Web Analytics Z archiwum...rocka : Lambrettas

środa, 13 lipca 2016

Lambrettas

Historia zespołu The Lambrettas nie nalezy może do najbłyskotliwszych i trudno ich pod tym względem porównywać do innych sław epoki. Jak nietrudno się domyślić nazwa pochodzi od jednego z modeli z włoskich skuterów jakie upodobali sobie Modsi już w latach 60-tych. Kapela odegrała niepoślednią rolę dla Mod revival głównie dzięki chwytliwym tekstom lidera Jez'a Bird'a (wokal, gitara, klawisze), pozostałymi członkami składu byli : Doug Saunders (gitara solowa), Mark Ellis (bas) oraz Paul Wincer (perkusja). Lambrettas powstało w "letniej stolicy" Brytyjskich modsów, nazywanej również ich Mekką, Brighton (a dokładniej w położonym niedaleko Lewes). Swoją grą udowodnili, że są czymś więcej niż kolejną grupą zainspirowaną twórczością The Jam.
Odrzucali typową dla modsów arogancję połączoną z poczuciem przynależności do elity na rzecz czystej popowej wrażliwości. Dzięki temu wytworzyli niepowtarzalny styl i klimat w swojej muzyce. Zespół zaistniał na scenie muzycznej po podpisaniu kontraktu z Rocket Records ( wytwórnią należącą do Eltona Johna) w 1979r. Po wydaniu swojego pierwszego singla "Go Steady" (który okazał się kompletną komercyjną klapą), nagrali hit coverując utwór "Poison Ivy" (wydany przez wytwórnie Two Stroke Rec.), napisany przez spółkę Leiber and Stoller.
Ich kolejne single "D-a-a-ance" i "Another Day (Another Girl)", ukazywały się już na listach przebojów (niestety nie jestem w stanie powiedzieć na których miejscach się uklasowały). Kapela zaistniała także dzięki pismu "The Sun", (gdzie na 3 stronie znajdowały się zdjęcia kobiet topless). Ich debiutowa długogrająca płyta "Beat boys in the jet age", dostała się coprawda na listy przebojów, ale w okresie zaawansowanego Mod Revival'u nie przyniosła im specjalnej sławy. Kapela grałą w tym czasie kilka koncertów poprzedzających wydanie ich drugiego krążka "Ambience". Niedługo później grupa ogłosiła, swój rozpad z wiadomych tylko sobie powodów. Na początku lat 90-tych Bird ponownie zebrał chłopaków z The Lambrettas. Zagrali kilka koncertów, pokazali się na scenie i nagrali kilka demówek na płytę, kóra nigdy nie zostałą wydana.



Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Poison ivy/RunaroundLambrettas03.19807[12]-Rocket XPRES 25[written by Leiber, Stoller][produced by Peter Collins]
D-a-a-ance/Can' t you feel the beatLambrettas05.198012[8]-Rocket XPRES 33[written by Bird][produced by Peter Collins]
Another day [Another girl]/Steppin' out of lineLambrettas08.198049[4]-Rocket XPRES 36[written by Bird][produced by Peter Collins]
Good times/Lamba sambaLambrettas03.1981--Rocket XPRES 48[written by Sanders, Bird][produced by Steve James]
Anything you want/AmbienceLambrettas04.1981--Rocket XPRES 52[written by Bird][produced by Steve James]
Somebody to love/Nobody' s watching meLambrettas04.1982--Rocket XPRES 74[written by Slick][produced by Peter Collins]
Decent town/D-a-a-anceLambrettas08.1981--Rocket XPRES 62[written by Sanders][produced by Steve James]


Albumy

Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Beat boys in the jet ageLambrettas07.198028[8]-Rocket TRAIN 10[produced by Peter Collins]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz