poniedziałek, 22 października 2018

Electric Prunes

Zespół założony w Seatle w 1965 r. Działał w Los Angeles, a w jego oryginalnym składzie znaleźli się: Jim Lowe (ur. w San Luis Obispo w stanie Kalifornia, USA; śpiew, gitara), Ken Williams (ur. w Long Beach w stanie Kalifornia, USA; gitara prowadząca), James "Weasel" Spagnola (ur. w Cleveland w stanie Ohio, USA; gitara), Mark Tulin (ur. w Filadelfii w stanie Pennsylvania, USA; bas) i Michael Weakley alias Quint (perkusja), zastąpiony wkrótce przez Prestona Rittera (ur. w Stockton w stanie Kalifornia, USA).

Kwintet zadebiutował mało ciekawą piosenką "Ain't It Hard", ale kolejne dwa single - "I Had Too Much To Dream (Last Night)" i "Get Me The World On Time" zdobyły miejsca w amerykańskiej Top 20. Te ekscytujące nagrania łączyły żywioł rocka garażowego i punka z pulsującym rytmem Rolling Stonesów i eksperymentalizmem wyłaniającego się ruchu psychodelicznego. Wartość wykonań podnosił wysoki poziom produkcji Dave'a Hassingera.

Wadą debiutanckiego albumu zespołu był zły dobór materiału, ale za to na drugim longplayu Underground znalazły się trzy spośród największych osiągnięć grupy: "Hideaway", "The Great Banana Hoax" i "Long Day's Flight". Niestety The Prunes nie byli w stanie utrzymać tak wysokiego poziomu, czując się stopniowo coraz bardziej skrępowani ograniczeniami narzucanymi przez menedżerów i producenta. W 1967 r. Rittera na powrót zastąpił ekstrawagancki Quint, po czym w trakcie sesji do albumu Mass In F Minor ze współpracy z formacją zaczęli stopniowo rezygnować pozostali członkowie-założyciele.

Kompozytorem i aranżerem muzyki na tej płycie, tworzącej niespotykaną mieszankę muzyki gregoriańskiej i acid rocka, był David Axelrod, który taką samą rolę spełnił też na następnym longplayu Release Of An Oath. Marny album Just Good Old Rock 'N' Roll' nagrał już zupełnie nowy skład: Ron Morgan (gitara), Mark Kincaid (ur. w Topeka w stanie Kansas, USA; gitara), Brett Wade (ur. w Vancouver w Kanadzie; bas) i Richard Whetstobe (ur. w Hutchinson w stanie Kansas, USA). Płyta nie nosiła żadnych oznak poczucia wielkiej przygody, typowego dla pierwszego składu zespołu. Nic więc dziwnego, że grupa wkrótce przestała istnieć.


Single
Tytuł WykonawcaData wydania UK US Wytwórnia

[US]
Komentarz
Had too much to dream[Last night]/LuvinElectric Prunes11.196649[1]11[14]Reprise RS 20532
[written by Nancie Mantz,
Anette Tucker][produced by David Hassinger]
Get me to the world on time/Are you lovin' me moreElectric Prunes04.196742[4]27[8]Reprise RS 20564
[written by Nancie Mantz,
Anette Tucker][produced by David Hassinger]
Dr Do Good/HideawayElectric Prunes07.1967128[3]Reprise 0594
[written by Nancie Mantz,
Anette Tucker][produced by David Hassinger]



Albumy
Data wydania Tytuł UK

/ilość tyg. na liście/
US Wytwórnia

/US/
Komentarz
04.1967 I had too much to dream last night [także jako "The Electric Prunes"] - 113[12] Reprise RLP 6248 [produced by David Hassinger]
09.1967 Underground 172[4] Reprise RLP 6262 [produced by David Hassinger]
01.1968 Mass in F minor - 135[13] Reprise RLP 6275 [produced by David Hassinger]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz