Pierwsze zestawienie brytyjskich bestsellerów płytowych zostało opublikowane przez pismo muzyczne "New Musical Express" 14 listopada 1952 roku i obejmowało 12 najlepiej sprzedających się singli.Za ich podstawę służyła telefoniczna sonda z 20-tu największych wybranych sklepów z płytami.Tym ,który od początku sporządzał wyniki telefonicznej sondy był-Percy Dickins,zostając na tym stanowisku do 1960r.Historyczym ,bo pierwszym hitem #1 stała się piosenka Al Martino -"Here In My Heart".A oto jak wyglądałą lista nr 1:
- 1 Here In My Heart Al Martino
- 2 You Belong To Me Jo Stafford
- 3 Somewhere Along The Way Nat King Cole
- 4 Isle Of Innisfree Bing Crosby
- 5 Feet Up Guy Mitchell
- 6 Half As Much Rosemary Clooney
- 7 Forget Me Not Vera Lynn
- 7 High Noon Frankie Laine
- 8 Sugarbush Doris Day & Frankie Laine
- 8 Blue Tango Ray Martin
- 9 Homing Waltz Vera Lynn
- 10 Auf Wiedersehen Vera Lynn
- 11 Because You're Mine Mario Lanza
- 11 Cowpuncher's Cantata Max Bygraves
- 12 Walking My Baby Back Home Johnnie Ray
Od 10 marca 1960r lista przebojów była kompilowana na podstawie sprzedaży płyt przez Record Retailer [przekształcony póżniej w Music Week], jednocześnie N.M.E. publikuje własną niezależną wersję ,przedrukowywanej przez Melody Maker i Disc & Music Echo .
Lista Record Retailer zawierała 50 pozycji,drukowana i przesyłana do sklepów przez Record Mirror-magazyn przemysłu płytowego do kwietnia 1992 roku.
Pierwsze zestawienie UK Album Charts ukazało się 8 listopada 1958r,a pozycję nr 1 był soundtrack z filmu "South Pacific".
1 stycznia 1964 odbywa się debiut TOP OF THE POPS ,telewizyjnego show ,którego głównymi autorami są artyści brylujący na UK Top Singles chart.Pierwszym prezenterem był Jimmy Saville,a jego gośćmi byli minn.The Rolling Stones i Beatles.Repertuar pierwszego programu stanowiły piosenki:ROLLING STONES - I Wanna Be Your Man, DUSTY SPRINGFIELD - I Only Want To Be With You, DAVE CLARK FIVE - Glad All Over, HOLLIES - Stay, SWINGING BLUE JEANS - Hippy Hippy Shake and THE BEATLES - I Want To Hold Your Hand [ówczeny #1 hit].
British Market Research Bureau rozpoczęła 12 lutego 1969r zbieranie danych ze sprzedaży płyt z 250 sklepów,na podstawie raportów przesyłanych przez te sklepy,powstała w ten sposób w pełni komercyjna lista na zamówienie Record Retailer i BBC.
W tym samym czasie zaczyna nadawać ze statku zakotwiczonego 3 mile od wybrzeża Essex,pierwsza piracka rozgłośnia radiowa-Radio Caroline,grająca w nieograniczonych ilościach [24 godziny na dobę] rock,nieobecny w ówczesnych oficjalnych mediach Zjednoczonego Królewstwa..Jej promotorem był irlandzki biznesmen Ronan O'Reilly.Olbrzymia popularność Radio Caroline to także wynik słabej jakości sygnału działającego Radia Luxemburg.
Dzień 26 stycznia 1967r zapisał się w historii,jako debiut na liście najdłużej się na niej utrzymującego nieprzerwanie singla.Była to piosenka Engelberta Humperdincka-"Release me",która spędziła na UK Charts 56 tygodni.
30 września 1967r ma miejsce premiera audycji radiowej w BBC 1 poświęconej aktualnemu notowaniu listy przebojów.Prowadził ją Tony Blackburn i z czasem stała się ona najchętniej słuchaną audycją na wyspach brytyjskich.
Na srebrny jubileusz UK Singles Charts, 14 listopada 1977r ukazuje się pierwsze wydanie The Guinness Book Of Hit Singles
.Od 5 maja 1978r British Market Research Bureau [BMRB] kompiluje 75 pozycji na liście przebojów.Kolejne powiększenie jej objętości tym razem do Top 100 ma miejsce 8 stycznia 1983r.Od maja 1991r na wskutek drastycznego spadku sprzedaży płyt,publikuje się Top 75,mimo oficjalnej nazwy Top 100.W tym samym roku [w lipcu] singiel Eveything I Do Bryana Adamsa stał się najdłużej utrzymującym się na pozycji #1 w historii [16].
4 stycznia 1983r Instytut Gallupa przejął od BMRB organizację listy i zautomatyzował sposób jej kompilacji.Pierwszym #1 wyłonionym w ten sposób był hit Renee and Renato's "Save Your Love".w lutym 1994r Gallupa w tej roli zastępuje firma Millward Brown ,wprowadzająca elektroniczny pomiar sprzedaży płyt.
The Official UK Charts Company [także jako Official UK Charts],jest spółką join ventures dwóch organizacji BARD i BPI,zarządzana przez Radę Nadzorczą reprezentowaną przez właścicieli sklepów muzycznych,wytwórni płytowych i środków masowego komunikowania.Dane ze sprzedaży dostarczane są z 6 500 największych sklepów posiadających łącznie 99% rynku sprzedaży singli,95% albumów i 80% rynku video. Przeciętna tygodniowa sprzedaż to 1.5mln singli i 2mln egz albumów,jej wynik ustalany jest po zamknięciu sprzedaży w sobotę i podawany oficjalnie następnego dnia.Większość nowych singli wprowadzanych jest do sklepów muzycznych w poniedziałek.W niedzielne popołudnie [w godzinach 4pm-7pm]zestawienie aktualnej listy przebojów przedstawia w swojej audycji [najchętniej słuchanej] radio BBC 1.Jej najsłynniejszymi prezenterami byli Mark Goodier i Bruno Brookes,którzy prowadzili tę audycję przez wiele lat,dopiero w 2003r Goodier został zamieniony przez Wesa Buttersa.
Głowne zestawienie Top 200 Singles jest kombinacją wyników sprzedaży płyt i kopiowanych z internetu,z której sporządzana jest lista Top 75 uważana za oficjalną listę przebojów [często używane jest zestawienie Top 100],chociaz dla zwykłej publiczności najbardziej interesujace jest zestawienie Top 40.
-singiel musi być wydany w jednym z następujących formatów: CD, DVD, Vinyl, Cassette i flexidisc.Nie kwalifikuje się Digital Compact Cassette i MiniDisc.
-wszystkie formaty muszą zawierać wiodącą ścieżkę jako stronę A lub remix z niej.
-single muszą posiadać wymaganą cenę minimalną
-każdy format singla nie może zawierać więcej niż trzy różne utwory,ale każdy z nich może występować w wielu wersjach
-maksymalna długość odtwarzania singla w trzech obowiązujących formatach nie może przekraczać 20 minut,jeśli więcej niż jeden utwór jest tytułowym i 40 minut ,gdy jeden utwór jest przedstawiony w kilku wersjach/remiksach.
-format "mini CD" jest akceptowany jako singiel,jeśli czas odtwarzania nie przekracza 10 minut i zawiera maksymalnie dwa utwory.Dotyczy to tzw. 5" CD,zaakceptowanych przy sporządzaniu listy przebojów w 2003r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz