Web Analytics Z archiwum...rocka : Blyth Power

sobota, 23 lutego 2019

Blyth Power

Siłą napędową tej grupy postpunkowych miłośników kolejnictwa (nazwa grupy wywodzi się od nazwy lokomotywy parowej) jest perkusista, wokalista i tekściarz Josef Porta
 (właśc. Joseph Porter, ur. 21.02.1962r w Templecombe w hr. Somerset, Anglia). Wcześniej pracował on z wieloma zespołami: w Somerset w 1978r z grupą Valley Forge, a po przeprowadzce do Londynu w 1979r - z Attitudes i Entire Cosmos (początkowo zespół ten składał się z członków ekipy koncertowej Here And Now).

Po krótkich epizodach (również nagraniowych) w szeregach Zounds, Null And Void oraz Mob, Porta założył w końcu Blyth Power w 1983r, wspólnie z Curtisem Youe. Elokwentne teksty Portera, których dźwiękowe tło stanowiła nawiązująca do punku mieszanka folku i rocka, opowiadały o historii Anglii (występowali w nich m.in. Watt Tyler i armia Olivera Cromwella) i o współczesnej polityce (zwłaszcza o oporze wobec rządów konserwatystów po 1979r). Krytykował fakt, że zwykli obywatele zostali pozbawieni praw do angielskiej spuścizny narodowej, przez co zdobył sobie uznanie podobnie myślących, choć Porta nie przesadzał z powagą-jego utwory dokumentowały równie często mecze krykietowe co działania rządu.

 Choć dużą wadą wielu albumów Blyth Power była słaba produkcja, wszystkie były wysokiej jakości merytorycznej, a ich największą zaletą były ironiczne, społeczne teksty Portera. Na debiutanckiej kasecie Blyth Power znalazł się na przykład utwór „Chevy Chase” z takim oto tekstem: „I byłem królem pól od Yorkshire do Somerset/A moich wzniosłych ideałów broniły wrota od stodoły/Mówią, że anarchia i pokój istnieją naprawdę/I mieszkają gdzieś na polu pod Reading”. Piosenki Portera zaludniają  żywi bohaterowie - z angielskiej historii, wsi i z pól krykietowych.

Zespół ma wielu fanów, m.in. redaktora pisma „Folk Roots” lana A. Andersona: „Grupa ta należy do tych nielicznych zespołów, które są wystarczająco mocno zakorzenione w naszej kulturze, by wyrazić owo niepowtarzalne uczucie rozpierającej, porywającej dumy; których sprawność w pisaniu tektów oraz zrozumienie znaczenia i mocy linii melodycznej wznosi się wysoko ponad wszystkie chyba gwiazdy komercyjnego popu”. Szósty album studyjny Blyth Power ukazał się w 1995r, nagrany bez udziału długoletniego członka „Woba", który rozpoczął karierę solową. Mimo to Paradise Razed, zarejestrowany w 10 dni z pomocą współpracownika formacji Whisky Priest Freda Pushera, stanowił przystępne wprowadzenie w dokonania grupy, a Porta (teraz już jako Porter) zaoferował kolejne fascynujące komentarze na temat historii Anglii w utworach „Ghilbert De Haace” i „Rowan’s Riding”.

Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Chevy ChaseBlyth Power.198511.Indie-
All The Madmen MAD 9
[written by Blyth Power][produced by Grant Showbiz, Justin Adams]
Junction SignalBlyth Power.198618.Indie-
All The Madmen MAD 12
[written by Blyth Power][produced by Grant Showbiz, Justin Adams]
IxionBlyth Power.198612.Indie-
All The Madmen MAD 15
[produced by Andy Le Vien]

Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia
[UK]
Komentarz
Wicked Women, Wicked Men and Wicket KeepersBlyth Power04.19876.Indie-All The Madmen MAD LP 006[produced by Andy Le Vien]



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz