czwartek, 16 maja 2019

GRP Records

Historia nowojorskiej „niszowej” wytwórni GRP Records to jedna z najświeższych historii sukcesu w przemyśle nagraniowym. Określiwszy wyraźnie swoje pole działania jako „jazz środka”, GRP urosła z małej firmy w dużą wytwórnię.

Założycielami GRP byli Larry Rosen i Dave Grusin, którzy karierę producencką rozpoczynali w 1976r od współpracy z Patti Austin i Earlem Klughiem. W 1982 mieli już tak dobrą reputację, że mogli otworzyć GRP. Sukces firmy opiera się w dużej mierze na bezkompromisowym podejściu do jakości. Obaj producenci należeli do pierwszych, którzy przestawili się na cyfrową obróbkę dźwięku, byli też pionierami nagrań na płycie kompaktowej. Swoje produkty skierowali do odbiorców w wieku 25-50 lat. Ich „cyfrowe nagrania” odniosły wielki sukces.

 Wytwórnia wydaje materiał Grusina, ale poza nim na jej liście płac jest wielu znanych artystów, m.in. Lee Ritenour, David Benoit, Diane Shuur, Special EFX, Eddie Daniels, Dave Valentin, Kevin Eubanks i grupa The Ftoppingtons. Firma ma na swym koncie również płyty starszych gwiazd jazzu, m.in. Gerry’ego Mulligana, formacji The Count Basie Orchestra i The Glenn Miller Orchestra, Dizzy’ego Gillespiego i Stephane’a Grappellego. Wytwórnię wciąż uznaje się za niezależną, a kierują nią dalej założyciele - Grusin i Rosen.



W 1990 r. firma macierzysta wytwórni, GRP Records Inc., została sprzedana MCA, a GRP stał się wytwórnią MCA.GRP stało się znane na początku w zakresie nagrań cyfrowych i jako jedna z pierwszych amerykańskich wytwórni wydała swoje albumy na CD, stając się znana jako The Digital Master Company.GRP początkowo oznaczało Grusin-Rosen Productions. Po tym, jak Grusin i Rosen opuścili firmę w 1995 r., listy stały się skrótem dla hasła marketingowego Great Records Period.GRP jest obecnie częścią The Verve Music Group i jest głównie wykorzystywana do reedycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz