Web Analytics Z archiwum...rocka : Ayreon

piątek, 13 stycznia 2017

Ayreon

Ayreon to projekt muzyczny holenderskiego kompozytora i multiinstrumentalisty Arjena Anthony'ego Lucassena. Gatunek muzyczny projektu jest określany głównie jako połączenie heavy metalu z rockiem progresywnym z domieszkami folku, muzyki klasycznej i elektronicznej. Większość albumów spod szyldu Ayreon jest utrzymana w klimacie rock opery, co umożliwiło muzykowi prowadzenie kompleksowej i złożonej fabuły przez wiele albumów. Muzyka Ayreon charaktryzuje się wykorzystaniem zarazem zwykłych instrumentów popularnych w muzyce rozrywkowej (gitar, gitar basowych, perkusji, syntezatorów), jak i instrumentów obecnych głównie w muzyce folkowej lub poważnej (mandolin, skrzypiec, altówek, wiolonczeli, fletów, sitarów lub didgeridoo). Arjen pisze muzykę i słowa, śpiewa i gra na wszystkich dotychczasowych albumach projektu wspólnie z wieloma zaproszonymi do projektu muzykami i wokalistami. Na perkusji najczęściej gra holenderski perkusista Ed Warby (ex-Gorefest) i jest on uważany za stałego członka projektu, mimo że Arjen nigdy sam tego nie powiedział.
Pierwszy album Ayreon ukazał się w 1995 roku i nazywał się The Final Experiment. Album był połączeniem klimatów science fiction z wątkami średniowiecznymi. W nagraniu wzięło udział trzynastu wokalisów oraz siedmiu muzyków, głównie z Holandii. The Final Experiment jest często przytaczany jako pierwsza metal opera oraz odrodzenie idei rock opery. Album początkowo nazywał się Ayreon: The Final Experiment którego wykonawcą był Arjen Lucassen, jednak przed reedycją albumu artysta zdecydował się na zmianę wykonawcy na Ayreon, a tytułu albumu naThe Final Experiment. Od tej pory projekt otrzymał nazwę Ayreon.
Actual Fantasy z roku 1996 jest jedynym albumem Ayreon bez ciągłej fabuły. Jednak zawarte w formie tekstu opowieści związane z fantastyką czynią z niego album koncepcyjny. W nagraniach wzięło tym razem trzech wokalistów i trzech muzyków. Tematy muzyczne, które znalazły się na tym albumie można usłyszeć w późniejszych utworach Ayreon, głównie na obu albumach Universal Migrator. Album ten nie sprzedawał się tak dobrze jak poprzedni.
Podwójny album Into the Electric Castle został wydany w 1998 roku. Do muzyki głosu użyczyło ośmiu wokalistów, każdy reprezentujący danego bohatera oraz jedenastu muzyków. Tym razem Arjen zaprosił do współpracy światowej sławy muzyków takich jak Fish, Sharon den Adel czy Anneke van Giersbergen. Album odniósł ogromny sukces i przez wielu krytyków jest uważany jako najlepsze dokonanie projektu.
Seria dwóch albumów Universal Migrator została wydana w 2000 roku. Pierwszy z nich The Dream Sequencer składa się z lekkich utworów progresywno-rockowych, podczas gdy drugi Flight of the Migrator czerpie bardziej z muzyki heavy metalowej. Na obu albumach pojawiło się dziesięciu wokalistów i wielu instrumentalistów. Jednym z najbardziej zauważalnych głosów na albumie jest głos Bruce'a Dickinsona z Iron Maiden, który zaśpiewał na Flight of the Migrator.
Krótko po Universal Migrator w sprzedaży ukazał się album Ayreonauts Only skierowany głównie do fanów muzyki Ayreon. Był to nietypowy album kompilacyjny zawierający wydane wcześniej utwory w innych wersjach (z innymi wokalistami lub nieco innym instrumentalium), utwory nagrane w wersji demo, oraz utwór Ashes który promował najnowszy, nadchodzący projekt Arjena pod nazwą Ambeon. Ayreonauts Only jest jedynym albumem Ayreon nie reedytowanym przez InsideOut Music.
W 2004 ukazał się album The Human Equation. Tak jak na Into the Electric Castle, wokaliści biorący udział w nagraniu albumu odgrywali konkretne role. Tym razem obok postaci na albumie pojawiały się również alegorie uczuć takie jak strach czy ból których kwestie również śpiewali wybrani do tego wokaliści. Na tym albumie Arjen w odróżnieniu od poprzednich albumów Ayreon, zdecydował się podjąć inną tematykę niż science fiction, gdyż teksty naThe Human Equation poruszają tematy psychologiczne i socjalne.
W 2004 Arjen zakończył współpracę z Transmission Records i przeszedł do InsideOut Music. Zmiana ta zmusiła Arjena do reedytowania poprzednich albumów Ayreon poddając je małym zmianom (The Universal Migrator wydany jako jeden album dwupłytowy) lub drastycznym obróbkom (Actual Fantasy z dopiskiem "Revisited" to ten sam album z nagranymi ponownie ścieżkami perkusji, gitary basowej, syntezatora i fletu). W 2005 z okazji 10-lecia istnienia projektu Ayreon do reedycji albumu The Final Experiment została dołączona bonusowa płyta z innymi wersjami utworów.
Pod koniec września 2006 kiedy nowe studio Arjena było już wykończone, rozpoczęły się prace nad nowym albumem 01011001 który trafił do sprzedaży 25 stycznia 2008 roku. Album jest zauważalnie mroczniejszy od poprzednich albumów projektu co Arjen uzasadnił depresją spowodowaną niedawnym rozwodem.
25 kwietnia 2008, Arjen wydał nowy minialbum Ayreon nazwany Elected. Minialbum zwierał dwa utwory z albumu 01011001, jeden z The Human Equation oraz cover Alice'a Coopera (Elected), z wokalem Arjena oraz Tobiasa Sammeta.
W 2009 roku pojawił się drugi album kompilacyjny Timeline na którym w porządku chronologicznym znajdują się wybrane utwory z poprzednich albumów Ayreon, oraz jeden wcześniej niepublikowany. W skład albumu wchodzą 3 płyty audio i jedna DVD.


Single
Tytuł WykonawcaData wydania Fra Holl Wytwórnia
[Fra]
Komentarz
Day Eleven: LoveAyreon05.2004-39[2]Inside Out IOMCD 166[written by Arjen Anthony Lucassen][produced by Arjen Anthony Lucassen]
ElectedAyreon vs. Avantasia06.200869[3]100[1]Inside Out IOMCD 297-
Albumy
Tytuł WykonawcaData wydania Fra Holl Wytwórnia
[Holl]
Komentarz
Into The Electric CastleAyreon09.1998-49[7]Transmission TM-014-
The Dream SequencerAyreon06.2000-64[3]--
Flight Of The MigratorAyreon06.2004-61[3]--
Human Equation Ayreon05.2004160[1]-Century 0504192-
Live In The Real World Stream Of Passion feat. Ayreon07.2006-57[3] Inside Out IOMCD 254-
1011001 Ayreon01.200890[1]2[9]Inside Out 0079682IOM
The Theory Of EverythingAyreon11.2013-3[6] InsideOut / Century Media IOMSECD 392-
The Theater EquationAyreon06.2016-69[1]Inside Out 88985325692-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz