środa, 17 lutego 2021

Flamin’ Groovies

 Grupa powstała w San Francisco z ambitnej kapeli garażowej o nazwie Chosen Few. Jej skład tworzyli Roy Loney (ur. 13.04.1946 r. w San Francisco, w Kalifornii; śpiew), Tim Lynch (ur. 18.07.1946 r. w San Francisco; gitara), Cyril Jordan (ur. w 1948 r. w San Francisco; gitara), George Alexander (ur. 18.05.1946 r. w San Mateo, w Kalifornii; gitara basowa) i Ron Greco (instrumenty perkusyjne). Chosen Few najpierw połączyła się z Lost And Found, a latem 1966 r. rozpadła się.

 Kilka miesięcy później członkowie grupy, z wyjątkiem Greco, utworzyli Flamin’ Groovies. Nowy perkusista Danny Mihm (ur. w San Francisco) przyszedł do grupy z innej miejscowej kapeli, Group ’B’. Nowy skład rozpoczął poszukiwania stylu, idąc w kierunku wyraźnie odmiennym od dominującego w San Francisco zafascynowania improwizacją. Groovies pozostali wierni amerykańskiej muzycznej konwencji postbeatowej, a w ich twórczości pobrzmiewały echa muzyki takich zespołów jak Lovin’ Spoonful i Charlatans.

 Pierwsza oficjalna płyta długogrająca zespołu - Supersnazz - zawierała muzykę silnie związaną z tradycyjnym rock’n’rollem. Następne albumy, Flamingo i Teenage Head, pozostawały pod wyraźnym wpływem MC5 z Detroit, oferując bardziej współczesne brzmienia. Ta druga płyta miała bardzo przychylne recenzje - porównywano ją z albumem Sticky Fingers Rolling Stonesów. Płyta była ostatnią nagraną w oryginalnym składzie - odeszli Loney i Lynch, zastąpieni przez Chrisa Wilsona i Jamesa Farrella. Oczerniani we własnym kraju Groovies cieszyli się wielką popularnością w Europie. Podczas krótkiego pobytu w Wielkiej Brytanii włączali się w kampanię antynarkotykową, nagrywając piosenkę „Slow Death”

Niektóre z piosenek powstałych w tym okresie złożyły się na album Shake Some Action, stanowiący wspaniały hołd złożony przez zespół muzyce pop lat sześćdziesiątych. Album ten okazał się najlepszym i najdojrzalszym ich wydawnictwem. Wyobcowanego Mihma zastąpił nowy perkusista David Wright, a świeże brzmienie grupy uzyskane dzięki wspaniałej aranżacji instrumentalnej wzbogaciło muzykę zespołu. W tym okresie do grupy dołączył Mike Wilhelm (z Charlatans), który zastąpił Farrella. Późniejsze płyty oparte jednak były na wypróbowanej formule - różnorodne interpretacje znanych przebojów miały ukryć brak oryginalnych kompozycji. Groovies uważano wtedy za zespół z odzysku, bezskutecznie próbujący wrócić na muzyczny rynek. Niepowodzenia stały się przyczyną frustracji i odejścia Wilsona, Wilhelma i Wrighta. W zespole pozostali Jordan i Alexsander, wspomagani przez Jacka Johnsona (gitara) i Paula Zahla (perkusja), którzy przyszli do Flamin’ Groovies z zespołu Roky Ericksona.

 Groovies, już w nowym składzie, udali się na tournee po Europie, Australii i Nowej Zelandii. Rezultatem było kilka płyt, w tym album One Night Stand. Jednakże mimo nadziei na więcej, grupa nie była w stanie zapewnić sobie stałego kontraktu na nagrania. Paradoksalnie, kariera Roya Loneya, grającego w stylu podobnym do Supersnazz i Flamingo, była bardzo udana.

 

 


Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[UK]
Komentarz
Shake Some ActionFlamin’ Groovies08.1976-142[7]Sire 7521[produced by Dave Edmunds]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz