często grając w salach balowych, salach koncertowych i klubach, między innymi The Beatles.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz