Web Analytics Z archiwum...rocka : Ye-ye

niedziela, 24 stycznia 2016

Ye-ye

Nurt muzyki pop wywodzący się z początku lat 60-tych z Francji,kanadyjskiego Quebecu i Hiszpanii.Jego nazwa pochodzi od okrzyku "yeah! yeah!".
Swój początek bierze od radiowego programu "Salut les copains", stworzonego przez Lucien Morisse i gospodarzem którego był Daniel Philippacci, który został po raz pierwszy zaprezentowany na antenie w grudniu 1959.Ten program osiągnął natychmiastowy sukces i jedna z jego części ( "le chouchou de la semaine" / "this week's sweetheart") stał się punktem wyjścia dla większości piosenkarzy yeye. Każdy utwór, który został przedstawiony jako chouchou dochodził do szczytu listy przebojów.Fenomen tego programu był kontynuowany w magazynie o tej samej nazwie publikowanym na rynku prasowym Francji,Niemiec,Hiszpanii i Włoch od 1962r.
Nurt yeye był unikalnym zjawiskiem z różnych powodów,po pierwsze był to pierwszy ruch muzyczny w którym główną role odgrywały kobiety,po drugie dotyczył głównie Europy [choć zyskał dużą popularność w Japonii].Dotyczył bardzo młodych dziewczyn,Gall miała 16 lat gdy wydała pierwszy album,17 gdy wygrała konkurs piosenki Eurowizji w Luksemburgu,młodzieńczo naiwnych,których problemy dotyczyły głównie nieszczęśliwej miłości,tak jak w piosence Françoise Hardy "Tous les garçons et les Filles" .
Wiodącą rolę wśród div yeye pełniła Sylvie Vartan.Poślubiła gwiazdę rocka Johnny Hallyday'a w 1965r i odbyła tournee po Ameryce i Azji.Dopiero w 1968r odeszła mentalnie od tego stylu nagrywając piosenkę "Jolie poupée" o dziewczynie, która ubolewa nad porzuconymi lalkami po jej dorastaniu.
Choć pochodzący z Francji, ruch yeye przetoczył się przez Europę Zachodnią.Jedną z pierwszych dam rocka we Włoszech w 1959r była Mina.W następnych latach będzie skłaniać się ku piosence środka.Jej rodaczka Rita Pavone jest typowym przykładem nastolatki stylu yeye.W Hiszpanii muzyka yeye skierowana była głównie przeciwko katolicyzmowi i choć przyjęła się tam nieco póżniej to cieszyła się dużym powodzeniem.W 1968r przedstawicielka tego kraju,Massiel wygrała piosenką "La La La" konkurs Eurowizji.
Mimo tego,że ten nurt zdominowany został przez dziewczyny,to nie można odmówić ważnej roli kilku mężczyzn,jak chociażby Serge Gainsbourg,który pisał piosenki dla większości wykonawców owego nurtu,wykonawcę romantycznych ballad Michela Polnareffa ["Love please love me"],Jacquesa Dutronc ["La fille du pere Noel"],czy najbardziej znanego przedstawiciela męskiego odłamu yeye,Claude'a François ["Belles, Belles, Belles"].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz